ChorobaRzeżączka
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Rzeżączka, tryper, wiewiór (łac. Gonorrhoea) - choroba zakaźna, przenoszona drogą płciową, której czynnikiem etiologicznym jest Gram-ujemna bakteria - dwoinka rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Źródłem zakażenia jest chory człowiek (np. kontakty seksualne) lub zakażone przedmioty codziennej higieny, których używał.

Do zakażenia może także dojść u noworodków w trakcie porodu od chorej matki. Prowadzi to do gonokokowego zapalenia spojówek i może być przyczyną trwałego uszkodzenia wzroku. Główną przyczyną zakażenia są kontakty płciowe z osobami chorymi na rzeżączkę (choroba dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn) oraz używanie wspólnych np. ręczników, pościeli.

U mężczyzn rzeżączka rozwija się znacznie szybciej niż u kobiet, szybciej też można ją wykryć. Już po 3–5 dniach od momentu zakażenia pojawia się bowiem ropny wyciek z cewki moczowej. Towarzyszy mu silne pieczenie oraz ból podczas oddawania moczu. U kobiet zazwyczaj z 1–2-tygodniowym opóźnieniem pojawiają się niewielkie upławy, czasem zapalenie cewki moczowej i kanału szyjki macicy.

Rzeżączkę można wykryć podczas badania bakteriologicznego wydzieliny z cewki moczowej – u mężczyzn, z pochwy – u kobiet.Rzeżączkę zwykle leczy się, podając Penicylinę, ale niektóre szczepy gonokoków już się uodporniły na ten antybiotyk. W takich przypadkach wenerolodzy sięgają po inne, np. Doksycyklinę.

Nieleczona rzeżączka prowadzi do bardzo poważnych powikłań, wśród których jest niepłodność. Skutkiem przebytej rzeżączki u mężczyzn może być również zapalenie najądrzy, prostaty oraz stawów albo opon mózgowych, a u kobiet – zapalenie jajników czy stawów. Rzeżączka, na którą choruje kobieta w ciąży, jest groźna dla płodu, bo może prowadzić np. do utraty wzroku u dziecka.

Uwaga! U małych dziewczynek ze względu na budowę oraz skład wydzieliny narządów płciowych, łatwo o zakażenie gonokokami drogą pośrednią, np. przez przebywanie w łóżku z chorymi dorosłymi czy wspólne używanie np. gąbek do mycia lub ręczników do wycierania okolic intymnych. Zakażenie obejmuje przede wszystkim srom i pochwę. Dzieci leczy się tak samo antybiotykami(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

ropny wyciek z cewki moczowej, pieczenie i ból przy oddawaniu moczu,upławy, zaburzenie cyklu miesiączkowego.

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Biotrakson ceftriakson zapalen ... Biotrakson ceftriakson zapalenie płuc ... Forum główne - Rzeżączka  01-03-2019 14:02
Choroby, Rzeżączka: Leki Picie alkoholu moze bardzo utrudnić l ... Forum główne - Rzeżączka  01-12-2014 09:05
Choroby, Rzeżączka: Profilaktyka Lekarz to lekarz. Nie ma się czego ws ... Forum główne - Rzeżączka  29-09-2014 15:24

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Kilka dni temu wróciłaś z urlopu, na którym wdałaś się w gorący romans z nowo poznaną osobą? Czujesz świąd i pieczenie w okolicy sromu? Nie zw...

Rzeżączka jest ostrą chorobą zakaźną nabłonka cewki moczowej, szyjki macicy, odbytnicy, gardła lub oczu przenoszona zazwyczaj drogą płciową, mogąca prowadzić do groźnych powikłań.<...

Rzeżączka określana jest również jako tryper. Jest chorobą przenoszona droga płciową znana już w starożytności. Jej zdiagnozowanie jest możliwe tylko dzięki badaniu bakteriologicznemu wydzie...

pełna lista Nowi użytkownicy

Szczecin
Warszawa krakow poznan wroclaw szczecin gdansk Lodz Katowice

wszystkie Najnowsze lekarstwa

30-12-2010 11:34

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50417
komentarzy4200
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18873
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu1
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Stacjonarny rodzinny sklep zielarski już otwarty. | Szpitalne mocne torby bawełniane służą na narzędzia chirurgiczne. |