Nowości
Choroby, Lato: Wskazówki na wakacje
25-08-2010 09:31
Choroby, Lato: Okres letni wiąże się w Polsce z wakacjami więc i większą aktywnością podróżowania. Jak się na to wszystko przygotować?


Wreszcie jedziesz na  wakacje – może spróbujesz windsurfingu albo nauczysz się grać w tenisa? W końcu masz na to czas! Lato to idealny okres na aktywność fizyczną, w trakcie której tracisz jednak sporą ilość płynów. Regularne nawadnianie jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli pijesz zbyt mało, może to mieć niekorzystny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Pij regularnie – zadbaj o odpowiednie nawodnienie

Dzienne zapotrzebowanie organizmu na wodę zależy między innymi od aktywności fizycznej, wieku, płci, stanu zdrowia, a także temperatury i wilgotności powietrza. Zazwyczaj większość z nas pije dopiero wtedy, gdy poczuje pragnienie. Tymczasem, utrata wody z organizmu powoduje najpierw pogorszenie samopoczucia, zmęczenie, problemy z koncentracją, a dopiero potem odczuwamy pragnienie, które jest sygnałem ostrzegawczym wysyłanym przez organizm. Zalecane minimalne dzienne spożycie płynów w Europie to 2,5 litra (sumaryczna ilość wody pochodzącej z napojów i pożywienia), ale wbrew pozorom nie oznacza to, że musisz pić tylko wodę – nie jest ona jedynym źródłem nawodnienia. Do wyboru masz także inne napoje bezalkoholowe: herbatę, kawę, soki, napoje orzeźwiające, i to również te zawierające kofeinę. Jak pokazują badania1, kofeina ma tylko niewielkie działanie moczopędne, które szybko przemija. W odpowiednich ilościach korzystnie wpływa na zdolność koncentracji, skraca czas reakcji na bodźce, a także zwiększa wydolność podczas krótkiego wysiłku fizycznego.

Udowodniono2 także, że spożywanie różnych napojów pomaga nam skuteczniej nawodnić organizm. Jeśli uprawiasz jogging, ćwiczysz na siłowni, pływasz – możesz wybrać napój izotoniczny, na spacer – zabrać ze sobą sok. Wybierając napoje słodzone, warto pamiętać o zbilansowanym i aktywnym trybie życia, a przyjętą większą ilość kalorii zrównoważyć dłuższym spacerem lub  ćwiczeniami; można też oczywiście dobierać napoje o obniżonej zawartości kalorii. Ważne jest, aby nie czekając na uczucie pragnienia w ciągu dnia przyjmować płyny systematycznie,  pijąc małymi łykami i unikając wypijania większej ilości  na raz.  – mówi mgr inż. Magdalena Jarzynka z Poradni Dietetycznej Dietosfera. Orzeźwiające napoje mogą być częścią zbilansowanej diety, szczególnie, jeśli prowadzisz aktywny tryb życia i pod warunkiem, że pamiętasz o dodatkowych kaloriach.

Napój dla aktywnych fizycznie

Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, Twój organizm potrzebuje czegoś więcej niż tylko wody. Woda trafia szybko do krwi, rozcieńczając osocze i wyłączając mechanizm pragnienia, zanim nastąpi nawodnienie organizmu. Dla osób aktywnych najlepszym źródłem nawodnienia są napoje izotoniczne, które przyczyniają się do utrzymania równowagi wodno-elektrolitowej  w organizmie, zachwianej w wyniku pocenia się. Dzięki zawartym węglowodanom, napoje izotonicznie skutecznie dostarczają i wodę, i dodatkową energię. Ponadto, zawarte w napojach izotonicznych składniki mineralne, systematycznie uzupełniają zasoby tracone wraz z potem. Właściwe nawadnianie organizmu i uzupełnianie wartości odżywczych sprawia, że później odczuwasz zmęczenie mięśni podczas wysiłku fizycznego i możesz spędzić więcej czasu uprawiając sport.
 
Telewizor czy spacer? – co wybierasz?

Okazuje się, że największą przeszkodą, aby być aktywnym fizycznie, jest brak czasu. Warto wziąć pod uwagę, że zdrowy styl życia to oprócz zróżnicowanej, zrównoważonej i umiarkowanej diety, właściwego nawodnienia, także regularny ruch i wysiłek fizyczny. Zamiast siedzieć przed komputerem lub przed telewizorem spróbuj spędzić aktywnie chociaż 30 minut dziennie,. Według międzynarodowych instytucji zajmujących się ochroną zdrowia3 właśnie te 30 minut dziennie umiarkowanie intensywnych ćwiczeń fizycznych, wzmacnia układ krwionośny i poprawia stan zdrowia. Możesz wybierać spośród wielu aktywności, w zależności od Twojego stylu życia i zainteresowań, np.:  uprawiać ogródek, wybrać się na rolki lub na spacer. Podczas wakacji lub wycieczki za miasto, postaw na taki rodzaj aktywności, który sprawi przyjemność całej rodzinie, np. na grę w piłkę, badmintona, jazdę na rowerze. Zaangażuj dzieci we wspólne spędzanie czasu pamiętając, że aktywne fizycznie dziecko wyrasta na aktywnego fizycznie dorosłego.

Aktywność europejska i polska

Najnowsze badania nad sportem i aktywnością fizyczną, opublikowane w marcu br. przez Komisję Europejską4, wskazują na znaczące różnice pomiędzy Polską a innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej, pod względem aktywności fizycznej. Zgodnie z badaniami, 40% Europejczyków stara się regularnie uprawiać sport, natomiast w przypadku Polaków odsetek ten wynosi jedynie 25%. Bardziej pocieszające są wyniki dotyczące regularnej, pozasportowej aktywności fizycznej (przykładowo: taniec, spacer, prace w ogródku). Tu dysproporcje są mniejsze – 65% Europejczyków i 60% Polaków podejmuje taką aktywność. Głównymi powodami, dla których zarówno Europejczycy, jak i Polacy najczęściej uprawiają sport, są zdrowie i dobra kondycja fizyczna. Na miejsce aktywności najczęściej wybierany jest park lub centrum fitness. Największą przeszkodą, by być aktywnym fizycznie, jest brak czasu  – tutaj odpowiedzi są zgodne w wypadku ok. 46% Europejczyków i Polaków.

Aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie dla Twojego zdrowia, a lato to doskonały czas, aby o nie zadbać i rozpocząć uprawianie wybranej dyscypliny lub powrócić do sportu, który uprawiałeś. Odpowiednio zbilansowana dieta, aktywny tryb życia oraz odpowiednie nawodnienie organizmu to doskonała recepta na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i Twoje dobre samopoczucie.

Artykuł powstał we współpracy z mgr inż. Magdaleną Jarzynką z Poradni Dietetycznej Dietosfera w Warszawie




Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |