Jak poradzić sobie z brakiem ochoty na seks

Jest miłość, doświadczenie, możliwości a pojawia się brak seksu w związku. Co jest tego przyczyną?


 


Taki schemat pojawia się coraz częściej. Para: Ona i on – są ze sobą od pięciu lat. Jest między nimi miłość i przyjaźń, uwielbiają spędzać wspólnie czas. Znajomi mówią o nich – „idealna para”. Mimo to pojawił się problem: ona - zaczęła unikać kontaktów seksualnych. On - obwinia siebie i czuje się coraz mniej atrakcyjny. Oni – obawiają się o tym porozmawiać. Brzmi znajomo? Taka sytuacja jest niebezpieczna dla zwiazku.


Z Raportu Seksualności Polaków z 2002 r., wynika, że co czwarta Polka odczuwa brak ochoty na seks. Do podobnej deklaracji przyznało się 8 na 100 badanych mężczyzn.


Jak to się dzieje i na czym polega brak ochoty na seks? Jest to utrata potrzeb seksualnych (zwaną też hipolibidemią, F52.0) znany seksuolog prof. Lew-Starowicz definiuje ten problem jako: „brak lub utratę pożądania seksualnego, przejawiającą się zmniejszeniem zainteresowania tematami seksualnymi, okresowym lub trwałym zubożeniem fantazji erotycznych i brakiem czy ograniczeniem potrzeby seksualnej.”  Przyczyny zaś mogą być bardzo różne więc i sposoby leczenie muszą być odpowiednio dobrane.


Do najczęstrzych przyczyn należą:


- zaburzenia gospodarki hormonalnej, 


- choroby 


- oraz wpływ leków. 


Brak apetytu na seks może nam dostarczyć także pracoholizm, chroniczne zmęczenia i brak odpoczynku, zaburzone relacje z partnerem, a nawet przesyt seksem! 


 


Zaburzenia hormonalne


Akt seksualny to duże przeżycie emocjonalne ale podniecenie seksualne zależy od całej gamy czynników biologicznych związanych z hormonami. Oczywiście, ze względu na cykl miesięczny, szczególnie skomplikowane jest to u kobiet. U mężczyzn głównym hormonem sterującym reakcją seksualną jest testosteron.  


Z wiekiem poziomy hormonów zmieniają się. Wpływ na nas ma również pogoda i klimat, w jakim żyjemy. Pożądanie może się zmieniać jak pory roku, a swój szczyt osiąga w miesiącach letnich choć nie zawsze przekłada się to na poprawę życia seksualnego to jednak czas gdy wzrasta znacznie poziom testosteronu w organizmie.


U kobiet zaś główną rolę odgrywają estrogeny, ale ważne jest także progesteron, prolaktyna oraz androgeny (czyli m.in. wyżej wspomniany testosteron). Na przykład, Prof. Lew-Starowicz wyjaśnia, że spadek stężenia estrogenów może skutkować suchością pochwy i w rezultacie bólem podczas stosunku. Niski poziom testosteronu zaś, podobnie jak u mężczyzn, zmniejsza popęd seksualny. W konsekwencji spada częstotliwość współżycia oraz stopień zadowolenia z życia seksualnego. 


Co się dzieje gdy kobieta stosuje hormonalną antykoncepcję? Około 2 proc kobiet przyjmujących antykoncepcję hormonalną skarży się na spadek popędu płciowego. Bowiem zewnętrzna ingerencja w świat hormonów zdecydowanie może wpływać na apatyt na seks. Zazwyczaj wystarcza zmiana tabletek antykoncepcyjnych na inne. 


 


Wcześniejsze doświadczenia seksualne


W przypadku seksu, często trudno odgrodzić przeszłość od teraźniejszości,  na jakość naszego życia seksualnego ogromny wpływ wywiera przeszłość, czyli to jakie były nasze pierwsze doświadczenia oraz na jakich partnerów/partnerki napotkaliśmy. Bardzo często niestety za brakiem ochoty na seks ma podłoże psychiczne i kryje się za nim bolesna przeszłość np. wcześniejsze nadużycia i traumy seksualne. Osobie, która doświadczyła gwałtu, molestowania seksualnego bądź jakiejkolwiek innej formy przemocy seksualnej, bardzo trudno jest zapomnieć wyrządzoną krzywdę. Również osoby, których pierwsze kontakty seksualne nie były udane, gdyż doznały bólu lub rozczarowania mogą odczuwać niechęć do współżycia. Pomóc może czuły i wyrozumiały partner lub seksuolog.


 


Konflikty w relacji i jakość życia


Czasem brak ochoty na seks związany jest z jakością naszego związku. Nie służą mu monotonia, kłótnie i inne problemy z partnerem. Także sposób, w jaki żyjemy, wywiera ogromny wpływ na seks. Szybkie tempo życia, pracoholizm, stres w pracy i przemęczenie wywiera piętno na naszym życiu prywatnym.


Mimo to jednak konflikt narasta, zaczynają się kłótnie „o nic”, poczucie winy, kolejny stres i spadek ochoty na seks. Przecież, aby się kochać większość z nas potrzebuje ciepłej, pełnej miłości atmosfery, albo chociaż poczucia przygody; kiedy jednak konflikt i niezadowolenie wisi w powietrzu - trudno jest o seks…  


Rozwiązanie często jest proste, ale sfrustrowani i zmęczeni nie potrafimy go dostrzec. Jeśli zaś to nie pomoże, zawsze można udać się do psychoterapeuty specjalizującego się w terapii par. Być może tam dostrzeżecie coś, co utrudnia wam satysfakcjonujące współżycie. I pamiętajcie: energię, jaką wkładacie w unikanie rozmowy i siebie nawzajem lub w kłótnie i konflikty, z pewnością można wykorzystać lepiej, np. by odbudować i umocnić wasz związek.




Źródło: www.fitness.wp.pl


 

Jak poradzić ...
Autor: Jabluszko
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |