Forum
Zapalenie zatok przynosowych.
Autor tematu Uzytkownik (0)
07-03-2010 12:36
Przyczyny.

Większość przypadków tej choroby występuje jako powikłanie zwykłego przeziębienia lub innej infekcji górnych dróg oddechowych.W 15% przypadków choroba jest wynikiem zainfekowania zatoki szczękowej przez zapalenie zmienioną miazgą zęba.
07-03-2010 13:05
Zatoki są przestrzeniami powietrznymi sąsiadującymi z jamą ustną,z którą są połączone poprzez wąski przewód [ujście].Ponieważ błona śluzowa zatok stanowi przedłużenie błony wyścielającej jamę nosa,niejednokrotnie choroby zapalne obu tych struktur występują jednocześnie.Co więcej z tego samego powodu terminu ,,sinusitis,,[zapalenie zatok]używa się w piśmiennictwie naukowym zamiennie z ,,rhinosinusitis,,[zapalenie zatok i jamy nosowej].Wydzielina śluzoworopna z nosa i przedłużające się przeziębienie pozwalają podejrzewać zapalenie zatok.Uporczywe katary,nawracające zapalenia dróg oddechowych,zapalenia oskrzeli mogą wiązać się z nierozpoznanymi i nieleczonym zapalenie zatok.

Klasyfikacja.
*ostre zapalenie zatok przynosowych [gdy czas utrzymywania się objawów chorobowych nie przekracza 1 miesiąca]
*przewlekłe zapalenie zatok przynosowych

niektórzy wyróżniają oprócz tych dwu podstawowych jeszcze:
*podostre zapalenie zatok przynosowych [czas trwania choroby między 1-3 miesiące]
*nawracające zapalenie zatok przynosowych [3 lub więcej epizody zapalenia w roku,między okresami zaostrzenia-brak objawów choroby].
07-03-2010 14:02
Ostre zapalenie zatok przynosowych - objawy

*zatkanie nosa i wysięk z nosa śluzoworopny [w odróżnieniu od alergii,w której jest wodnisty]są dwoma podstawowymi objawami ostrego zapalenia zatok.Rzadko zdarza się ,żeby przebiegało ono bez nieżytu nosa jako tzw.izolowane zapalenie zatok.Poza tym często występują:
*ból w miejscu chorej zatoki
*kaszel niekiedy napadowy,przypominający astmę
*spływanie wydzieliny po tylnej ścianie jamy gardłowej
*rzadziej gorączka,podkrążone oczy,ból gardła,nieprzyjemny zapach z ust

Pacjenci wymagają pogłębionej diagnostyki istniejącego nieżytu nosa.

*przy podejrzeniu tła alergicznego-skierowanie do alergologa jest szczególnie wskazane u chorych na przewlekłe lub nawracające zapalenie zatok przynosowych z towarzyszącym zapaleniem ucha środkowego,rozstrzeni oskrzeli czy zapalenie płuc
*w przypadku innego przewlekłego lub nawracającego nieżytu nosa który także może być podłożem zapalenia zatok przynosowych-wskazana konsultacja laryngologa.
07-03-2010 15:05
Czynniki sprzyjające zachorowaniu

*upośledzenie drożności nosa:skrzywienie przegrody,polipy
*zaburzenia immunologiczne
*zapylenie środowiska pracy
*nieżyty nosa w tym nieżyt wywołany przyjmowaniem leków [środki antykoncepcyjne,hipotensyjne]
*alergia upośledza odpływ wydzieliny z zatok do jamy nosowej

Jedna z chorób alergicznych jaką jest astma oskrzelowa współistnieje z zapaleniem zatok przynosowych aż 40-75% przypadków.Nie tylko leczenie alergii poprawia stan zapalny zatok,ale także stwierdzono znamienną poprawę astmy po operacyjnym leczeniu chorych zatok.Alergiczny nieżyt nosa rozwija się zwykle w dzieciństwie [najczęściej około 10 roku życia]niemniej u 36% chorych pojawia się dopiero po 30 roku życia.
Objawy alergicznego nieżytu nosa stwierdza się u 45% dzieci z zapaleniem zatok przynosowych i aż 40-80% dorosłych.

Pełne rozpoznanie.
*wywiad chorobowy
*badanie rynoskopowe [wziernikowanie jamy nosowej]
*rtg.zatok przynosowych lub tomografia komputerowa [zwłaszcza w przypadkach przewlekłych i nawracających zapaleń].
*wymaz z nosa w kierunku obecności bakterii wywołujących chorobę.

Leczenie.

*ostre zapalenie zatok:antybiotyki stosowane odpowiednio długo,jeszcze co najmniej 7 dni po ustąpieniu objawów chorobowych,leki udrażniające ujścia zatoki stosowane miejscowo lub ogólnie,leżenie w łóżku w ostrym okresie choroby,leczenie uzębienia,zioła,inhalacje z pary wodnej na bazie z ziół,nawilżanie czy płukanie nosa solą fizjologiczną,ciepłe okłady na twarz,ciepłe natryski,spanie wysoko
ostre stany zapalne zatok przynosowych można podejrzewać w każdym przypadku utrzymującego się ponad 5-7 dni zakażenia górnych dróg oddechowych
w ciężkich przypadkach [zdarza się rzadko] może być ból w okolicy oczodołów,obrzęk czoła,podwójne widzenie-jest to wskazanie do pilnej diagnostyki

*przewlekłe zapalenie zatok:w zależności od wyników badań , zamkniecie ujścia naturalnych zatok przez ich obrzęk lub zgrubiałą przerosłą błonę śluzową powoduje gromadzenie się ropy w zatoce która jest ogniskiem zakażenia . w takich przypadkach jest wskazane do punkcji diagnostycznej i leczniczej [płukanie zatok]
07-03-2010 16:07
W ostrych przypadkach zapalenia zatok przynosowych należy pic odwar z mieszanki ziół ułatwiających oddychanie i działających napotnie.
kwiat bzu czarnego-30g.
kwiat lipy-30g.
owoc dzikiej róży-20g
kwiat wiązówki błotnej-20g.
kora wierzby-20g.
zioła zmieszać,2 łyżki ziół zalewa się 1,1/2 szklanki gorącej wody i gotuje 5 minut,dobrze jest dodać 2 łyżki soku z malin i wypić w łóżku na 1-2 godzin przed snem.

Tradycyjnym sposobem na zatoki przynosowe i czołowe jest rumianek:\pełną łyżkę rumianku zaparzyć 1 litrem wrzącej wody,nad naczyniem otulić chorego ręcznikiem i pozwolić mu wdychać opary przez 15-20 minut.
po zabiegi trzeba na jakiś czas położyć się do łóżka,inhalacje robić 2x dziennie.

Leczenie zewnętrzne należy wspomóc piciem ziół leczących nerki,gdyż jak wykazały badania zapalenie zatok ma często swe źródło w złej pracy nerek.
Napar z brzozy;
łyżkę suchych liści zalać szklanką wrzątku i gdy naciągną,podawać choremu 2x dziennie-rano i wieczorem po pół szklanki.
Polska
17-10-2014 08:55
Podbijam temat. Czy ktoś stosował te metody?
Dodawanie postów możliwe jedynie po zalogowaniu

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |