ChorobaPrzerost migdałków podniebiennych
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Przerost migdałków podniebiennych - Przerost migdałków podniebiennych najczęściej współistnieje z przerostem tkanki adenoidalnej nosogardła czyli tzw "trzecim" migdałem. W warunkach prawidłowych tkanka chłonna gardła spełnia bardzo ważną funkcję stanowiąc barierę gdzie niszczone są różne drobnoustroje i gdzie dochodzi do odpowiedzi immunologicznej.

Migdałki podniebienne leżą w gardle obustronnie pomiędzy łukami podniebienno-językowymi, a podniebienno- gardłowymi. Gdy są powiększone łatwo je dostrzec - wystają spoza łuków podniebiennych. Przyczyny ich przerostu nie są dokładnie poznane, pod uwagę bierze się zarówno przerost fizjologiczny (migdałki biorą aktywny udział w produkcji przeciwciał), jak również nawracające ostre infekcje gardła.

Przerost migdałka gardłowego rozpoznajemy przede wszystkim na podstawie objawów klinicznych. Z badań dodatkowych można wymienić badania radiologiczne oraz częściej stosowane w Międzynarodowym Centrum - badania endoskopowe wykonywane w Klinice Foniatrii. Badania endoskopowe polegają na wprowadzeniu giętkiego fiberoskopu do nosogardła przez nos, co pozwala na bezpośrednie obejrzenie migdałka gardłowego i ocenę ujść trąbek słuchowych.

Przerost migdałków podniebiennych powodujący zespół obturacyjnych bezdechów w czasie snu jest bezwzględnym wskazaniem do zabiegu operacyjnego.
U dzieci szczególny niepokój powinno budzić jednostronne powiększenie migdałka podniebiennego, które może być objawem schorzeń nowotworowych, zwłaszcza chłoniaków.





(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

Przerost migdałków podniebiennych powoduje zaburzenia drożności dróg oddechowych w obrębie gardła środkowego, co prowadzi do bezdechów w czasie snu, zaburzeń mowy (mowa „kluskowata”) oraz trudności w połykaniu zwłaszcza pokarmów stałych. Szczególnie niebezpieczny jest zespół objawów określanych jako zespół obturacyjnych bezdechów w czasie snu charakteryzujący się głośnym chrapaniem, „niespokojnym snem” (częste zmiany pozycji, przyjmowanie pozycji z wyprostowaną, wyciągniętą szyją, otwartymi ustami i wysuniętą żuchwą), zaburzeniami rozwoju (niedobór masy ciała i wzrostu) wynikającymi z wysiłku oddechowego, trudnościami w nauce wynikającymi z przewlekłego niedotlenienia, problemami z koncentracją, zaburzeniami zachowania oraz porannymi bólami głowy.

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Leki homeopatyczne a przerost ... Czy stosowanie leków homeopatycznych ... Pacjent  26-06-2015 15:40
Przerost migdałków u dorosłych Czy osoby dorosłe mogą również cierpi ... Forum główne - Przerost migdałów  22-06-2015 15:36
Trzeci migdał A jak leczyliście trzeci migdał? Forum główne - Przerost migdałów  27-06-2014 08:55

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Przerost migdałków podniebiennych najczęściej współistnieje z przerostem tkanki adenoidalnej nosogardła czyli tzw "trzecim" migdałem. W warunk...

pełna lista Nowi użytkownicy

Szczecin
Polska

wszystkie Najnowsze lekarstwa

27-12-2010 13:53

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |