ChorobaBiegunka
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Biegunka (łac. diarrhoea) - objaw chorobowy polegający na znacznym zwiększeniu liczby wypróżnień w ciągu doby, lub zmianą konsystencji stolca na płynną lub półpłynną. Biegunką określa się również stan, gdy nawet jednorazowo w stolcu pojawia się treść patologiczna, taka jak śluz, ropa lub krew. Biegunce towarzyszy wzmożona perystaltyka jelit i często kurczowe bóle brzucha.

Biegunka ostra – to stan chorobowy trwający do 10 dni, natomiast utrzymywanie się objawów chorobowych ponad 10 dni nosi nazwę biegunki przewlekłej. Istnieje wiele przyczyn występowania biegunki, z których najczęstsze to infekcje przewodu pokarmowego na tle zakażeń:
- wirusowych
- bakteryjnych
- związanych z bezpośrednim zakażeniem bakteryjnym
- związanych z działaniem endotoksyn bakteryjnych pierwotniakowych
- biegunki niezakaźne (np. w przebiegu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego)

W krajach Trzeciego Świata biegunka jest główną przyczyną śmierci niemowląt, zabijając ponad 1,5 miliona dzieci rocznie.

Leczenie:

Biegunka jest zwykle chorobą o krótkim przebiegu i zdolności do samoograniczania się. Dlatego w leczeniu wystarczającym sposobem postępowania zwykle jest: nawadnianie doustne podawanie wody i elektrolitów w postaci tak zwanego doustnego płynu nawadniającego DPN (ang. ORS, Oral Rehydratation Solution) w przypadku biegunki o niewielkim lub średnim stopniu odwodnienia (poniżej 10%). Dopuszczonymi w Polsce preparatami do doustnego nawadniania są: Gastrolit, Saltoral i Orsalit. Należy podkreślić, ze stosowane niekiedy inne środki nawadniające (soki owocowe, herbata, coca-cola) nie powinny być stosowane, ze względu na znaczne odchylenia osmolarności.
- nawadnianie dożylne w przypadku:
- ciężkiego odwodnienia
- występowaniu objawów wstrząsu
- objawy zaburzeń świadomości
- uporczywe wymioty nie ustępujące pomimo nawadniania doustnego
- brak poprawy pomimo właściwego nawadniania doustnego
- realimentacja, czyli powrót do odżywiania doustnego, początkowo najlepiej zawierające kleik ryżowy, mus jabłkowy lub tzw. marchwiankę

Błędem jest stosowanie leków o działaniu bakteriobójczym w leczeniu niepowikłanych biegunek ostrych. Wystąpienie biegunki przewlekłej lub powikłanej biegunki ostrej (biegunka przebiegająca z temperaturą powyżej 38,5°C zwłaszcza z obecnością krwi w stolcu), lub stwierdzenie w badaniach dodatkowych dużej ilości leukocytów i/lub laktoferyny w stolcu są dopiero wskazaniem do włączenia antybiotyków do leczenia biegunki.(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

rozwolnienie, biegunka, ból brzucha, niestrawność, gorączka, poty, wymioty, odwodnienie, osłabienie, objawy wstrząsu

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Choroby, Biegunka: Sposoby Pamiętajcie też wg mnie bardzo ważną ... Forum główne - Biegunka  26-04-2018 21:19
W jaki sposób radzicie sobie w ... [quote][quote]Hmm... To trzeba przyzn ... Forum główne - Biegunka  25-10-2017 14:44
problem z biegunką Jeżeli chodzi o problemy z biegunką t ... Forum główne - Biegunka  25-10-2017 14:38

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Zatrucie pokarmowe może spowodowane być przez różne czynniki zawsze jednak powoduje negatywne objawy.


Latem wzrasta ...

Lato w pełni, chęć wyjazdu sięga zenitu. Podróżowanie jest naturalną aktywnością człowieka, jednak czasem może zostać zaburzona przez nieprzyjazne na...

Na każde jednorazowe użycie należy brać kopiastą łyżkę stołową ziół,zalać szklanką wrzącej wody,przykryć na 3 godziny,nastepnie przecedzić ,lekko podgrzać i pić.

Po 50g.KORA WIERZBY....

pełna lista Nowi użytkownicy

dolnośląskie
Szczecin
Zielona góra

wszystkie Najnowsze lekarstwa

28-12-2010 09:52

STATYSTYKI

zdjęć7592
filmów425
blogów196
postów50413
komentarzy4198
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18847
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu2
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Najgorsza jest alergia pokarmowa to prawdziwa zmora pacjentów. | Nasiona ekologiczne Royal Queen Seeds wpływają na leczenie bólu. |