Forum
Rośliny lecznicze
Autor tematu Marcel (1142)
27-08-2009 12:51
Poziewnik szorstki.

Występowanie.
Występuje na przydrożach i w widnych lasach.

Surowiec.
Ziele poziewnika.

Skład.
Garbniki,flawony,saponiny,substancję gorzką,olejek,pektyny,kwasy organiczne,znaczne ilości soli mineralnych w tym rozpuszczalne związki krzemionki.

Zastosowanie.
obecnie w lecznictwie ziele poziewnika stosuje się jako środek pomocniczy w leczeniu gruźlicy,ułatwiający bliznowacenie ognisk chorobowych w płucach,ponadto w miażdżycy,kamicy nerkowej.
27-08-2009 13:06
Brokuły
Mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe.
Badania wykazały, że wśród osób jedzących między innymi brokuły, zachorowalność na raka jest mniejsza.

27-08-2009 13:08
Brukselka
Potencjalnie pomocna w hamowaniu raka, zwłaszcza jelita grubego i żołądka.
Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że wśród tych karmionych między innymi brukselka zachorowalność na raka była mniejsza niż tych, którym nie podawano brukselki w karmie.

27-08-2009 13:10
Prawoślaz lekarski.

Występowanie
Prawoślaz występuje dziko na łąkach i w rowach.W uprawie od dawna rozpowszechniony w wielu krajach Europy.

Surowiec.
Korzeń i liście.

Skład.
W korzeniu związki śluzowe,skrobia,cukry,tłuszcz,pektyny,witaminy,sole mineralne.
Liście śluz,karoten,Wit.C,ślady olejku.

Zastosowanie.
Obecnie w medycynie korzeń i liść stosowane są jako leki powlekające w chorobach górnych dróg oddechowych,żołądka i jelit.
Z korzenia sporządza się zalecany niemowlętom syrop od kaszlu Sirupus Althaeae.
Zewnętrznie do okładów na wrzody i ropnie.Wyciągi wodne przygotowuje się na zimno.
Korzeń prawoślazu wchodzi w skład mieszanek ziołowych Pektosan i Neopektosan-górne drogi oddechowe i granulatu Normogran-zaparcia i zaburzenia przemiany materii.
27-08-2009 13:14
Burak
Zawierają związek chemiczny (betainę) chroniący wątrobę oraz betaninę osłabiającą szkodliwe bakterie i wzmacniającą organizm. Zaleca się pić 1 szklankę soku z buraków cukrowych lub czerwonych najlepiej przed śniadaniem z dodatkiem startego jabłka.




Jarmuż
Zapobiega nowotworom, zwłaszcza płuc.
Już pół miseczki dziennie może zapobiec chorobie nowotworowej. Polecany szczególnie dla palaczy biernych i czynnych. Zawiera dwa razy więcej karotenoidów i beta-karotenu (związki chemiczne o działaniu antynowotworowym) od szpinaku. Niedoceniany. Rzadko spożywany. Mozna spożywać na surowo i gotowany.



Cykoria
Działa lekko żółciopędnie, aktywizuje pracę trzustki i żołądka.

27-08-2009 13:27
Karczochy
Obniżają poziom cholesterolu we krwi, działają żółciopędnie i diuretycznie (chyba moczopędne). Pić 2 łyżki soku z karczochów dziennie przez 6 tygodni.



Melon

Zmniejsza lepkość krwi (działa przeciwzakrzepowo), bogaty w substancje chemiczne mogace zapobiegać chorobom nowotworowym.
Badania naukowe nad melonami trwają. To co już odkryto, znacznie przewyższa właściwości melona ujęte w przekazach ludowych. Poczekamy, zobaczymy. W medycynie ludowej melony stosuje się przeciw zaparciom, hemoroidom i na schorzenia reumatyczne. Dobry środek odwadniający i przeciwgorączkowy



Oberżyna - bakłażan
Zabezpiecza tętnice przed szkodliwym działaniem cholesterolu, zawiera substancje chemiczne zapobiegajace chorobom nowotworowym u zwierząt, zawiera substancje chemiczne zapobiegające drgawkom.
W przekazach ludowych w Afryce to warzywo odgrywało i nadal odgrywa ważną rolę w leczeniu lumbago, bólów różnego rodzaju, odry, raka żołądka, alkoholizmu, zewnętrznie w leczeniu reumatyzmu, zapaleniu żołądka i oparzeń. Spożywać podduszone razem ze skórką



Ogórek
Sok z ogórków to wypróbowany środek na reumatyzm i artretyzm. Pobudza czynności nerek i wypłukuje substancje trujące. Stosowany zewnętrznie i wewnętrznie.



Papryka Chili
Znakomity środek w chorobach płuc, działa wykrztuśnie, zapobiega i łagodzi objawy w przewlekłym zapaleniu oskrzeli i rozedmie płuc, rozrzedza zalegający śluz, działa przeciwzakrzepowo, łagodzi ból, wprawia w znakomity nastrój!. 10-20 kropli ostrego czerrwonego sosu czili na szklankę wody wypijana każdego dnia lub ostro przyprawiony posiłek 3 razy w tygodniu. Nauczmy się jeść ostre przyprawy. Zacznijmy od małych dawek. Po pewnym czasie jedzenie ostrych przypraw stanie się przyjemne, odprężające!! Nie zaleca się jedzenia czili osobom cierpiącym na żylaki odbytu. Ponadto stwierdzono, że uzależnieni od spożywania czili, częściej zapadają na nowotwory. Natomiast małe dawki czili działają jako przeciwutleniacze i najprawdopodobniej zapobiegają nowotworom



Rzepa
Zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Spożywać raczej na surowo zarówno korzeń jak i nać!. Liście rzepy mają więcej składników leczących niż korzeń. A jak odróżnić rzepę od brukwi?? Rzepa ma biały korzeń z fioletowym kołnierzem u nasady, brukiew jest żółta i fioletowa oraz większa i twardsza.



Rzodkiew
Działanie lecznicze wykazują: rzodkiew czarna, fioletowa, biała i rzodkiewki. Sok z rzodkwi ma zastosowanie w chronicznych schorzeniach dróg żółciowych. Należy pić po 2 łyżki stołowe soku 3-5 razy dziennie na pusty żołądek.

Szczecin
28-08-2009 07:17
Fasola.

Wszystkie rodzaje fasoli: czarna, czarne oczko,
ciecierzyca, jaś, soczewica, limeńska, wielokwiatowa, pinto, bób, i biała.



Obniża poziom złego cholesterolu LDL, zawiera substancje chemiczne hamujące rozwój nowotworów, kontroluje poziom insuliny i cukru we krwi, obniża ciśnienie tętnicze krwi, reguluje pracę jelita grubego, zapobiega zaparciom i wspomaga ich leczenie, zapobiega hemoroidom i innym schorzeniom związanym z problemami trawiennymi.

Szklanka gotowanej fasoli dziennie powinna wystarczyć. Nie zalecają jadać fasoli konserwowej gdyż może powodować wzrost poziomu cukru i insuliny we krwi. A wzdęcia? Powstają w procesie trawienia cukru zawartego w fasoli. Jednak im więcej i częściej jemy fasolę, tym mniejsza wrażliwość na wzdęcia lub nawet całkowity brak.! Doświadczenia na zwierzętach potwierdzają działanie antynowotworowe fasoli.
28-08-2009 07:45
Fasola ,groch

Tymczasem jakoś rzadko w naszej kuchni jest obecna.przy spożywaniu fasoli wytwarzają się gazy,aby tego uniknąć,trzeba przed moczeniem suche nasiona sparzyć wrzątkiem [ok.15 minut]i podczas gotowania dosypać szczyptę kminku.
28-08-2009 13:35
Przelot pospolity.

Występowanie.
Występuje na suchych łąkach,murawach,zboczach,zaroślach.

Surowiec.
Kwiat przelotu.

Skład.
Kwiat zawiera flawonoidy,barwniki antocyjanowe,kasantofil,saponiny,garbniki,śluzy,sole mineralne,ślady olejku.

Zastosowanie.
Obecnie w medycynie kwiat przelotu stosuje się jako środek ściągający i dezynfekujący oraz pobudzający przemianę materii.Używany jest zewnętrznie na rany szczególnie rany podudzi-owrzodzenia żylakowate,przy odmrożeniach oraz do płukania jamy ustnej i gardła-angina.
Wewnętrznie odwary z kwiatu podawane są w zaburzeniach przemiany materii,mają one właściwości unieczynniania i przyspieszania wydalania z moczem niedopałków szkodliwych produktów przemiany materii.
28-08-2009 13:57
Przetacznik leśny.

Występowanie.
W Polsce znanych jest ponad 30 gatunków przetacznika,ale tylko przetacznik leśny jest leczniczy,występuje pospolicie w całym kraju:lasy,zarośla,polany,zręby leśne.

Surowiec.
Ziele przetacznika.

Skład.
Gorzki glikozyd aukubina,garbniki,saponiny,kwasy organiczne,niewielkie ilości olejku i sole mineralne.

Zastosowanie.
Obecnie w medycynie ziele przetacznika stosowane jest jako środek ułatwiający odkrztuszanie w chorobach oddechowych,przy kaszlu,chrypce,astmie.Stosowany też jako środek moczopędny w chorobach nerek,reumatyzmie,chorobach skóry.Wykazuje też działanie pobudzające wydzielanie soków trawiennych,poprawia apetyt,ułatwia trawienie,zapobiega nadmiernej fermentacji jelitowej,kolką i wzdęciom.
Zewnętrznie do płukania jamy ustnej i gardła,do przemywania trudno gojących się ran ,do okładów na oparzenia.

p.Maria Treben poleca
herbatka lecząca ;wysoki poziom cholesterolu,oczyszczenie krwi,chroniczne egzemy,świąd starczy,zwyrodnienie śluzowe żołądka i zaburzenia jelitowe,nerwowość,dobrą pamięć,zawroty głowy,żółtaczka,piasek w nerkach,artretyczne bóle kończyn,luki pamięciowe,zapalenie oskrzeli,choroby wątroby i śledziony,zmieszany z selerem usuwa neurasrenię i melancholię
28-08-2009 14:14
Przywrotnik pospolity.

Występowanie.
Występuje na łąkach,pastwiskach,brzegach lasów,nad rowami.

Surowiec.
Ziele przywrotnika.

Skład.
Ziele zawiera garbniki,substancje żywicowe,kwasy organiczne,gorycze,sole mineralne.

Zastosowanie.
Zalecany jest w zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego.
Zewnętrznie odwary do okładów na rany i do przemywań oczu przy zapaleniu spojówek.

p.Maria Treben poleca
Herbatki :w zaburzeniach miesiączkowych,upławach,chorobach podbrzusza i dolegliwości okresu przekwitania,jako środek moczopędny i wzmacniający serce,usuwa osłabienie mięśni i kończyn,pomaga w niedokrwistości,pomocny w przypadku ran poporodowych,atonii podbrzusza a po ciężkim porodzie w celu wzmocnienia wiązadeł macicy,choroby kobiece,wypadanie macicy,przepuklina pachwinowa,epilepsji,niespokojny sen,cukrzyca,zanik mięśni,stwardnienie rozsiane,uszkodzenia mięśnia sercowego a stosowany z krwawnikiem korzystnie wpływa na miesiączkę na początku okresu dojrzewania płciowego,regulują cykle miesiączkowe.
28-08-2009 14:26
Paico.

Występowanie.
Wysokie góry Peru,Chile,Argentyna.

Surowiec.
liście,kwiaty,owoce.

Skład.
Olejki eteryczne,taniny,saponiny,sterole,kwasy organiczne,substancje żywicowe,pektyny,sole mineralne.

Zastosowanie.
Owoce oraz olejowy wyciąg z liści i kwiatów stosowane przeciwko pasożytom wewnętrznym.Napar z nadziemnej części rośliny stosowany w chorobach skórnych,działa przeciwbakteryjnie zarówno wobec Gram[+],jak i Gram[-].Może być stosowany zewnętrznie w celu wywołania efektu przeciwzapalnego,głównie w reumatyzmie.
28-08-2009 14:39
Pasuchaca.

Występowanie.
Rośnie dziko w północnych peruwiańskich Andach.

Surowiec.
Cała roślina.

Skład.
Jest stosunkowo bogaty i obejmuje flawonoidy,garbniki,saponiny,glikozydy antocyjanowe i saponinowe,gumy,śluzy,taniny,olejek eteryczny,tłuszcze,żywice,karotenoidy,cukry.

Zastosowanie.
Surowiec wykazuje wyraźne właściwości antyoksydacyjne,przyczyniając się do utrzymania prawidłowych funkcji całego organizmu.Zawarte w roślinie substancje wykazują efektywne działanie wspomagające utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi w wielu odmianach cukrzycy.Znacząco obniżają poziom =glukozy i wywołują efekt ochronny i leczniczy na trzustkę.Leczenie wspomagające podstawową terapią powinno odbywać się pod opieką lekarska,a czas jej trwania zależy od skuteczności w danym przypadku i zawsze musi towarzyszyć mu dieta niskowęglowodanowa[uboga w cukier i make].
28-08-2009 14:52
Pinco-Pinco.

Występowanie.
Rośnie w Peru.

Surowiec.
Nadziemne części rośliny,czasami korzenie.

Skład.
Głównym składnikiem jest alkaloid efedryna,poza tym pseudoefedryna,n-metyloefedryna.

Zastosowanie.
Dzięki efedrynie surowiec może być wykorzystywany w chorobach układu oddechowego,w kaszlu,wspomaganie leczenia astmy poprzez rozszerzenie oskrzeli.Odwary z pędów działają moczopędnie-w stanach zapalnych,bólach nerek i krwiomoczu lub zatrzymania moczu.W dawkach leczniczych pobudza sprawność ośrodków mózgowych.Przedawkowanie może spowodować niekiedy niepokój ,,gonitwę myśli,,stany lękowe oraz bezsenność.
Zewnętrznie stosowane napary wywołują działanie ściągające,gojące,antyseptyczne,a przyjmowanie doustnie również przeciwbiegunkowe.
28-08-2009 15:10
Pau d'arco.

Działanie.
Lapachol i inne składniki pomagają zniszczyć drobnoustroje wywołujące choroby zakaźne i inne zakażenia poczynając od zimnicy a kończąc na grypie i pleśniawkach.

Główne korzyści.
Pau d'arco działa bakterio-wiruso i grzybobójczo,łagodzi stany zapalne oraz wzmacnia układ odpornościowy.Środek ten może skutecznie wzmocnić odporność w przypadku zespołu przewlekłego zmęczenia,przewlekłego zapalenia oskrzeli lub AIDS.Nalewka z ziela zastosowana na skórę pomaga zlikwidować brodawki.
Wyniki doświadczeń jak i leczenie nowotworów gdzie lapachol niszczy komórki nowotworowe,może to powodować nudności,wymioty i zaburzenia krzepnięcia krwi.Wielu lekarzy mimo kontrowersji przepisuje Pau d'arco aby uzupełnić leczenie nowotworów.
28-08-2009 15:35
Pieprz metystynowy / Kava-Kava

Występowanie.
pieprz metystynowy należy do rodziny pieprzowatych,jest to krzewinka porastająca wiele wysp południowego Pacyfiku.

Główne korzyści.
Pieprz metystynowy jest znany jako środek uśmierzający ból.Może łagodzić stres i nerwowość oraz przeciwdziałać napadom paniki.Jego właściwości relaksujące mogą pomóc osobom cierpiącym na bezsenność i na łagodną depresje.Najdziwniejsze jest to że osoby stosujące pieprz rzadko uodporniają się na jego działanie.
Dodatkowe korzyści.
Pieprz metystynowy ma właściwości przeciwbólowe,które wykorzystuje się w bólach mięśni.Działa rozluźniająco ,co może być przydatne w przypadkach skurczów.U niektórych osób cierpiących na padaczkę pieprz zapobiega napadom równie skutecznie jak leki przeciwdrgawkowe.Na podstawie badań można sadzić że pieprz może też pomóc pacjentom po przebytym zatorze mózgu,ponieważ ogranicza obszar trwałego uszkodzenia.
28-08-2009 15:53
Pluskwica sercolistna.

Występowanie.
Pochodzi z Ameryki Północnej

Główne korzyści.
Pluskwica jest środkiem łagodzącym uderzenia gorąca,suchość pochwy i inne przykre objawy pojawiające się w okresie menopauzy.Badania wykazują również,że może zmniejszyć stężenie hormonu luteinizującego,wytwarzanego przez przysadkę mózgową.Zwiększenie stężenia tego hormonu podczas menopauzy powoduje uderzenia gorąca.
Pluskwica zawiera fitoestrogeny,działające podobnie jak wytwarzany przez organizm ludzki estragon.Fitoestrogeny łączą się z receptorami hormonalnymi w sutkach,macicy oraz w innych narządach,łagodząc przykre objawy menopauzy.Maja one przewagę nad lekami hormonalnymi,które mogą zwiększyć ryzyko raka sutka,że nie wpływają na prawdopodobieństwo wystąpienia tego nowotworu.
Dodatkowe korzyści.
Pluskwica łagodzi bóle miesiączkowe ,wzmagając ukrwienie macicy i zmniejszając skurcze.Dlatego jest stosowana podczas porodu i po jego zakończeniu.Wyrównuje też stężenie hormonów,co może okazać się zbawienne dla kobiet cierpiących na zespól napięcia przedmiesiączkowego.
Pluskwica wykazuje też właściwości łagodnie uspokajające i przeciwzapalne dlatego może być stosowana bólach mięśni oraz w rwie kulszowej.
Powoduje też usuwanie śluzu z organizmu i łagodzi kaszel.Okazała się skuteczna w leczeniu szumu w uszach.
28-08-2009 16:04
Pochrzyn kosmaty.

Występowanie.
Pochodzi z północnej i środkowej Ameryki.

Główne korzyści.
Pochrzyn zawiera substancje które rozluźniają mięśnie,działając zwłaszcza na mięśnie brzucha i miednicy.Takie działanie sugeruje ze roślina może nadawać się do leczenia chorób układu pokarmowego - Crohna i podrażnienia jelit.Może też pomagać w bólach miesiączkowych i bólach związanych z endometriozą .Niektóre kobiety te które stosują Pochrzyn i Niepokalanek uważają że wydatnie i wyjątkowo skutecznie usuwa objawy napięcia przedmiesiączkowego,co jest wynikiem wyrównania stężenia hormonów oraz działania przeciwzapalnego.
Dodatkowe korzyści.
Inna czynna substancja znaleziona w pochrzynie saponina z grupy steroidów,może łagodzić napięcie mięśni,przewlekle bóle mięśni i zapalenia stawów.
28-08-2009 16:22
Przylaszczka pospolita.

Występowanie.
Jest to gatunek pospolity w runie lasów,w zagajnikach i zaroślach od nizin po góry.

Surowiec.
Liście.

Skład.
Zawierają saponiny,garbniki i glikozyd hepatrylobinę.

Zastosowanie.
Tylko pod kontrolą lekarską.
Lecznictwo ludowe używa przylaszczki w przypadku kolki żółciowej i wątrobowej.Działa na narządy wydzielnicze,rozpuszcza kamienie żółciowe i jest silnie moczopędne.Odwar z suchych liści służy do płukania jamy ustnej,w przypadku zapalenia błon śluzowych lub krwawienia z dziąseł.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d5/Hepatica_nobilis_flowers.JPG/180px-Hepatica_nobilis_flowers.JPG
29-08-2009 14:38
Rdest ostrogorzki.

Występowanie.
Występuje w całym kraju nad brzegami wód,przy rowach,na przychaciach.

Surowiec.
ziele rdestu ostrogorzkiego.

Skład.
Flawonoidy:rutyna,kwercentynę,garbniki,olejek,kwasy organiczne.

Zastosowanie.
Do współczesnego lecznictwa rdest wprowadził w roku 1912 rosyjski lekarz Krawkow ,który w badaniach klinicznych wykazał jego działanie przeciwkrwotoczne.Obecnie zioło jest wykorzystywane w postaci wyciągu płynnego do tamowania krwawień z narządów rodnych-nadmierne miesiączkowanie i krwawień z przewodu pokarmowego oraz przy leczeniu żylaków odbytnicy.
Dodawanie postów możliwe jedynie po zalogowaniu

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |