Choroby, choroby oczu, zaburzenia widzenia, krótkowzroczność, zespół suchego oka, zapalenie rogówki, ból głowy: Uwaga na monitory!
08-07-2013 09:34
Choroby, choroby oczu, zaburzenia widzenia, krótkowzroczność, zespół suchego oka, zapalenie rogówki, ból głowy: Uwaga na monitory! Człowiek XXI wieku znaczną część życia spędza przy komputerze. Powoduje to narastająca informatyzacja stanowisk pracy oraz sposobów spędzania wolnego czasu. Praca przy komputerze może powodować odczuwanie takich dolegliwości jak: widzenie podwójne, pieczenie, kłucie, ucisk, ból, zaczerwienienie i łzawienie oczu, a nawet powstawanie przemijającej krótkowzroczności. Wynika to zarówno z tego, że czynności wzroku są w pewien sposób ograniczone, jak i z braku przestrzegania zasad ergonomii przewidzianych dla stanowisk komputerowych.


Co szkodzi oczom  przy komputerze?

Podczas pracy przy komputerze oczy narażone są na szybsze wysychanie, co może być wywołane warunkami panującymi w pomieszczeniach, jak i niedostatecznym wydzielaniem łez. Przy komputerze mrugamy kilka razy rzadziej niż zwykle. Przenosząc wzrok z klawiatury na monitor, wykonujemy przy tym niewielkie, mimowolne ruchy powiekami, które odczytywane są przez mózg jako mrugnięcia, a to powoduje, że nie wysyła on już kolejnego sygnału do powiek o konieczności mrugnięcia. Brakuje więc wydzieliny łzowej nawilżającej oko.

- Do typowych objawów zespołu suchego oka należą m.in.: uczucie piasku pod powiekami, swędzenie, drapanie, pieczenie, zaczerwienienie, ból, obrzęknięte powieki, zjawisko podwójnego widzenia, światłowstręt – mówi okulista Renata Makuc - Oczy takie są też bardziej podatne na infekcje, ponieważ przez odsłoniętą rogówkę mogą wnikać bakterie, wirusy, grzyby. Człowiek jest anatomicznie przygotowany do patrzenia na różne odległości, dlatego uznaje się, że długie patrzenie wyłącznie blisko (np. na ekran monitora komputerowego)  może być środowiskową przyczyną krótkowzroczności – dodaje.

Oczy przy komputerze muszą dostosowywać się do różnych warunków oświetlenia, to, podobnie jak złe oświetlenie, bardzo je męczy. Jeżeli przy komputerze utrzymujemy złą pozycję ciała, to możemy mieć zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, które z kolei mogą być przyczyną bólów głowy połączonych z zaburzeniami widzenia. Zmiany zwyrodnieniowe podrażniają lub uciskają tętnice kręgowe i mogą powodować zespół niedokrwienny tylnego dołu czaszki, do objawów którego zalicza się m.in. zaburzenia widzenia.

Okulary od pracodawcy

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach
z monitorami ekranowymi okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza.
- Przepisem regulującym refundację okularów  jest Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, z 1 grudnia 1998 r. (Dz.U. 98.148.973) -  mówi Monika Krygier z firmy JZO, firmy produkującej szkła okularowe –   Mówi ono, że pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Okulary należą się także praktykantom i stażystom, jeżeli pracują przy komputerze co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Wysokość refundacji nie jest jednak określona. W praktyce pracodawca, w stosownych regulacjach wewnętrznych, zawiera odpowiednie zapisy, wskazujące stawki refundacji za soczewki okularowe oraz oprawki. Rozporządzenie powyższe określa także wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii dla stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe oraz wymagania dotyczące organizacji pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Rady dla zmęczonych oczu

Dla komfortu oczu osób pracujących przy komputerze ważny jest  mikroklimat panujący w pomieszczeniach, w których pracują (np. temp. latem 20-24°, a zimą 20-22°, odpowiednia wilgotność powietrza). Dobrze sprawdzą się też okulary z powłoką antyrefleksyjną, bo niwelując szkodliwe odbicia światła, sprawiają, że do oczu dociera jego większa ilość  i  po prostu lepiej widzimy. 

– Ważne jest, by pracując przy komputerze często robić krótkie przerwy – zaleca dr Makuc. –  Można odejść od komputera na kilka minut, wyjrzeć przez okno, popatrzeć na dalekie obiekty. Oczy zmęczone zbyt długim patrzeniem w monitor można też odprężyć krótkimi ćwiczeniami, np. patrzeniem góra – dół; na prawo – na lewo; obracaniem oczu zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara i odwrotnie.

Wodzenie oczami pobudza ruchliwość gałek ocznych, odpręża mięśnie barków i karku, dotlenia organizm. Można też zamykać i otwierać oczy, to rozluźnia mięśnie twarzy i oczu oraz pobudza wydzielanie łez. Powinno się unikać ciemnego i czarnego tła z jasnymi znakami, gdyż jest to szczególnie męczące dla oczu.

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |