Forum
Autor tematu Uzytkownik (0)
21-02-2012 12:38
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet i stanowi najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych nowotworami u kobiet zarówno w Polsce jak i większości rozwiniętych krajów świata. Każdego roku w Polsce wykrywa się raka piersi u około 10 tysięcy pacjentek , a 6 tysięcy spośród nich musi się podać amputacji piersi. Oznacza to że każdego roku na raka piersi zachoruje 30 kobiet na 100 000.
Niemal połowa pacjentek umiera , bo nowotwór został odkryty za późno. Udowodniono że 80% wszystkich nowotworów piersi stwierdza się u pań po 50. roku życia. Problem dotyczy jednak wszystkich kobiet po 20 roku życia. Tyle tylko że prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi rośnie z wiekiem.

PRAWDA O RAKU PIERSI

Rak piersi to nieprawidłowy wzrost komórek w gruczołowej części tkanki piersi. Aż 60-70% kobiet trafia do lekarza w 3 lub 4 stadium zaawansowania nowotworu. Szansa na wyleczenie istnieje wówczas gdy guz nie przekracza 1 centymetra. Tają wielkość osiąga on zwykle po 8-9 latach rozwoju. Większość kobiet czeka jednak z profilaktyczną wizytą u lekarz i rozpoczęciem leczenia, aż rak przekroczy średnicę 3cm. I wówczas zaczyna się dramat.

Czynniki ryzyka raka piersi

W toku badań i obserwacji naukowcy sporządzili wykaz czynników , które predysponują do powstania raka piersi. Są to niektóre z nich :
rasa - częściej chorują kobiety rasy białej
wiek - ryzyko wzrasta z wiekiem
wczesna pierwsza miesiączka - przed 13 rokiem życia
późna menopauza - po 52 roku życia
dziedziczność - ryzyko zachorowania wzrasta co najmniej dwukrotnie , jeżeli rak sutka wystąpił u matki , siostry , babki albo ciotki
bezdzietność
nadwaga - dieta bogata w tłuszcze
nadmiernie wysoki wzrost

TERAPIA RAKA PIERSI
W leczeniu raka piersi stosuje się kilka metod. Stosowane jest leczenie chirurgiczne , hormonalne , chemiczne promieniowanie jonizujące.

Leczenie chirurgiczne.

Chirurgiczne usunięcie piersi nazwane mastektomią. Gdy usuwana jest cała pierś - jest to mastektomia totalna , a może być usuwana tylko część piersi. Przy okazji czasami usuwa się mięśnie piersiowe i węzły chłonne jest to mastektomia radykalna.
Operacja polega często na wycięciu gruczołu piersiowego. Czasami stosuje się leczenie oszczędzające , czyli wycięcie segmentu lub kwadratu piersi, wycięcie samego guza lub podskórne wycięcie całego gruczołu z zastrzeżeniem że usunięte będą także węzły chłonne pachowe i pacjentka zgadza się na następcze napromienianie piersi.

Radioterapia czyli leczenie promieniami.

Stosuje się napromienienie w różnych okresach a więc : przed - i pooperacyjne , leczenie radykalne. Napromienienie przedoperacyjne wykonuje się przy zaawansowanych postaciach guzów , obeżękach , występowaniu dużych węzłów chłonnych pachowych. Konieczność wykonywania pooperacyjnych radioterapii jest tym większa im mniej radykalna jest sama operacja.

AQUASTOP RADIOTERAPIA krem łagodzący

Aquastop Radioterapia to krem łagodzący odczyny powstałe w trakcie trwania radioterapii oraz zalecany do pielęgnacji także po jej zakończeniu. Skutecznie łagodzi podrażnienia , przynosi komfort suchej , zaczerwienionej skórze.
Skóra jest jedną z tkanek określanych jako promieniowrażliwe. Radioterapeuci wyróżniają wśród powikłań radioterapii odczyny popromienne wczesne i późne, a przy każdym z podrażnień skórnych wymagana jest specjalna , łagodząca pielęgnacja. Krem łagodzący Aquastop Radioterapia pomaga zwalczać dyskomfort spowodowany suchością , zaczerwienieniem , świądem , złuszczeniem i pękaniem naskórka pod wpływem napromieniowania. Zawarte w składzie nienasycone kwasy tłuszczowe ,,NNKT'' mają za zadanie odbudować płaszcz lipidowy naskórka i normalizować jego fizjologiczne właściwości ochronne , a allantoina - wygładzić i przyspieszyć jego odbudowę.

Chemioterapia

Stosowane w chemioterapii leki hamują namnażanie się komórek szybko rosnących w tym komórek nowotworowych. Mimo występowania licznych działań ubocznych leczenie to jest uzasadnione w gorzej rokujących przypadkach.

Mieszanka ziołowa ,, czyszcząca krew '' po chemii

ziele krwawnika - 50g.
ziele bratka polnego - 50g.
kwiat stokrotki - 50g.
kwiat jasnoty białej - 50g.
korzeń mniszka - 50g.
korzeń łopianu - 50g.
liść poziomki - 50g.
liść brzozy - 50g.
liść maliny - 50g.
szyszki chmielu - 20g.
kwiat nagietka - 20g.

Zioła zmieszać , wsypać łyżeczkę na szklankę wrzątku , naparzać pod przykryciem 20 minut , przecedzić , pić gorące 1 - 2x dziennie przed jedzeniem.
Pamiętać należy że po wypiciu całego zestawu ziół należy zrobić przerwę 7 dniową i zacząć pić taki sam zestaw , po skończeniu drugiego zestawu przerwać na 12 dni i wypić trzeci raz cały zestaw jako porcję profilaktyczną.

Mikstura oczyszczająca w raku piersi

Weź : 3 łyżeczki oliwy z oliwek , sok z połowy cytryny , 3 łyżeczki galaretki lub soku z aloesu. Połącz razem i wypij na czczo.

Dieta w chemioterapii

Po chemioterapii organizm jest zwykle osłabiony i należy uzupełnić wszystkie niedobory składników. Każda pacjentka winna mieć ustalone indywidualne zalecenia dietetyczne.
Są pewne generalne zasady :
1. Należy spożywać 4-5 mniejszych objętościowo posiłków dziennie , regularnie. Ostatni posiłek należy zjeść najpóźniej 3 godziny przed snem. Należy jeść powoli bez pośpiechu.

2. Każdy posiłek winien zawierać warzywa i owoce bogate w błonnik oraz wiele cennych witamin i składników mineralnych.

3. Ważne by każdego dnia wypijać 2 litry płynów - woda mineralna nie gazowana , soki owocowe i warzywne , herbatka. Należy unikać potraw smażonych , wędzonych , stosować techniki kulinarne jak : gotowanie w małej ilości wody , gotowanie na parze , duszenie , pieczenie w folii aluminiowej.

4. Dieta winna być różnorodna i zawierać produkty z różnych grup żywności a w szczególności takie produkty jak : pieczywo pełnoziarniste , razowe , z dodatkiem soi , słonecznika , siemienia '' , otręby , grube kasze , ryż brązowy , makarony i mąki razowe , chude mleko , chude sery twarogowe i szczególnie przetwory mleczne - kefir.
Z mięs drób bez skóry , indyk , cielęcina , konina , schab , wieprzowe od szynki , chude wędliny , ryba zwłaszcza morskie.

5. W diecie należy ograniczyć do minimum tłuszcze zwierzęce , niewskazane też jest mięso czerwone , podroby , tłuste wędliny , konserwy , tłuszcze typu smalec , margaryny twarde , pieczywo cukiernicze , ciastka , czekolada i zarazem słone przekąski.
Polecane są natomiast w niewielkich ilościach tłuszcze roślinne - oliwa z oliwek , olej słonecznikowy i rzepakowy.

6. Wśród warzyw dobrze jest wybierać zwłaszcza te zielone i pomarańczowe typu : kapusta , kalafior , szpinak , bakłażan , brukselka , buraki , dynia , kabaczek , cukinia , ogórek , marchew , pomidor , cebula , czosnek , chrzan , koper ogrodowy , pietruszka natka , por , seler naciowy, szczypiorek.

Hormonoterapia

Jest stosowana przy raku sutka z przerzutami w przypadkach dobrze rokujących. U około 1/3 pacjentek po zastosowaniu tego typu leczenia stwierdza się zahamowanie wzrostu lub cofnięcie się nowotworu , a po za tym jest to leczenie dobrze tolerowane.

źródło : Poradnik Uzdrawiacza Kraków 2012
21-02-2012 12:41
Zapobieganie rakowi piersi

Rak gruczołu piersiowego jest nowotworem o długiej utajonej fazie , objawia się po latach utajonego wzrostu ,, choć zapewne są wyjątki ''.
Najwięcej zachorowań obserwuje się u kobiet między 50 a 70 rokiem życia. Problem dotyczy jednak wszystkich kobiet po 20 roku życia.

WARZYWA KONTRA RAK PIERSI

Najnowsze badania dowiodły że liściaste zielone warzywa pomagają w zapobieganiu raka piersi. Do takich warzyw należą między innymi : kapusta - świetnie sobie radzi z chorobami grubego jelita , brokuły , sałata. Naukowcy dowiedli że takie warzywa są najzdrowszymi warzywami na świecie. Zawierają takie składniki jak : witamina C , błonnik , substancje hamujące rozwój nowotworów. Ważne by pochodziły z upraw ekologicznych lub mniejszych aglomeracji miejskich.

ZALECENIA POLSKIEJ UNII ONKOLOGII

Przedstawiają się one następująco :

kobiety w wieku 20 - 40 lat

Samobadanie piersi co miesiąc oraz kliniczne badanie lekarskie co 36 miesięcy

kobiety w wieku 40 - 49 lat

samobadanie piersi co miesiąc , kliniczne badania lekarskie co 12 miesięcy

kobiety powyżej 49 roku życia

samobadanie piersi co miesiąc , kliniczne badanie lekarskie co 12 miesięcy , mammografia co 12 - 24 miesięcy


SAMOBADANIE PIERSI

Jest to podstawa profilaktyki nowotworów piersi u każdej kobiety. Musi być ono wykonywane regularnie co miesiąc. Bardzo łatwo je wykonać. Kobiety po 20 roku życia winny badać się 1 raz w miesiącu , najlepiej tydzień po miesiączce. A kobiety po menopauzie regularnie co miesiąc w wybranym przez siebie dniu.

przed lustrem stojąc

Unieś ręce do góry , sprawdź czy nie masz zmian w kształcie piersi i kolorze skóry. Czy skóra nie marszczy się a brodawki nie są wciągnięte. Sprawdź to samo , opierając ręce na biodrach. Ściśnij kolejno brodawki i zobacz czy nie wydziela się z nich płyn.

pod prysznicem

Lewą rękę połóż z tyłu głowy a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami , zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi , z góry na dół i z powrotem. Tak samo skontroluj prawą pierś. Sprawdź czy nie masz stwardnienia lub guzka.

po kąpieli

Połóż się wygodnie. Wsuń poduszkę lub zwinięty ręcznik pod lewy bark , lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś , tak samo jak pod prysznicem. Powtórz to samo z prawą piersią. Wyjmij rękę z pod głowy , ułóż wzdłuż tułowia i zbadaj pachy. Sprawdź czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych.


Niepokój wzbudzić powinno :

1. niesymetryczność piersi z nagłym powiększeniem jednej z nich

2. zgrubienia , guzki , stwardnienia w obrębie gruczołów piersiowych i dole pachowych

3. powiększanie zmian na skórze piersi np. brodawek , znamion

4. wciągnięcia lub wyciek z brodawki sutkowej

5. ból piersi , szczególnie gdy dotyczy jednego miejsca lub jednej piersi

Każda zauważona zmiana wymaga konsultacji lekarskiej. Nie każda zmiana jest nowotworem złośliwym. Jeśli wyczujesz coś niepokojącego skonsultuj to natychmiast z lekarzem,

źródło : Poradnik Uzdrawiacza Kraków 2012
21-02-2012 18:34
Dziękuję Robercie za ciekawy i na czasie artykuł.
Szczecin
22-02-2012 09:03
Rak piersi i szyjki macicy to dwa najbardziej lekceważone nowotwory u kobiet i to lekceważą je same kobiety
22-02-2012 13:19
Prawda i nie mogę zrozumieć co kieruje kobietami unikajacymi badań profilaktycznych.
Szczecin
24-02-2012 08:26
Mówią, że brak czasu, wstyd, niewiedza itd.
24-02-2012 08:56
Mówią, że brak czasu, wstyd, niewiedza itd.

No i jeszcze..."to mnie nie dotyczy,bo w rodzinie nikt nie miał".
A niestety tak nie jest
Szczecin
27-02-2012 08:47
Każda wymówka nie warta jest konsekwencji zaniedbania do jakich może dojść.
01-03-2012 07:21
Robert zamieścił bardzo ciekawy artykuł. Nie wiem dlaczego kobiety tak boją się badań profilaktycznych, często się słyszy a bo mam czas, a to nie dla mnie albo bo mi się nie chce!! o zgrozo, przecież tutaj zależy o nasze zdrowie, mamy je tylko jedno.......badajmy się, to nic nie boli, zajmuję na prawdę niewiele czasu a może uratować zycie.
Rak jest czymś okropnym, jeżeli jest możliwośc wczesnego wykrycia , dlaczego czekać do chwili gdy jest już za późno....
Dodawanie postów możliwe jedynie po zalogowaniu

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |