Forum
Autor tematu Uzytkownik (0)
13-06-2009 22:01
Wysokie stężenie cholesterolu we krwi zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu.Zmiana sposobu odżywiania,podawanie witamin Ci E oraz preparatów ziołowych,pomaga je obniżyć i zmniejsza ryzyko wystąpienia tych chorób.
Objawy.
*podwyższony poziom cholesterolu nie powoduje wyraźnych objawów,a często przebiega bezobjawowo ,zwiększa natomiast ryzyko chorób z wyraźnymi objawami np.choroby wieńcowej serca.
*wysokie stężenie cholesterolu może powodować powstawanie w zgięciu kolanowym i łokciowym i wokół oczu podskórnych żółtych grudek.
17-06-2009 04:18
Co to jest.
Tłuszcze krążące we krwi to cholesterol,trójglicerydy i fosfolipidy.Są one niezbędne dla organizmu,przede wszystkim do budowy ścian komórkowych.Kiedy ich stężenie we krwi nadmiernie rośnie,zaczynają się odkładać w ścianach naczyń krwionośnych w postaci blaszek miażdżycowych.Blokują przepływ krwi,co może spowodować chorobę wieńcową i zawał serca.Cholesterol jest przenoszony w postaci lipoprotein czyli w połączeniu z białkiem.W zależności od rodzaju białka odróżniamy lipoproteiny :LDL-o niskiej gęstości i HDL-o wysokiej gęstości.Jeśli stężenie LDL i całkowitego cholesterolu jest wysokie,to ryzyko Zawału serca jest duże .Podobnie jest wtedy ,gdy stężenie HDL jest niskie.
Przyczyny zaburzeń.
Wiele osób uważa że wysokie stężenie cholesterolu ma związek ze sposobem odżywiania się.Sądzi się że jeżeli jadamy produkty zawierające duże ilości tłuszczów nasyconych [mięso,masło,pełnotłuste produkty nabiałowe,oleje palmowy,kokosowy oraz oleje utwardzone],będziemy mieli podwyższone stężenie cholesterolu Ten pogląd budzi dziś pewne zastrzeżenia.Cholesterol zawarty w pokarmach jest wchłaniany w niewielkiej częstości,a stężenie we krwi zależy od tego,ile tego tłuszczu produkuje organizm.Należy jednak przyznać że jedzenie tłuszczów nasyconych pobudza go do produkcji cholesterolu.
Inne czynniki,które sprzyjają podwyższaniu stężenia cholesterolu we krwi to :nadwaga,palenie papierosów,brak aktywności fizycznej oraz predyspozycje genetyczne.
17-06-2009 04:42
Jakie preparaty mogą pomóc.
Kilka naturalnych preparatów pomaga utrzymać prawidłowe stężenie cholesterolu .Kuracja witaminami E i C oraz czosnkiem jest bezpieczna i może być stosowana bardzo długo.Może ona towarzyszyć przepisanymi przez lekarza konwencjonalnym lekom obniżającym stężenie cholesterolu.Witamina E nie powoduje spadku stężenia cholesterolu,ale zwiększa stężenie HDL i hamuje wstępny etap tworzenia blaszek miażdżycowych w naczyniach wieńcowych.Witamina C wzmacnia działanie witaminy E i podnosi stężenie ochronnej frakcji HDL.Wyniki badań wpływu czosnku na obniżenie stężenia cholesterolu nie są jednoznaczne,większość specjalistów zajmujących się żywieniem uważa ,że podawanie czosnku przy podwyższonym cholesterolu jest korzystne.
Chromobniża stężenie ,,złego,, cholesterolu zawartego w przetworzonej żywności i podnosi stężenie,,dobrego,,.Pożywienie zawierające dużo naturalnego błonnika :otręby lub preparaty z babki płesznik,obniża stężenie cholesterolu.Beta-sytosterol zmniejsza wchłanianie cholesterolu w jelicie.Zwiększa się również wydalanie cholesterolu z żółcią ,wydzielaną przez wątrobę do światła jelit.Alternatywą dla konwencjonalnych leków obniżających stężenie cholesterolu jest wyciąg z karczocha.
17-06-2009 04:57
Przykładowe dawkowanie.
Wit.E-250mg.2x dziennie.[jeśli przyjmujesz środki przeciwzakrzepowe musisz to uwzględnić ]
Wit.C -500mg.2x dziennie [zmniejsz dawkę jeśli wystąpi biegunka].
Czosnek400-600mg.suchego koncentratu dziennie,[tabletki muszą być pokryte warstwą ochronną i rozpuszczać się w jelicie cienkim].
Chrom-200mg.1x dziennie.
Beta-sytosterol-300mg.2x dziennie.
Karczoch zwyczajny-300mg.2x dziennie.
Babka płesznik-1 łyżka stołowa proszku rozpuszczalnego w wodzie lub soku-2x dziennie.
18-06-2009 04:53
Rozmaitości.
Badania kliniczne wykazały że tokotrienol - substancja uzyskiwana z ziarna ryżu obniża cholesterol,dlatego dobrze jest stosować w kuchni olej ryżowy.
Można obniżyć stężenie cholesterolu o 10% stosując nisko tłuszczową dietę i przyjmując 2x dziennie po 5g;.babki płesznik.
Badania wykazały że wypijając 3 szklanki soku z pomarańczy podnosi stężenie ,,dobrego,,cholesterolu.
Sterole roślinne uzyskiwane z nasion soi lub kory sosnowej obniżają stężenie cholesterolu ponieważ zmniejszają jego wchłanianie zwrotne w jelicie cienkim i zwiększają wydalanie z kałem.
dolnośląskie
25-06-2009 07:02
Robert nie wiem co mam już robić czy kupić te kapsułki z serii omega czy też nie kupować ,jeśli możesz to proszę mi to wytłumaczyć ,co mam robić jak pozbyć się cholesterolu i trójglicerydów.Do tego wysokiego poziomu doszło mi drętwienie nogi i ból uda podczas marszu to chyba z powodu miażdżycy.
25-06-2009 13:07
Monia kombinujesz jak koń.Jeśli masz wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów to zrozumiale jest że nie możesz stosować żadnych tłuszczów czy to zwierzęcych czy w postaci kapsułek typu omega.Musisz ewidentnie ograniczyć wszystko co tłuste.Owszem niektóre witaminy wchłaniają się w tłuszczu więc stosowanie np.masła na śniadanie niczym Ci nie grozi.Jeśli chcesz to stosuj CRP i inne dostępne środki choćby spożywcze:chlebek z pełnego przemiału,owoce,warzywa.Stosuj pij więcej wody mineralnej nie gazowanej,ogranicz do minimum ziemniaki,jeśli masz problemy z wypróżnianiem to możesz stosować babkę płesznik lub wypijaj więcej wody nawet do 10 szklanek dziennie,nie licz w dziennym meni herbat i innych tego typu płynów.Stosuj herbatki kilka razy dziennie z owoców czerwonych-aronia,jagoda,wiśnia.Nie zabielaj zup śmietaną,wyrzuć przez okno wszelakie gotowe mięsne i rybne przetwory typu kiełbasa,konserwy rybne i mięsne o parówkach nie wspominam.Pij codziennie kefir w ilości 200g.oczyszczasz w ten sposób wątrobę i codzienna podaż kefiru ciągnie za sobą wór z cholesterolem,nie stosuj mlecznych produktów typu ser żółty,topiony-zawiera tłuszcz i sól.Do herbaty i kawy nie dodawaj cukru białego możesz dodawać miód naturalny.Zrób codziennie sobie kanapkę z cytryny i miodu posmaruj plasterki i zostaw na noc do porannej kawy-oczyszcza organizm wątrobę dodaje czystej glukozy i niszczy cholesterol.
25-06-2009 13:32
Jajka -można zjadać nawet kilka dziennie i obniżyć poziom cholesterolu,trzeba pamiętać że jeśli do jajek dodamy łyżeczkę cukru np.w osłodzonej herbacie poziom ten momentalnie wzrośnie.Białko proste w jajkach daje człowiekowi ogromne siły,a żółtko zawiera wszystkie mikroelementy ,biopierwiastki i witaminy.Nie ma nic lepszego dla odżywiania organizmu jak żółtko,bo w nim jest wszystko to czego potrzeba do życia i wzrostu rozwijającego się człowieka.Jajko zawiera w sobie drogocenną substancję - lecytynę zapobiegając miażdżycy.Ale nie można łączyć z tłuszczami nasyconymi[smażyć na maśle] i dodawać cukru.
25-06-2009 13:40
Agresywna chemia pojawia się w naszych domach w postaci wybielonych cukrów i soli.Dziś używamy cukru bez ograniczeń,a ten oczyszczony cukier jest najzwyklejszą chemią [kto pracuje w cukrowni to wie],która zwiększa niepomiernie ilość kalorii,a nie daje spodziewanej energii.Przechodząc w organizmie kilkakrotną przemianę produkuje ,,po drodze,,mnóstwo substancji złośliwych.W dodatku bardzo gorliwie szuka towarzystwatłuszczów nasyconych i wiąże się z nimi tworząc masę cholesterolu.
25-06-2009 14:04
Uniwersytet domowy zaczyna się w kuchni niech nasze dzieci obserwują przy kuchennych czynnościach własną matkę,a nie jakąś obcą panią,która w telewizji uprawia ,,gotowanie na ekranie,, - nie mając pojęcia o tym co robi,nie tłumacząc telewidzom-dlaczego dobiera takie a nie inne składniki i jaka jest wartość żywienia.

Wędliny przygotowane są z resztek nieświeżego mięsa sztucznie podbarwionego,że wędzi się je w niewłaściwy sposób i przechemizowuje innymi słowy trujemy się nimi.
Można zastąpić tańszą i zdrowszą potrawą mięsną.
Gwarantuje że karkówka upieczona w jarzynach i krojona na zimno do chleba-będzie wszystkim lepiej smakować od najlepszych wędlin.

Wlewamy na dno brytfanny 2 łyżki oleju,kładziemy kilka cienkich plastrów słoniny,na nie sparzone liście kapusty i dużą karkówkę w całości.Obkładamy ją pociętymi w plastry warzywami:marchwią,cebulą,ziemniakami.Można dodać jabłka obrane z łupiny,pocięte na ćwiartki.Wszystko to posypać pieprzem i cynamonem,dodać jagody jałowca,wstawić po przykrywką do piekarnika.W trakcie pieczenia wlać szklankę białego wina.Zapach rozniesie się taki że sąsiedzi poczują.Na kolację zjecie sobie po kawałku gorącego mięsa z warzywami,a następne dni-można kroić zimne do chleba.
25-06-2009 17:50
Fajny przepis, muuuuusze to zrobić, jutro nie, bo piatek, ale w sobotę KONIECZNIE.
05-07-2009 11:16
Mam w domu książeczkę Ojca Grande przepisy na zdrowe życie, pisze on m.i. że wolne od substancji cholesterolowych jest mięso baranie. Ja bynajmniej nie spotykam w sklepach mięsnych mięsa baraniego. Pisze on też, że nerwowość , a nawet ostre zaburzenia psychiczne,(przecież często leczone od razu psychotropami! - to ja już dopowiadam, żeby nie było na ojca Grande ), są spowodowane niedoborami witamin z grupy B i magnezu. Zaleca by każdego dnia wypijać 1 szklankę kakao.Co Wy na to?
No i kusi mnie też inny przepis z tej książeczki : obrana wędzona makrela zmiksowana z połową masełka i słoiczkiem p.pomidorowego. czy moi stołownicy zechca to jeść?
05-07-2009 15:04
Pychota takie jedzonko. A najbardziej smakuje , jak ktoś zrobi
06-07-2009 05:12
Galantynko mamy te same wiadomości ,osobiście nie znam ojca Grande ale miałem z nim sposobność pogadać.
Co do diety to powiem tak to nić że mąż jest głową rodziny to ty jesteś szyją co kręci głową ,a co do przepisów to stosuj i nic nie pękaj.
20-07-2009 23:30
Właśnie nie ma co pękać.
Ale ja z innej beczki mam takie pytanie od dłuższego czasu mam problem z spuchniętą kostką w lewej stopie to tego dochodzi lekkie mrowienie tuż nad kolanem w czasie marszu powiedzmy spaceru i jeszcze sprawa ciut mi się podniósł poziom cholesterolu i trójglicerydów;.
Byłam z tym u lekarza i właściwie po wielu badaniach ,prześwietleniach do tej pory nic nie wiadomo.Doktor w prawdzie coś mi przepisuje ale nie wiele pomaga,sądzi zresztą że to wina leży po stronie stawu.Smarowałam różnymi żelami Voltaren ale nie wielka poprawa.Nie wiem już sama jak to leczyć,lekarz zresztą też ,byłam u drugiego lekarza i też nie wiadomo o co chodzi.
Może ktoś mi jakoś doradzi co mam z tym zrobić,dodam tylko że kostka jest spuchnięta cały czas nawet po przespanej nocy,i nie wiele mnie to boli.
21-07-2009 01:21
Jedno pytania P.Reniu czy opuchlizna jest w kolorze czerwonym,lekko czerwonym,czy zabarwienie skóry w miejscu opuchniętym ma kolor nie zmieniony?
jeśli ma pani w domu podkolanówkę uciskową to proszę założyć.
21-07-2009 11:49
Robert proszę skończmy z Panią;.
Wynika z postu że to układ krążenia jest temu winny ,nie skóra w miejscu spuchniętym jest normalna ,podkolanówkę mam i włożę.Ocieplenie w tym miejscu jest ciut większe.
22-07-2009 09:07
Rewelacja opuchlizna znikła ,stopa odzyskała sprawność,nie wiem czy to ważne ale ostatnią noc spędziłam w toalecie [mocz], jeszcze taka namiastka miałam troszkę podniesione ciśnienie.
Dzięki Robercie,zastanawiam się po co chodzić do lekarza skoro tak prostym sposobem w krótkim czasie można się pozbyć dolegliwości.Dzisiaj jestem umówiona z lekarzem ciekawe co mi powie .
22-07-2009 10:30
Rubisek, zrob sobie moze badanie na kwas moczowy. Niby przy podagrze zaczyna sie od stopy, głownie duzego palca, ale co szkodzi sprawdziic.
Pozdrawiam
22-07-2009 22:59
Wreszcie mogę chwilkę odsapnąć od wnucząt urwisy małe dają w kość.Byłam dzisiaj u lekarza w rejonie córki to ten sam P.doktor który zajmował się moja kostką,był wielce zdziwiony że pomogła mi podkolanówka po prostu zaniemówił.Dostałam skierowanie właśnie na kwas moczowy,morfologię pełną,badanie moczu,cholesterol.Jutro zaczynam.mam nadzieję że wyniki pokażą w jakim stanie jestem na dzień dzisiejszy.
Dodawanie postów możliwe jedynie po zalogowaniu

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |