Choroby, nowotwory, rak, rak jamy ustnej, brodawczak ludzki, HPV, choroby weneryczne, choroby przenoszone drogą płciową, seks oralny: Rak miłości oralnej!
02-05-2013 15:13
Choroby, nowotwory, rak, rak jamy ustnej, brodawczak ludzki, HPV, choroby weneryczne, choroby przenoszone drogą płciową, seks oralny: Rak miłości oralnej! Polacy są narodem całkiem zadowolonym z seksualnej strony życia. Coraz bardziej otwieramy się pod tym względem. Częściej również eksperymentujemy w łóżku i zmieniamy partnerów. Wiąże się to jednak z podwyższeniem ryzyka zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową. Prezentujemy zaskakujący związek między uprawianiem seksu oralnego a zachorowalnością na raka jamy ustnej.

Wirus ten to brodawczak ludzki zwany inaczej HPV. Zakażenie wirusem następuje drogą płciową, jak pokazały badania amerykańskich i brytyjskich uczonych – także podczas seksu oralnego. Do tej pory naukowcy wiedzieli, że uprawianie seksu z zarażonym partnerem może podnosić ryzyko raka szyjki macicy. Obecnie dołączyli do tego także raka jamy ustnej.

Co zaprowadziło naukowców do takiego odkrycia zależności między rakiem jamy ustnej, seksem oralnym a wirusem HPV? Otóż zastanowił ich wzrost zachorowań na nowotwory jamy ustnej, których liczba od 1973 aż do 2004 roku rosła średnio o 3 proc. rocznie. Najczęściej nowotwór atakuje podstawę języka i migdałki. – Zła higiena jamy ustnej, palenie papierosów czy marihuany, picie alkoholu w dużych ilościach – to wszystko czynniki, które podnoszą ryzyko wystąpienia guzów złośliwych w jamie ustnej. Teraz naukowcom udało się jeszcze powiązać i udokumentować związek zachorowalności na nowotwory jamy ustnej z seksem oralnym. Badania, które przeprowadził słynny amerykański John Hopkins Hospital na pacjentach cierpiących na ten typ raka pokazują, że przy zarażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego i uprawianiu seksu oralnego mamy aż 32-krotnie większą szansę na zachorowanie – mówi dr n. med. Mariusz Duda, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego.

Warto zwrócić uwagę na ten problem, bowiem większość zakażeń brodawczakiem ludzkim przebiega bezobjawowo, dopiero później mogą prowadzić do zmian nowotworowych. A zarażeniu brodawczakiem – podobnie jak w przypadku zakażenia wirusem HIV czy innych chorób wenerycznych – sprzyja częsta zmiana partnerów seksualnych.

Brytyjski dentysta zapyta o upodobania seksualne i liczbę partnerów

Dlatego też w Wielkiej Brytanii, jak donosi „Daily Mail”, dentyści będą pytać swoich pacjentów o to, czy na co dzień uprawiają seks oralny, a także ilu mają partnerów seksualnych. Gdzie tu prawo do prywatności? – ktoś może zapytać. Takie zalecenie wydał brytyjski minister zdrowia i Cancer Research UK, którzy w ten sposób chcą zaangażować stomatologów do profilaktyki i walki z tym typem raka. – Rak jamy ustnej odpowiednio wcześnie wykryty jest w pełni wyleczalny. Największym problemem niestety jest właśnie jego wykrywalność. Początkowe objawy są bowiem bardzo mylące, a guzki czy długotrwale gojące się owrzodzenia na języku czy wewnętrznej stronie policzków pacjenci bardzo często bagatelizują biorąc je za zwykłe afty czy pleśniawki. Podobnie sprawa ma się z dziąsłami – często zmiany nowotworowe są brane za wyjątkowo uporczywy stan zapalny. I owszem prywatność swoją drogą, ale taki wywiad z pacjentem pozwoli wychwycić osoby znajdujące się w grupie ryzyka i skierować je np. na dodatkowe badania celem wykrycia zmian potencjalnie nowotworowych – mówi dr Duda. Biorąc pod uwagę, że rak jamy ustnej to jeden z najszybciej rozwijających się nowotworów, a także trudności w jego zdiagnozowaniu, takie pytania, które mogą być uznane za wścibstwo, mogą niejednemu pacjentowi uratować życie. Z badań przeprowadzonych w USA wynika, że najczęściej chorują osoby, które miały w przeszłości co najmniej sześciu partnerów, z którymi uprawiały seks oralny.

Polak nie chodzi do dentysty i choruje na raka jamy ustnej

W naszym kraju natomiast nowotwory jamy ustnej to od 2,5 do 4 proc. przypadków – jak donoszą statystyki. Jednakże zawężając się tylko do obrębu szyi i głowy, to rak jamy ustnej to aż 40 proc. przypadków. Najczęściej występuje na języku. Mężczyźni chorują średnio czterokrotnie razy częściej niż kobiety, a liczba nowych zachorowań z roku na rok jest coraz większa. – Śmiertelność w przypadku tych nowotworów w naszym kraju wciąż jest na wysokim poziomie. Biorąc pod uwagę fakt, że ponad 80 proc. Polaków boi się chodzić do dentysty, nie kontroluje regularnie co pół roku stanu zdrowia swojej jamy ustnej to te ponure statystyki nie dziwią ani trochę. Gdyby raz na pół roku pacjenci odwiedzali swojego stomatologa, mógłby on w porę dostrzec pewne niepokojące zmiany w błonie śluzowej i tkankach jamy ustnej i skierować pacjenta na odpowiednie badania i dalsze leczenie, które gwarantowałoby powrót do zdrowia, a tak pacjenci często zjawiają się u lekarza, gdy już jest za późno – uważa dr Mariusz Duda. Jednocześnie u Polaków zwłaszcza młodych następuje rozluźnienie obyczajów, chętniej eksperymentujemy w łóżku, częściej zmieniamy partnerów, a jednocześnie nie jesteśmy ostrożni i nie dbamy o odpowiednie metody zabezpieczeń nawet nie tyle przed samą ciążą co chorobami. Katastrofalny jest też poziom świadomości seksualnej u młodych. To wszystko powoduje, że ryzyko zakażenia wirusami przenoszonymi drogą płciową i wywoływanymi przez nie chorobami rośnie.

STATYSTYKI

zdjęć7567
filmów425
blogów183
postów50078
komentarzy4179
chorób513
ogłoszeń21
jest nas18749
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu15
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Oferujemy w roznych rozmiarach dzieciece materace , wykonane z materialow przeciwodlezynowych. | Oferujemy w roznych rozmiarach majtki, stringi i bokserki , zapraszamy do zapoznania sie z nasza oferta. | Sprzedawana w naszym sklepie pinarka laserowa , posiada certyfikat ISO 9000. | Oferowane przez nasz sklep ubrania tanio ,szyte sa z wysokogatunkowej bawelny. |