Forum
Autor tematu Uzytkownik (0)
21-06-2009 19:19
Bóle głowy to jedna z najczęstszych skarg,jakie chorzy zgłaszają przy okazji wizyt w gabinecie lekarskim.Nagminność tego rodzaju dolegliwości zachęca czasami pacjenta do stosowania na własną rękę .Ocenia się że liczba osób zasięgających porady lekarskiej lawinowo rośnie i stanowi duży procent całej populacji nie wykluczając dzieci.
23-06-2009 14:20
Diagnostyka bólów głowy należy do najtrudniejszych w medycynie.W wielu krajach powstały specjalne placówki i kliniki zajmujące się wyłącznie tym problemem.
U większości osób 90% stwierdza się czynnościową przyczynę ich występowania[psychogenną],u 10% przyczyna jest organiczna,tzn.polega na uszkodzeniu struktur anatomicznych.
Psychogennych [inaczej napięciowych]bólów głowy doświadcza większość ludzi.Jest to najczęściej dość silny,ciągły,obustronny ból o charakterze ucisku,zlokalizowany typowo w szczycie głowy lub rzadziej w okolicy potyliczno-czołowej,związany przede wszystkim z nasileniem stresów dnia codziennego życia.Leczenie typowymi łatwo dostępnymi środkami przeciwbólowymi lub środkami uspokajającymi nie zawsze przynosi istotną poprawę.Niekiedy stres wywołujący ten rodzaj bólu głowy może stanowić element choroby depresyjnej.
Leczenie migreny od początku stanowiło duży problem medyczny.Dziś medycyna dysponuje gamą leków większą niż kiedyś Typowym lekiem przeciwmigrenowym jest Iimigran ,którego zastosowanie nie zawsze daje oczekiwany efekt i jest ograniczone cenowo.
Pomijając dwie najczęstsze o których była mowa wcześniej,pochodzenie bólów głowy można sklasyfikować następująco:
23-06-2009 14:42
Bóle głowy pochodzenia śródczaszkowego.
ZAPALNE.
Przede wszystkim zapalenie opon mózgowych i mózgu,ropień mózgu,zapalenie tętnicy skroniowej.
W tych przypadkach dodatkową wskazówka diagnostyczną są:gorączka,dreszcze,wysokie OB,obecność ognisk zapalnych w innych miejscach w organizmie np.zapalenie ucha środkowego lub objawy oponowe w płynie mózgowo-rdzeniowym,uzyskanym z nakłucia lędźwiowego.
NIEZAPALNE.
**pourazowe
Pomocna w diagnostyce jest obecność w wywiadzie urazu,nawet urazu niewielkiego i mającego miejsce w czasie odległym.
Na poważne następstwa urazu,zagrażającego życiu i wymagającego często szybkiej interwencji neurochirurgiczne,wykazują objawy wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego,głównie zaburzenia świadomości[senność splątanie],wysokie ciśnienie tętnicze,wolne tętno,nudności,wymioty lub objawy oponowe[sztywność karku].Po za tym poważnym sygnałem są objawy,jak osłabienie ruchów kończyn po jednej stronie,nierówność źrenic,niesymetryczność ruchów mimicznych twarzy.
**nowotworowe
Rozrastający się guz w obrębie czaszki może również spowodować wzrost ciśnienia śródczaszkowego lub uszkodzenie jakieś struktury mózgu i dawać podobne objawy do wyżej opisanych.Cechami różniącymi charakter objawów oraz brak związku z urazem.Zazwyczaj ból jest silniejszy zaraz po obudzeniu i wzmaga się podczas każdej czynności podwyższającej ciśnienie śródczaszkowe ,jak nachylanie się,kaszel,parcie na stolec.Towarzyszą mu często nudności,wymioty,zawroty głowy.Rodzina może zwrócić uwagę na zmianę osobowości lub pogorszenie funkcji intelektualnej chorego.
23-06-2009 15:00
Bóle głowy pochodzenia czaszkowego.
**uraz
W tym przypadku chodzi o pourazowe uszkodzenie tkanek miękkich czaszki[guz]lub uszkodzenie kręgosłupa w odcinku szyjnym,które promieniuje do głowy.
**zmiany zwyrodnieniowe kręgów szyjnych.
Stosunkowo częsta dolegliwość ,polegająca na odczuwaniu bólu głowy zwykle w okolicy potylicznej,wywołanej zmianami zwyrodnieniowymi w odcinku szyjnym kręgosłupa.W typowych przypadkach towarzyszy mu ograniczenie ruchomości kręgosłupa i nasilenie bólu przy ruchach głową.Po za tym ma on tendencje do pojawienia się zaraz po przebudzeniu i ustępuje w ciągu kilku godzin.Pomocne w rozpoznaniu jest wykonanie zdjęcia rtg kręgosłupa,które wykazuje cechy dyskopatii,niestabilności lub wyrośla kostne[osteofity].Należy mieć na uwadze ,że cechy zwyrodnienia w odcinku szyjnym wykrywa się po 55.roku życia aż u 80% ludzi,przy czym większość z nich nie zgłasza skarg z tym związanych.
23-06-2009 15:14
Leczenie.
Gimnastyka,rehabilitacja,środki przeciwbólowe.
**jaskra
Podostry napad jaskry rozpoczyna się zwykle od jednostronnego bólu głowy i zamglenia widzenia,co mylone jest niekiedy z migreną.Zdarza się najczęściej wieczorem i mija do rana.Charakterystyczne jest widzenie barwnej obwódki wokół źródła światła.Napady tego rodzaju powtarzają się nieraz przez wiele miesięcy,by wreszcie doprowadzić do ostrego napadu,w którym prócz bólu pojawiają się:zaczerwienienie oka ,nudności,wymioty.Zbyt późne zgłoszenie się do lekarza specjalisty może mieć fatalne konsekwencje co do zachowania właściwej zdolności widzenia.
**inne choroby[wady refrakcji,owrzodzenie rogówki,zapalenie tęczówki lub twardówki]
**neuralgia nerwu trójdzielnego
Bardzo przykra dolegliwość trudna do leczenia,choć poza bólem nie stanowi zagrożenia innymi konsekwencjami dla organizmu.Przejawia się w postaci bardzo krótkich,ale bardzo ostrych i gwałtownych bólów ,lokalizujących się w obrębie unerwienia gałązek nerwu trójdzielnego na twarzy.Nawroty bólu wyzwalane są pod wpływem takich niewielkich bodźców jak:mówienie,jedzenie,mycie zębów,golenie.
23-06-2009 15:27
Bóle głowy z przyczyn ogólnoustrojowych.
**gorączka może towarzyszyć chorobą ogólnoustrojowym.
**nadciśnienie tętnicze.
Pojawiają się zwykle przy znacznych wartościach ciśnienia,stąd często mija długi okres od zachorowania,zanim pacjent trafi do lekarza ze skargami na bóle głowy.
**leki
Szereg środków farmaceutycznych może wywołać tę dolegliwość jako działanie uboczne.Szczególnie odnosi się to do takich specyfików jak:mononit,nitrogliceryna,cordafen,cordarone,enarenal,berotec,środki antykoncepcyjne.
Żaden ból głowy nie powinien zostać zbagatelizowany ,zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne dodatkowe objawy-zaburzenia świadomości,ujawniające się napady padaczkowe,nudności,wymioty itp.
Zabrze
16-07-2009 23:58
na początku miałem ból w okolicy skroniowej ( fakt. przez nadciśnienie ) , potem przeszło na część czołową , a od niedawna odczuwam już na części potylicznej koło prawego ucha

nie wiem czy to jest związane z mózgiem, czy jak...
Czechowice-Dziedzice
17-07-2009 15:57
Ja mam codziennie bóle głowy , nawet robiono mi kilka naście razy tomograf komputerowy z kontrastem i wyszedł mi jakiś naczyniak w prawym płacie czołowym czasami mam tak ze głowa mi drętwieje po prawej stronie ale bóle jak są tak są , chodzę do neurologa i cały czas mamy tego naczyniaka pod kontrolą dobrze ze od zeszłego roku nie urósł
Zabrze
17-07-2009 19:23
eh . mi mają zrobić TK zatok. ale czekam na nią do września. a lekarka podejrzewa polip, który może szybko przekształcić się w nowotwór, bo ból głowy jest coraz silniejszy.

zresztą bardzo boli mnie łuk brwiowy lewy. masakra
23-07-2009 09:53
Ból głowy często wiążemy z nadciśnieniem,migreną.
70% przypadków bóli głowy to migrena spowodowana chorobą nadciśnieniową .Wiąże się to z nadmiernym spożywanie produktów wysoce przetworzonych typu konserwy mięsne,rybne,pasztety,jak również wyroby typu kiełbasa,garmażerka,sery i zmora człowieka dzisiejszego to zupy,kisiele,budynie,sosy i inne w formie torebek.nawet soki i napoje w kartonikach są z dużą ilością soli.
Oczywiście są też inne przyczyny choćby zatoki,polipy,naczyniaki należy te przypadłości jak najszybciej zdiagnozować i rozpocząć leczenie ,dostosowując sie do wymaganych warunków.
Dodawanie postów możliwe jedynie po zalogowaniu

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |