ChorobaOdma opłucnowa
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Odma opłucnowa - Dzieli się ją na odmę samoistną pierwotną i wtórną. Odma samoistna w 99% przypadków występuje tylko po jednej stronie klatki piersiowej. Częstość występowania odmy samoistnej wtórnej jest podobna do odmy samoistnej pierwotnej, z tą różnicą, iż odma samoistna wtórna dotyczy przede wszystkim osób starszych (najwięcej przypadków notuje się pomiędzy 60, a 65 rokiem życia).

Powietrze lub inne gazy w jamie opłucnej spowodowane najczęściej uszkodzeniem miąższu płucnego lub przedziurawieniem ściany klatki piersiowej. Odma opłucnowa jest jednym ze stanów nagłych i jako taka wymaga niezwłocznej interwencji chirurgicznej.

Zazwyczaj występuje jednostronnie. Może powstać np. na skutek pęknięcia podopłucnowych pęcherzy rozedmowych płuc w czasie silnego kaszlu, przebicia do jamy opłucnej ropnia "drenowanego" z drugiej strony do oskrzela, pęknięcia jamy gruźliczej lub w następstwie obrażeń pourazowych klatki piersiowej itd. Odma opłucnowa jest to stan nagły i wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Odma opłucnowa sama z siebie na ogół nie zagraża bezpośrednio życiu tak jak embolia powietrzna, gdyż ofiara posiada funkcjonujące wciąż drugie płuco. Zapadnięte płuco powoduje ostry ból i może powodować, że ofiara pluje pieniącą krwią. Samorzutna odma opłucnowa występuje bez rozległego urazu, osłabione miejsce w płucu pęka, co prowadzi do zapadnięcia się płuca. Choć nie powszechnie, samorzutna odma opłucnowa może zdarzyć się bez wcześniejszych symptomów.

W przypadku odmy samoistnej pierwotnej pęcherzyki rozedmowe mogą być zmianami wrodzonymi, częściej jednak przyczyną ich powstawania są miejscowe stany zapalne wywoływane przede wszystkim paleniem papierosów.


(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

Nagły ból uciskający w klatce piersiowej, który wystąpił po silnym kaszlu, większym wysiłku fizycznym lub po urazie klatki piersiowej, zazwyczaj szybko narastająca duszność, przyspieszenie tętna, bladość powłok.

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Odma opłucnowa: komplikacje Czy u pacjentów, u których wystąpiła ... Pacjent  25-05-2015 15:38
Odma opłucnej: pomoc chirurgiczna Pomoc chirurga potrzebna jest niezwło ... Forum główne - Odma opłucnowa  16-05-2014 08:35
Choroby, Odma opłucnowa: Leki Jakie leki Wam pomogły? Co możecie po ... Forum główne - Odma opłucnowa  26-03-2014 08:57

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Dzieli się ją na odmę samoistną pierwotną i wtórną. Odma samoistna w 99% przypadków występuje tylko po jednej stronie klatki piersiowej.

pełna lista Nowi użytkownicy

wszystkie Najnowsze lekarstwa

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50417
komentarzy4200
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18872
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu3
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Stacjonarny rodzinny sklep zielarski już otwarty. | Szpitalne mocne torby bawełniane służą na narzędzia chirurgiczne. |