Forum
Endoproteza stawu biodrowego
Autor tematu Uzytkownik (0)
12-02-2012 05:32
ZWYRODNIENIE STAWU BIODROWEGO

Zwyrodnienie stawu biodrowego dotyka około 4% osób powyżej 60 roku życia. Zmiany zwyrodnieniowo - zniekształcające biodra ,,czyli koksartrozy'' stanowią wraz ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa jedną z najczęściej spotykanych chorób narządu ruchu. Ale co ciekawe zwyrodnienie stawów nie zawsze jest związane z procesem starzenia się człowieka. Zwykle podłożem zmian zniekształcająco - zwyrodnieniowych są różne wady wrodzone i nabyte stawów, przebyte urazy, choroby metaboliczne, nadwaga, nadmierne przeciążenie stawów, brak aktywności ruchowej, przyjmowanie niewłaściwej postawy ciała i wiele innych.
Choroba degeneracyjna stawu prowadzi do nieodwracalnego zniszczenia powierzchni chrzęstnych, zwiększa tarcie, prowadzi do deformacji kształtu, zmian wytwórczych i odczuwania bólu. W mechanizmie obronnym przed bólem mięśnie ograniczają stopniowo zakres ruchu, prowadząc do powstawania przykurczów torebki, wiązadeł i mięśni.

Objawy Zmian Zwyrodnieniowych

- długo utrzymujący się i nie poddający się ból stawu biodrowego

- dolegliwości bólowe stawu biodrowego nasilające się podczas marszu lub wysiłku fizycznego

- ograniczenie zakresu ruchu stawu biodrowego , zwłaszcza ruchów rotacyjnych

- utykanie

- przymusowe ustawienie kończyny w stawie biodrowym tzw. przykurcz

- skrócenie kończyny

- osłabienie i niepewność kończyny

- ból stawu biodrowego nasilający się po wysiłku , ustępujący po odpoczynku lub po zastosowaniu leków przeciwzapalnych

- trudności z wykonywaniem codziennych czynności : zakładanie skarpet czy pończoch , powstanie z niskiego siedziska

- uczucie ,, przeskakiwania ''' w stawie biodrowym

Oczywiście nie wszystkie te objawy muszą występować naraz , ale pamiętajmy że sugerują one zmiany w stawie biodrowym. Na ogól w obu stawach.

Leczenie zachowawcze

Leczenie chorego ze zmianami zwyrodnieniowo - zniekształcającymi stawów biodrowych jest w pierwszym okresie zwykle zachowawcze nieoperacyjne i wielokierunkowe.
Polega ono na stosowaniu ; odpowiedniej kinezyterapii , fizykoterapii , hydroterapii , leków i środków oraz metod przeciwzapalnych , przeciwbólowych i rozluźniających układ mięśniowy.
Podstawowym elementem leczniczym jest odciążenie chorego stawu. Polega ono na stosowaniu laski lub kuli łokciowej , które podczas chodzenia lub stania częściowo odciążają zmieniony staw biodrowy.

Nadwaga : ważnym elementem odciążającym chory staw jest walka z nadwagą. Częste są przypadki że pacjenci nie doceniają wpływu nadwagi na szybkość powstawania i wielkości zmian zwyrodnieniowych. A ciężar niestety robi swoje.

Zabiegi fizykalne : elektroterapia , magnetoterapia , hydroterapia , światłolecznictwo , termoterapia. Celem tych zabiegów jest działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne , rozluźniające układ mięśniowy.

Ćwiczenia : mają poprawić wydolność ogólną i ruchomość chorego stawu oraz wzmocnić siłę mięśni odpowiedzialnych za ruchy w stawach. Zmiany zwyrodnieniowe prowadzą też do powstawania przykurczów stawowych. W procesie usprawniania staramy się eliminować te przykurcze.

Kule : należy pamiętać że kule trzymamy w ręku po stronie przeciwnej do chorego stawu biodrowego , celem właściwego odciążenia chorego stawu. Bardzo zaawansowane zmiany chorobowe lub zmiany stawowe obustronne wymagają stosowania dwóch kul łokciowych. Należy też nauczyć się właściwie chodzić o kulach.

Wyciągi : po za korzystaniem z kul łokciowych pomocne jest stosowanie pośrednich wyciągów na kończyny dolne. Stosuje się je w oddziałach rehabilitacyjnych , stacjonarnych przychodniach i gabinetach rehabilitacyjnych a nawet w domu po przeszkoleniu.

Leki : doustne , dostawowe mają na celu spowolnienie degradacji chrząstki stawowej i ewentualne umożliwienie jej regeneracji , a także zmniejszanie bólu i stanu zapalnego.

Leczenie operacyjne

Poważne zmiany zwyrodnieniowe stawów biodrowych prowadzą do narastających dolegliwości bólowych , postępującego ograniczania ruchomości w stawie i w konsekwencji zaburzenia lub braku możliwości chodzenia. Taka sytuacja zmusza lekarzy do wykonania operacji polegającej na usunięciu całego chorego stawu i wszczepienia w jego miejsce nowego sztucznego stawu biodrowego nazwanego endoprotezą. Operacja wymiany stawu biodrowego to alloplastyka stawu biodrowego lub endoprotezoplastyka.
Najpopularniejszym sposobem leczenia zmian zwyrodnieniowych biodra jest całkowita endoprotezoplastyka stawu. W zależności od wieku i stanu tkanki kostnej preferuje się implantację bezcementową - w wieku poniżej 65 roku życia ostatnio nawet do 75 roku życia , oraz cementową powyżej 75 roku życia przy znacznej osteoporozie , w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

KAPOPLASTYKA

Jest metodą oszczędnej endoprotezoplastyki stawu biodrowego , zachowującej głowę i szyjkę kości udowej. Wykonywana jest tylko w pewnych przypadkach , głównie u osób u których jest zachowana odpowiednia wydolność kostna bez cech osteoporozy a także zmiany nie mają charakteru bardzo zaawansowanej artrozy - operacja przeznaczona jest dla osób młodszych. Wadą kapoplastyki jest możliwość powstania martwicy głowy kości udowej i w rezultacie jej złamanie. Zaletą jest niewielka resekcja własnej kości pacjenta - dużo mniejsza niż w tradycyjnych endoprotezach , zatem ewentualna wymiana implantu jest łatwiejsza.
Przeciwwskazaniami do zabiegu kapoplastyki są : martwica aseptyczna głowy kości udowej , zaawansowana osteoporoza , procesy zapalne w stawie.
Szczególną zaletą kapoplastyki jest znacznie szybszy powrót chorego do sprawności po zabiegu. Większość pacjentów porusza się po 4 - 7 dniach , prowadzi samochód po 4 tygodniach a praktycznie zapomina o operacji i wraca do aktywności sprzed zabiegu po 3 miesiącach.

CAŁKOWITA ENDOPROTEZOPLASTYKA

Polega na całkowitej wymianie stawu zarówno panewka jak i głowa kości udowej na sztuczne elementy. Jest to jedyna metoda umożliwiająca chodzenie bez odczuwania bólu. Większość endoprotez stawu biodrowego składa się z trzech zasadniczych elementów ; tytanowego trzpienia , ceramicznej główki oraz panewki z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Protezy te różni zasadniczo tylko sposób mocowania w kości i stąd wyróżnia się protezy cementowe , osadzane na cemencie podobnie jak ,, plomba zębowa '' . oraz protezy bezcementowe , implantowane na zasadzie zaklinowania , a następnie wygojenia kostnego. Niejednokrotnie słaba wytrzymałość mechaniczna kości uniemożliwia zaimplantowanie protezy bezcementowej.

W CZĘŚCIOWEJ ENDOPROTEZOPLASTYCE

Usuwa się główkę kości udowej i zakłada w to miejsce protezę ,, panewka zostaje własna pacjenta ''. Każda endoproteza stawu biodrowego składa się zwykle z trzpienia i z panewki. Postęp w dziedzinie obróbki metalu umożliwił wyprodukowanie protezy z główką i panewką zbudowaną z metalu o niskiej ścieralności ,,rzędu jednego mikrona na rok''.
Uzyskano to dobierając odpowiedni stop metalu oraz kształt powierzchni trących umożliwiających smarowanie płynem stawowym i zmniejszenie oporów toczenia.
O tym jaką zastosuje się endoprotezę decyduje lekarz ortopeda. Uzależnione jest to od wielu czynników jak : zaawansowanie procesu chorobowego , wiek , stan kości , występowanie innych schorzeń itd.

Życie z endoprotezą

Generalna zasada po endoprotezoplastyce stawu biodrowego to zachowanie zdrowego rozsądku i niedopuszczanie do nadmiernego przeciążenia operowanego stawu.
Pacjenci z wszczepioną endoprotezą winni stosować się do następujących zasad :

niewskazane jest w pierwszych tygodniach po zabiegu - leżenie na boku , zakładanie nogi na nogę , siadanie na niskich krzesłach , dźwiganie dużych ciężarów , nie należy korzystać z wanny tylko z prysznica

wskazane jest przez pierwsze miesiące korzystanie z podwyższonej deski WC

wysokość łóżka należy tak dostosować aby w siadzie stopy swobodnie dotykały podłogi

schylanie się należy wykonywać bardzo ostrożnie , pamiętając o ugięciu kolan

obuwie winno być wygodne i stabilne z niewysokim obcasem

zalecane są systematyczne ćwiczenia , spacery i pływanie

W czasie pływania należy zwracać uwagę na spokojną i ostrożną pracę nóg. Jazda na rowerze jest możliwa i dopuszczalna, najlepiej jednak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym zw względu na niebezpieczeństwo upadku. Dopuszczalna jest również jazda na nartach biegowych oraz zjazdy z łagodnych stoków , przy zachowaniu szczególnej ostrożności.
Możliwość korzystania z tego rodzaju aktywności ruchowej zależy od ogólnej sprawności i umiejętności chorego. Większą swobodę mają pacjenci młodsi po endoprotezoplastyce bezcementowej oraz po kapoplastyce.

Kilka uwag

Powstają coraz to nowe, doskonalsze rodzaje endoprotez , różniące się sposobem mocowania - cementowe , bezcementowe , wkręcane , wciskane i materiałem z którego zbudowane są powierzchnie trące - metal , polietylen , ceramika , hybrydy.
Pomimo znacznego postępu nadal pozostają nierozwiązane problemy takie jak ;
- zwichnięcia endoprotez
- obluzowania komponent stawu
- zużycie materiału , najczęściej polietylenu z którego wykonane są panewki zdecydowanej większości protez

Wszystkie te czynniki wymuszają ograniczenie aktywności chorych po endoprotezoplastykach całkowitych oraz oznaczają że najbardziej przydatne są one dla chorych w starszym wieku, gdyż wszczepienie endoprotezy całkowitej osobie młodej oznacza konieczność jej późniejszej , nawet kilkakrotnej wymiany.

Koszt wszczepienia endoprotezy

Koszt zabiegu w przypadku pełnej odpłatności waha się od kilku do kilkunastu a nawet ponad dwudziestu tysięcy złotych. Niestety NFZ limituje ilość zabiegów i protez , stąd część pacjentów decyduje się na zabieg wszczepienia endoprotezy pełnopłatnie. Czas oczekiwania na zabieg refundowany przez NFZ waha się od kilku miesięcy do kilku lat.

źródło :Poradnik Uzdrawiacza Kraków 2011


bliższe informacje , strona w necie

http://www.kapoplastyczni.systemart.pl/
Szczecin
13-02-2012 09:55
Wstawka świetna jak zawsze, dzięki! Zapraszam chorych do rozmowy
13-02-2012 16:55
Zapobieganie degeneracji stawu biodrowego

Staw biodrowy jest oprócz stawu kolanowego i kręgosłupa najczęstszą dolegliwością choroby zwyrodnieniowej. Naturalnych procesów zwyrodnieniowych tak jak czasu nie da się zatrzymać, ale można zmniejszyć ich tempo. Dlatego najważniejszym postępowaniem jest właściwa i bezpieczna profilaktyka, aby jak najdłużej być aktywnym. Nie służy temu bezruch i łykanie syntetycznych leków. Trzeba działać kompleksowo i rozważnie. Nic nie zastąpi ruchu.


Początek zwyrodnienia biodra

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego zaczyna się postępującą utratą chrząstki stawowej. Towarzyszy jej niedostateczna odbudowa chrząstki pokrywającej, niewłaściwa i niepożądana przebudowa warstwy kości oraz tworzenie się wyrośli kostnych. Z czasem dochodzi do zniesienia szpary stawowej i utraty ruchomości stawu. Głównym więc celem działań jest dążenie do odzyskania i zachowania prawidłowych zakresów ruchów stawów we wszystkich kierunkach. Po to aby być sprawnym jak najdłużej.

Sposoby leczenia

Narastanie zmian zwyrodnieniowych można zahamować lub opóźnić utrzymując chrząstkę stawową w dobrym stanie za pomocą ćwiczeń ruchowych, zwłaszcza w odciążeniu ,,pływanie, rower, ćwiczenia w leżeniu'' unikając przeciążeń stawu np. dźwiganie ciężarów, chodzenie po schodach. Okresowo stosując fizykoterapię i leczenie sanatoryjne, a nadto przyjmując leki naturalne, które uzupełniają niedobór mazi stawowej i regenerują chrząstkę i kości. Na ogół leczenie konwencjonalne warto uzupełnić środkami, zabiegami i działaniami naturalnymi.

ZABIEGI

Chcąc zachować zdrowe stawy biodrowe oraz je regenerować , lekarze i fizjoterapeuci zalecają różne zabiegi. Oczywiście nie wszystkie po kolei, ale wybrane w zależności od stanu zdrowia i ogólnej kondycji pacjenta. Może to być np. :

PELOIDOTERAPIA : okłady borowinowe , fango , parafango
Wpływa na zwiększenie elastyczności mięśni , zmniejszenie sztywności stawów , ma też działanie przeciwbólowe. Stosowana po ćwiczeniach a przed masażem w celu zwiększenia efektu rozluźnienia mięśni oraz większej ruchomości stawu biodrowego.

LASER BIOSTYMULACYJNY
Ma działanie przeciwbólowe , stymuluje regenerację tkanek. Efektem tego jest gojenie się tkanki łącznej. Udowodniono też zwiększenie zawartości wapnia w naświetlanej tkance i gęstości beleczek kostnych. Oprócz tego terapia laserowa ma wpływ na komórki nerwowe, wspomaga regenerację komórek nerwowych. Biostymulacja laserowa na tkanki ma działanie przeciwbólowe 18 - 30x silniejsze od morfiny.

POLE ELEKTROMAGNETYCZNE NISKIEJ CZĘSTOTLIWOŚCI ELF , ULF
Wykazują działanie przeciwbólowe , stymuluje regenerację tkanek. Może być wykorzystane również po zaprotezowaniu stawu.

ULTRADŹWIĘKI UD
Wykazują działanie przeciwbólowe , zwiększają elastyczność i rozciągliwość tkanek. W chorobie zwyrodnieniowej stawów biodrowych używa się niskiej częstotliwości
0,3 - 1MHz o głębszej penetracji tkanki.

PRĄDY DIADYNAMICZNE DD
Mają działanie przeciwbólowe , zmniejszają napięcie mięśni. W celu przedłużenia działania przeciwbólowego i zmniejszenia napięcia mięśni najkorzystniej działają odmiany DF , CP lub LP.

JONOFOREZA , FONOFOREZA w zależności od zastosowanego leku
To wprowadzenie za pomocą grądu galwanicznego lub ultradźwięku leku do tkanek. W koksartrozie działa przeciwbólowo , podaje się więc leki w postaci roztworu , żeli lub maści.

PRĄDY TENS
Wykazują działanie przeciwbólowe. Szczególnie polecane w chorobie zwyrodnieniowej stawu biodrowego są :
TENS niskiej częstotliwości oraz Burst TENS ze względu na chroniczność bólu.

KRIOTERAPIA MIEJSCOWA CIEKŁYM AZOTEM lub CO2
Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Lekko zamraża chory staw.

MASAŻ
Jego główną rolą w prewencji jest niedopuszczenie do powstania przykurczy i sztywności tkanek otaczających staw biodrowy , szczególnie mięśni.

Spośród powyższych zabiegów lekarz ortopeda dobiera indywidualnie 3-4, które mają największe oddziaływanie w przypadku konkretnego pacjenta , kierując się regułą iż każdy organizm reaguje z różną siłą na taki sam bodziec.


NATURALNE ŚRODKI I METODY

Poniższe przepisy stosowane systematycznie pomagają czasem zaskakująco lepiej niż drogie leki. Warto je wypróbować.

OCET JABŁKOWY
Musi być robiony z obierek jabłkowych. Czyści krew , odtruwa , usuwa złogi w nerkach , co jest istotne w chorobach reumatycznych , nie go używać osoby z nadkwasotą i chorobą wrzodową.
Oto sposób przygotowania : obieramy skórki z jabłek , wsypujemy do słoja - tyle ile mieści się w słoju. Wlewamy przegotowaną wodę i dodajemy tyle łyżek cukru ile do dolaliśmy szklanek wody. Obwiązujemy słój gazą i odstawiamy na 4 tygodnie do przefermentowania. W czasie fermentacji narasta grzybek , który po 4 tygodniach przecedzamy i odrzucamy. Kwas przelewamy do butelek.
Należy pić 3x w tygodniu 2 łyżki octu rozpuszczone w szklance przegotowanej letniej wody.

NAPAR Z BRZOZY
Bierzemy łyżkę liści brzozy i zalewamy szklanką wrzątku , sporządzając napar pod przykryciem. Po przecedzeniu pijemy 2x dziennie po szklance naparu.

SUCHE OKŁADY Z LIŚCI BRZOZY
Do worka bawełnianego należy wsypać świeżo zerwane suche liście brzozy , włożyć nogi i ,,moczyć'' na sucho w worku z liśćmi.Liście powinny otaczać chorą kończynę na grubość 1cm. z każdej strony. Kończyna będzie się silnie pocić. Kiedy liście będą mokre od potu, wymienić na nowe -2x dziennie. Po kilku zabiegach odczujemy widoczną ulgę.

JAŁOWIEC
Pomocne jest żucie kilku sztuk jagód dziennie - pojedynczo

KAPUSTA
Umyte liście - nerwy liścia lekko rozwałkowane , przyłożyć na zbolały staw , owinąć folią i ściereczką , trzymać parę godzin a nawet całą noc. Taki okład kapustny działa rozgrzewająco , przeciwbólowo. Najlepiej przed przykładaniem kapusty skórę posmarować tłuszczem - wazeliną , oliwą czy smalcem

SŁOMA OWSIANA
Dobrze robi kąpiel ze słomy owsianej. Około 0,3 - 0,5kg. słomy owsianej zalać w naczyniu 3 - 5l. letniej wody i odstawić na 3 godziny. Następnie ogrzać do wrzenia i gotować powoli pod przykryciem 30 minut. Wlać przez sito do wanny i dopełnić ją do 1/3 głębokości wodą o temperaturze około 37 stopni Celsiusza. Czas kąpieli 15 - 25 minut. Po niej godzinny odpoczynek w łóżku.

KĄPIEL WZBOGACANA
Do słomy owsianej można dodać w równej proporcji otrąb pszennych , pączków lub gałązek sosny , skrzypu , rumianku , igieł i gałązek świerku. Przygotowanie kąpieli jak wyżej.

NALEWKA BURSZTYNOWA
Jest bardzo pomocna , stosowana w tym przypadku do nacierań, 30 - 50g. miałkiego bursztynu wsypać do półlitrowej butelki i zalać 70% lub mocniejszym spirytusem. Odstawić na 2 tygodnie. Bursztyn zabarwi spirytus na złocistobrązowy kolor. Po zużyciu nalewki można zalać kolejny raz.

NALEWKA KASZTANOWA
Kilka dorodnych świeżych kasztanów , najlepiej dojrzałych prosto z drzewa , obranych z zielonej łupiny , drobno pokroić. Zalać w słoiku czystym spirytusem i pozostawić w ciepłym zacienionym miejscu na 2 tygodnie. Następnie odcedzić. Nalewka nacierać solidnie części ciała zajęte zwyrodnieniem. Po natarciu miejsca owinąć flanelką. Nacieranie najlepiej wykonywać na noc.

SUCHY OKŁAD Z GORCZYCY BIAŁEJ
Suchy okład z gorczycy nosi się stale na miejscach chorych stawów. Można też spać na materacu gorczycowym. Działa promieniująco podobnie jak kasztany. Nasiona należy umieścić w woreczkach płóciennych lub w kołderkach i przykładać na noc na bolące miejsca. Można też nosić je w ciągu dnia. Jeszcze lepsze jest stosowanie nasion bezpośrednio na skórę. Robić tak 2x dziennie po 10 minut , stopniowo zwiększając czas do 30 minut w ciągu 7 - 10 dni.

MIESZANKI ZIOŁOWE
Również niosą pomoc i ulgę. Można je stosować doustnie i do okładów.

mieszanka na staw biodrowy po 50g.
ziele skrzypu , ziele fiołka , ziele nawłoci , ziele krwawnika , kwiat bzu czarnego , kora wierzby , liść pokrzywy , liść melisy , liść czarnej porzeczki

Zioła zmieszać w równych częściach , łyżkę mieszanki zalewamy szklanką wrzątku , naparzamy pod przykryciem przez 30 minut , po czym przecedzamy i pijemy 2 - 3x dziennie po jedzeniu. Po miesiącu stosowania zmiana na poniższą mieszankę :

po 50g. kłącze perzu , liść brzozy , liść pokrzywy , korzeń wilżyny , ziele skrzypu , kwiat wiązówki błotnej , ziele fiołka

Sposób przygotowania i stosowania jak powyżej.

mieszanka do okładów

liść rozmarynu - 100g.
liść melisy - 100g.
liść maliny - 100g.
ziele macierzanki - 200g.

Do pół litra wody wsypujemy 6 - 7 łyżeczek zmieszanych powyżej ziół , gotujemy przez 2 - 3 minuty , zostawiamy do naciągnięcia. Bolące miejsca okładamy przygotowanym płynem , nawilżając gazę lub flanelkę. Okłady należy stosować 2x dziennie. Miejsca okładane dobrze jest dodatkowo przykryć kocem aby były w cieple.

źródło : Poradnik Uzdrawiacza Kraków 2012
Dodawanie postów możliwe jedynie po zalogowaniu

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |