Czy plastry hormonalne są szkodliwe?

Uważa się, że ratunkiem dla kobiet w okresie menopauzy są syntetyczne hormony w plastrach.


Zażywanie estrogenu i progestinu może wywołać raka piersi oraz prowadzić do zgonu. Takie są ustalenia naukowych ośrodków medycznych. U kobiet po menopauzie przyjmujących estrogen i progestin (syntetyczny odpowiednik żeńskiego hormonu, progesteronu – przyp. Onet.) rośnie możliwość nabawienia się raka piersi. Nowe badania dowiodły też, że panie te narażają się na większe ryzyko zgonu za sprawą nowotworu.

Do podobnych wniosków doprowadziła 11-letnia obserwacja ponad 16 tys. kobiet. Dzięki niej naukowcy uzyskali pierwsze mocne dowody na to, że wśród zażywających hormony pacjentek zgony z powodu raka piersi zdarzają się częściej. Jest tak prawdopodobnie dlatego, że wśród pań, które co najmniej pięć lat łykają te popularne hormony, stwierdza się więcej bardziej rozwiniętych guzów.

Wspomniana kombinacja hormonów od dawna zalecana jest kobietom w okresie menopauzy – ma być doskonałym źródłem młodości w pigułce. Osiem lat temu wyniki badań w ramach amerykańskiego programu Women’s Health Initiative (WHI) ujawniły jednak, że korzyści płynące z terapii przyćmiewa ryzyko, m.in. wystąpienia chorób serca i raka piersi. W końcu skalę stosowania tych preparatów ograniczono. Wielu ekspertów wciąż jednak sądziło, że hormony zwiększają przede wszystkim ryzyko powstania nowotworów mniej groźnych dla życia. Nie podzielali też opinii, że pacjentkom łykającym hormony zagraża podwyższone ryzyko zgonu.

Wyniki badań pod egidą WHI, opublikowane przez American Medical Association, pochodzą z analizy danych, gromadzonych przez 11 lat. (…) – Po raz pierwszy możemy mówić o śmiertelności. Liczba zgonów z powodu raka piersi okazała się wyraźnie większa – zaznacza kierujący pracami Rowan T. Chlebowski z Los Angeles Biomedical Research Institute w Harbor – UCLA Medical Center.

W badaniach sprzed roku dowiedziono, że zażywanie hormonów nasila u kobiet ryzyko zgonu z powodu raka płuc o ok. 70 proc. Nowe analizy jeszcze wyraźniej uwypukliły fakt, że terapia hormonalna oznacza pewne ryzyko – zauważył Chlebowski. Hormony te wciąż przyjmują miliony kobiet.

– Kobiety biorące estrogen i progestin narażają się na większe ryzyko śmierci – dodał Chlebowski.

Odkrycie zaskoczyło nawet tę część ekspertów, którzy są zwolennikami stosowania hormonów. – To rewolucyjne odkrycie – ocenia Hugh S. Taylor, przewodniczący wydziału endokrynologii rozrodczości na Yale University. – Cała grupa ludzi, między innymi ja, była przekonana, że stosowanie hormonów oznacza zwiększoną wykrywalność raka piersi, zaś niekoniecznie – wzrost ryzyka zgonu z powodu tego raka.

Od lat lekarze zalecają kobietom hormony, by złagodzić uderzenia gorąca, a także inne objawy menopauzy, chronić serce i przedłużyć młodość. A jednak po ogłoszeniu wyników pierwszych badań zakres konsumpcji hormonów gwałtownie spadł: w 2002 roku wystawiono ponad 110 mln recept na hormony, a do 2009 roku ich liczba spadła do około 40 mln. Takie szacunki przytacza firma badająca rynek farmaceutyczny, IMS Health. Właśnie dlatego raka piersi stwierdzano coraz rzadziej. Mogło się tak dziać za sprawą przyjmowania hormonów, jak również coraz skuteczniejszej diagnostyki (m.in. mammografii). Dzięki wcześniejszemu wykrywaniu i skuteczniejszej kuracji coraz więcej kobiet mogło z rakiem piersi wygrywać. Nowe odkrycie pozwala oczekiwać, że będzie jeszcze lepiej dzięki spadkowi popularności hormonów – twierdzi Chlebowski.

Nawiązując do uzyskanych wyników część ekspertów zauważa, że ryzyko zgonu na raka piersi nie jest duże. Nowe badanie wykazało, że – na ok. 16 tys. osób, obserwowanych przez 11 lat – ten typ raka uśmiercił 25 kobiet z grupy biorącej wspomniane hormony i 12 pań z "grupy placebo". (…) Taylor apeluje, by jednak nie odrzucać hormonów. – Objawy zmian hormonalnych mogą dramatycznie zmienić życie kobiety, wpływając na zdolność koncentracji, nastrój, osobowość. Fakt, że z terapią wiąże się niewielkie ryzyko nie musi więc oznaczać, że powinniśmy całkowicie z niej zrezygnować – mówi.

Międzynarodowy koncern farmaceutyczny Pfizer, który w 2009 roku kupił mniejszą firmę, Wyeth, informuje, że jest gotów nadal produkować preparaty (właśnie w Wyeth opracowano Prempro – kombinację estrogenu i progestinu wykorzystaną w trakcie badań). – Terapia hormonalna jest jedną z najlepiej przetestowanych. A ulotka dołączona do preparatu Prempro już od chwili jego wprowadzenia na rynek w 1995 roku wspomina o większym ryzyku raka piersi niż w przypadku stosowania placebo. Przecież wyniki nie podważają skuteczności terapii hormonalnej – czytamy w oświadczeniu firmy.

Chlebowski przyznał, że ryzyko, jakie wyszło w trakcie badań, było nieznaczne i ledwie przekroczyło próg pozwalający je uznać za statystycznie znaczące. Ale uważa, że jest ono realne. Inni jednak twierdzą, że faktyczne ryzyko może być o wiele większe. (…)

Wobec nowych doniesień eksperci zalecają, aby kobiety potrzebujące kuracji złożonej z hormonów, przyjmowały ich najniższą dawkę przez możliwie krótki okres. Choć niektórzy dowodzą, że bez szkody można je łykać nawet przez pięć lat, to inni nie uważają tego za oczywistość. – Nie chcę być panikarzem, ale w kwestii hormonalnej terapii zastępczej bardzo się myliliśmy. Nie mogę z przekonaniem powiedzieć, że wiemy, iż bezpieczny jest jakikolwiek czas terapii – powtarza Peter Bach, epidemiolog z Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku.

Niektórzy eksperci zaznaczają, że ryzyko raka piersi nie wiąże się z przyjmowaniem samego estrogenu (przepisywanego często kobietom po usunięciu macicy). Nowe wyniki świadczą jednak, że trzeba by ustalić, czy kobiety rozpoczynające kurację hormonalną w stosunkowo młodym wieku mogą uniknąć większego ryzyka raka. Trzeba też stwierdzić, czy inne formy hormonów (albo inne metody ich podawania) mogą być bardziej bezpieczne.
 
Rob Stein


Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Czy plastry h...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |