Tajemnicza choroba tarczycy

Masz wrażenie, że wszystko wokół ciebie wiruje. Czasami uczucie takie trwa tylko kilka sekund i nie powraca. Kiedy indziej tak często się powtarza, że utrudnia życie.

Schorzenie to, zwane też limfocytowym lub autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy, upodobało sobie kobiety. To one stanowią zdecydowaną większość chorych. Przez całe lata mogą nie zdawać sobie sprawy, że ich tarczycy coś dolega, bo choroba Hashimoto nie zawsze daje objawy. W związku z tym zdarza się, że zostaje wykryta przypadkiem podczas badań krwi.

AUTOATAK ORGANIZMU

Przyczyny limfocytowego zapalenia tarczycy są nieznane. Pewne jest natomiast, że należy ono do grupy schorzeń autoimmunologicznych, w których układ odpornościowy zamiast unicestwiać wrogów (np. bakterie, wirusy), atakuje zdrowe komórki organizmu. W przypadku choroby Hashimoto niszczy komórki tarczycy, czego efektem jest stan zapalny tego gruczołu. Prowadzi on do niedoczynności tarczycy (zmniejszenia ilości wydzielanych przez nią hormonów). Czasami jest ona ukryta i wykazują ją tylko badania. Dość często jednak występują charakterystyczne dla niej symptomy: spowolniona przemiana materii, która powoduje tycie, zwolnienie akcji serca, osłabienie sprawności umysłowej i fizycznej, uczucie zimna, suchość skóry. Pojawiają się także zaburzenia cyklu miesiączkowego, niekiedy także wole tarczycowe, zaparcia, obrzęki twarzy, rąk.

BADANIE PRZECIWCIAŁ

Symptomy choroby Hashimoto mogą sugerować także inne schorzenia, dlatego też bez badań trudno postawić diagnozę. Najważniejsze z nich to:

morfologia krwi – o procesie zapalnym świadczy zwiększona liczba leukocytów (białych krwinek);
stężenie TSH – hormonu przysadki mózgowej, sterującego wydzielaniem hormonów tarczycy; podwyższony poziom świadczy o niedoczynności tego gruczołu;
poziom FT3 i FT4 – czyli wolnych hormonów tarczycy we krwi, tyroksyny i trijodotyroniny; obniżony wskazuje na niedoczynność tarczycy;
przeciwciała anty-TPO, czyli obecność przeciwciał przeciwtarczycowych, charakterystycznych dla zapalenia tarczycy. Dopiero pakiet takich badań pozwala na rozpoznanie choroby Hashimoto. Czasami dodatkowo wykonuje się USG tarczycy lub biopsję cienkoigłową (w celu potwierdzenia stanu zapalnego).

DAWKA HORMONU

Jeśli lekarze rozpoznają u ciebie limfocytowe zapalenie tarczycy, nie denerwuj się. Choroba jest co prawda przewlekła, zazwyczaj na całe życie, ale nie musi być ono gorsze od życia ludzi zdrowych. Leczenie jest mało kłopotliwe. Ogranicza się do podawania tyroksyny, syntetycznego hormonu tarczycy. Wystarczy codziennie rano (najlepiej na czczo) zażyć jedną małą tabletkę. Nie trzeba przyjmować leków przeciwzapalnych, które mają różne skutki uboczne i w przypadku tego schorzenia są mało skuteczne. Tyroksyna natomiast hamuje proces zapalny i likwiduje objawy towarzyszące chorobie Hashimoto. A kiedy trzeba ją zacząć zażywać? Zdania endokrynologów są na ten temat podzielone. Jedni uważają, że dopiero wtedy, gdy wystąpią objawy niedoczynności tarczycy. Inni (a stanowią oni zdecydowaną większość) sądzą, że niewielkie dawki tyroksyny należy zacząć podawać w momencie stwierdzenia podwyższonego poziomu anty-TPO i charakterystycznego dla choroby obrazu ultrasonograficznego. Takie postępowanie zapobiega wystąpieniu symptomów choroby Hashimoto.

WAŻNE: Nieleczona choroba Hashimoto może doprowadzić do: zmniejszenia wydolności fizycznej, pogorszenia możliwości intelektualnych, pojawienia się lęków, depresji, podwyższenia poziomu cholesterolu, ciśnienia tętniczego krwi, a także spowolnienia pracy serca, spowolnienia przemiany materii.
Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Tajemnicza ch...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50416
komentarzy4198
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18858
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu2
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Szpitalne mocne torby bawełniane służą na narzędzia chirurgiczne. |