Tarczyca - mała wiedza kobiet cz 2

Kolejne badania, sondaże i wywiady, potwierdzają małą wiedzę kobiet o tarczycy i jej konsekwencjach.


 


Wyniki przeprowadzonego ostatnio badania opinii publicznej wskazują, że Polki nie mają ważnej dla ich stanu zdrowia wiedzy na temat wpływu gruczołu tarczowego na płodność, przebieg ciąży, a także na ich zdrowie w okresie bezpośrednio po porodzie. Ponadto badanie wykazało, że kobiety w ciąży nie są diagnozowane w kierunku chorób tarczycy, mimo że badania takie są dla nich zalecane przez specjalistów.


 


Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej, losowo dobranej grupie kobiet, w wieku od 20 do 45 lat, będących w ciąży lub ją planujących, lub które urodziły dziecko
w ciągu ostatnich 5 lat. Sondaż przeprowadzono w marcu i kwietniu br. (2010). Wykonał je, na potrzeby kampanii "Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy", Instytut Badawczy Millward Brown SMG/KRC.


 


Niski poziom świadomości


 


 


Zgodnie z wynikami przeprowadzonego badania opinii, 54 proc. kobiet w wieku rozrodczym nie ma świadomości żadnych z ymienionych w ankiecie następstw, do jakich mogą prowadzić nieleczone choroby tarczycy. Jedynie 16 proc. ankietowanych kobiet miało świadomość wpływu tych zaburzeń na trudności z donoszeniem ciąży,
a tylko 17 proc. wiedziało, że mogą one mieć znaczenie dla możliwości zajścia
w ciążę. Jeszcze mniej kobiet (12 proc.) wie, że nieprawidłowe funkcjonowanie tego gruczołu może być źródłem powstania wad rozwojowych płodu, a także pogorszenia rozwoju psychofizycznego potomstwa. Niska świadomość kobiet ciężarnych zmniejsza prawdopodobieństwo rozpoznania zaburzeń czynności tarczycy, które są niebezpieczne zarówno dla matki, jak i jej potomstwa. Kobieta nieświadoma znaczenia tarczycy i wytwarzanych przez nią hormonów dla prawidłowego rozwoju dziecka, może zlekceważyć pierwsze objawy zaburzeń, przypisując je zwykłemu przebiegowi samej ciąży. Brak tej wiedzy zmniejsza prawdopodobieństwo, że poprosi ona lekarza ginekologa o skierowanie na dodatkowe badania przesiewowe.


 


Niepopularne badania


 


 


Wyniki sondażu, przeprowadzonego w ramach Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy, ujawniły, że aż 82 proc. kobiet planujących urodzenie dziecka, będących w ciąży, lub już matek maluchów, nie była nigdy diagnozowana w kierunku chorób tarczycy. Dane te są bardzo niepokojące, ponieważ ze względu na podwyższone ryzyko tych zaburzeń, badania takie są zalecane przez endokrynologów kobietom w okresie ciąży
i po porodzie.
Wyniki badania ujawniły, że zaledwie 12 proc. badanych kobiet poddano
w czasie ciąży ocenie poziomu hormonu TSH, a tylko 10 proc. oznaczeniu przeciwciał anty-TPO.


 


Badanie TSH to najczulszy wskaźnik aktywności gruczołu tarczowego, który określa poziom hormonu przysadki mózgowej, pobudzającego pracę tarczycy. Z kolei badanie anty-TPO pozwala ustalić obecność przeciwciał przeciwtarczycowych, których wysoki poziom sygnalizuje chorobę autoimmunologiczną tarczycy. Jednoczesne wykonanie obu oznaczeń umożliwia więc wykrycie szerokiej gamy możliwych zaburzeń, w tym chorób Hashimoto i Gravesa-Basedowa.


 


Więcej informacji na temat chorób tarczycy oraz Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy można znaleźć na stronach internetowych: www.tarczyca.pl oraz www.thyroidweek.com.










Kontakt dla mediów:


Joanna Kontkiewicz-Studzińska


Solski Burson–Marsteller


tel. 22 242 86 32


kom. 696 834 806


e-mail: jstudzinska@solskibm.pl



 


 


 



 

cz 2
cz 2 1
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |