ChorobaKręgozmyk
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Mianem kręgozmyku (inaczej - spondylolisteza) określa się chorobę zaliczaną do grupy deformacji kręgosłupa. Polega ona na przesunięciu (podwichnięciu) 2 kręgów względem siebie (wyższy kręg ulega przesunięciu do przodu względem niższego).

Taki stan prowadzi do utraty stabilności kręgosłupa, pogorszenia sprawności ruchowej chorego człowieka, przewlekłego bólu oraz wystąpienia różnych objawów neurologicznych.

Kręgozmyk może mieć różne stopnie zaawansowania. Wg Meyerdinga jest to procent kręgu, który nie znajduje się nad niższym kręgiem):

■ I° – do 25%
■ II° – 25% – 50%
■ III°- 50% – 75%
■ IV°- 75% – 100%
■ powyżej 100% (całkowita utrata styczności 2 kręgów)

Klasyfikacja kręgozmyków wg. Wiltse:

- kręgozmyk węzinowy (kręgozmyk istmiczny) polega na przerwaniu węziny łuku (spondylolizie) z przemieszczeniem kręgu. Kręgozmyk ten jest typowy dla pacjentów dorosłych najczęściej w 3-4 dekadzie życia.
- kręgozmyk dysplastyczny jest to wrodzony niedorozwój łuków i stawów kręgu, występujący u około 25% przypadków choroby.
- kręgozmyk zwyrodnieniowy jest związany ze zwyrodnieniem stawów kręgosłupa i krążka międzykręgowego i jest on typowy dla ludzi starszych.
- kręgozmyk urazowy jest to ześlizg na podłożu urazowego złamania łuku.
(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

Objawami ogólnymi kręgozmyku są ból, neuropatie, deformacja tułowia i pogorszenie sprawności ruchowej chorego, niedowłady, zaniki mięśniowe, osłabienie odruchów, zaburzenia czucia.

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Choroby, Kręgozmyk: rehabilitacja Jak długo może potrwać rehabilitacja ... Forum główne - Kręgozmyk  25-03-2015 14:44
Choroby, Kręgozmyk: objawy Czy ktoś z Was na to cierpi? Jakie są ... Forum główne - Kręgozmyk  29-08-2014 08:49
Kregozmyk w ciazy Witam,

Jestem w trzecim miesiacu ...
Forum główne - Kręgozmyk  09-11-2011 14:26

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Brak artykułów w tej chorobie
Dodaj artykuł

wszystkie Najnowsze lekarstwa

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50413
komentarzy4198
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18851
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Najgorsza jest alergia pokarmowa to prawdziwa zmora pacjentow. | Nasiona ekologiczne Royal Queen Seeds wplywaja na leczenie bolu. | Wysokiej jakosci ziarenka konopi sklep online , do kupienia u nas. |