Wybierz temat chorobyWybierz temat choroby

Wybierz temat choroby
ChorobaChoroba Perthesa
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Choroba Perthesa - należy do grupy jałowych martwic kości, dokładnie mówiąc jest to niedokrwienna martwica głowy kości udowej. Choroba najczęściej dotyka chłopców w wieku pomiędzy 3 a 7 rokiem życia, a pierwszymi objawami są ból w okolicach stawu kolanowego i biodrowego oraz utykanie.

Chorobę można wykryć na podstawie przeprowadzenia zdjęcia RTG, sonografii bądź badania klinicznego. Zwykle zajęty jest jeden staw biodrowy, choć postać obustronna ma miejsce w 8-24% przypadków.

Przyczyny choroby nie są do końca poznane a wyniki badań wykazują, że choroba zaczyna się od niewielkiego, podchrząstkowo położonego pola martwicy. Istnieje wiele teorii rozwoju choroby. Obecnie za przyczynę choroby uważa się zaburzenia procesu kostnienia rozwijającej się głowy i szyjki kości udowej. Również złożone ukrwienie bliższego odcinka kości udowej może być odpowiedzialne za patologię tego schorzenia. Inne wymieniają jako przyczynę uraz lub stan zapalny biodra a także zaburzenia hormonalne.

Pierwszym objawem choroby jest zwykle utykanie. Ból występuje zwykle wcześniej i często powoduje ograniczenie ruchomości chorego biodra. Dość często dzieci uskarżają się na ból kolana, po stronie chorego biodra. Charakterystyczne jest skrócenie długości chorej kończyny, zaniki mięśni pośladka i uda chorej kończyny.
(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

Pierwszym objawem choroby jest zwykle utykanie. Ból występuje zwykle wcześniej i często powoduje ograniczenie ruchomości chorego biodra. Dość często dzieci uskarżają się na ból kolana, po stronie chorego biodra. Charakterystyczne jest skrócenie długości chorej kończyny, zaniki mięśni pośladka i uda chorej kończyny.

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

wiek a choroba? w jakim wieku on sia rozpoczyna????????? Forum główne - Choroba Perthesa  05-01-2013 12:54
Choroby, Choroba Perthesa: obj ... w jakim wieku wam ją wykryli????????? ... Forum główne - Choroba Perthesa  05-01-2013 12:53
Choroby, Choroba Perthesa: dia ... ja przez pare miesięcy czułam przeska ... Forum główne - Choroba Perthesa  05-01-2013 12:49

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Choroba Perthesa (martwica Legg-Calve-Waldenstrom-Perthesa, Coxa plana, Osteochondrosis coxae iuvenilis) jest idiopatyczną młodzieńczą, niedokrwienną martwicą głowy kości udowej. Jest to samoistnie...

pełna lista Nowi użytkownicy

wszystkie Najnowsze lekarstwa

STATYSTYKI

zdjęć7547
filmów412
blogów171
postów49590
komentarzy4165
chorób511
ogłoszeń21
jest nas18571
nowych dzisiaj2
w tym miesiącu13
zalogowani0
online (ostatnie 24h)2

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniœmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.