Astma z alergicznym nieżytem nosa - nie kichaj na to !!!

Kichanie, łzawiące i zaczerwienione oczy, wysypka i swędzenie, duszności. Wiosna, za sprawą dużego natężenia pylenia drzew i traw, to dla alergików trudna pora roku.


Analizy badań epidemiologicznych dowodzą, że prawie 80% pacjentów, chorujących na astmę, cierpi również na alergiczny nieżyt nosa. Chorzy na alergiczny nieżyt nosa są trzy razy bardziej narażeni na zachorowanie na astmę. Nieleczony nieżyt nosa zwiększa liczbę ataków duszności, o połowę zwiększa liczbę hospitalizacji z powodu astmy i utrudnia leczenie, a także zwiększa koszty leczenia tej choroby. Astmatycy często są tak skoncentrowani na głównym objawie astmy - duszności, że nie przywiązują wagi do objawów jej towarzyszących, np. kataru. Pomimo tych oczywistych faktów, astma i alergiczny nieżyt nosa są często traktowane jak dwie niezwiązane ze sobą choroby, a nierzadko są także leczone przez różnych specjalistów.


Okazuje się jednak, że obie choroby wywoływane są przez te same czynniki. Przyczyną zarówno alergicznego nieżytu nosa, jak i astmy oskrzelowej jest proces zapalny, spowodowany reakcją organizmu na alergeny, który rozwija się w błonie śluzowej nosa i zatok oraz w oskrzelach. Dlatego, w oparciu o najnowszą wiedzę, astma oskrzelowa i alergiczny nieżyt nosa traktowane są jako wspólna choroba dróg oddechowych.


W leczeniu alergicznego nieżytu nosa najczęściej stosowane są leki przeciwhistaminowe (np. Claritine, Zyrtec), leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa (np. Xylometazolin) oraz sterydy donosowe (np. Buderhin). Leki te, pomimo ich skuteczności w leczeniu nieżytu nosa, nie mają na ogół wpływu na przebieg współistniejącej astmy.
Wspomniane wcześniej wytyczne ekspertów (ARIA: Allergic Rhinitis and Its Impact on Asthma) zalecają wspólną strategię leczenia astmy i alergicznego nieżytu nosa, co w odczuwalny dla chorych sposób, poprawia jakość ich życia. Zgodnie z wytycznymi, każdy pacjent, który choruje na astmę, powinien być także diagnozowany w kierunku alergicznego nieżytu nosa. Ważne jest również wczesne rozpoznanie astmy oskrzelowej u pacjentów chorych na alergiczny nieżyt nosa.


Lekarze mają możliwość leczenia astmy i współistniejącego alergicznego nieżytu nosa za pomocą tego samego preparatu-tabletki, zażywanej jeden raz dziennie, wieczorem. Biorąc pod uwagę fakt, że wielu pacjentów nie do końca uświadamia sobie zależności między astmą i nieżytem nosa, lekarze dostają do ręki wygodne narzędzie, za pomocą którego mogą skutecznie oddziaływać na obie współistniejące choroby. Z drugiej strony jest ważne, aby pacjenci z astmą nie lekceważyli objawów ze strony górnych dróg oddechowych (nosa) i gdy tylko takie się pojawią, zgłaszali je swojemu lekarzowi. O ile bowiem sam nieżyt nosa może być pozornie błahym problemem, to u pacjentów z astmą jest ważnym elementem pogarszającym przebieg i utrudniającym leczenie astmy.
Montelukast sodu (Singulair 10 mg) jest jedynym lekiem, który u pacjentów chorujących na astmę o łagodnym lub umiarkowanym przebiegu jest wskazany do jednoczesnego leczenia astmy i łagodzenia objawów sezonowego alergicznego nieżytu nosa.


Żródło:teraz-zdrowie.pl

Autor: monika2308
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
20-04-2010 21:46
Wydaje mi się, że mam lekką alergię, jest niezdiagnozowana przez lekarza. Gdy pojawia się drażniący katar w czasie pylenia jakiś roślinek pomaga mi aerozol euphorbium, który kupuję bez recepty w aptece. W ulotce pisze, że można go stosować długotrwale, nawilża i wspomaga odbudowę podrażnionej błony śluzowej nosa.
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |