Dusznica bolesna jako najbardziej popularny przejaw choroby wieńcowej

Dusznica bolesna (dławica bolesna) to najczęstszy przejaw choroby wieńcowej. Dusznica bolesna objawia się bólem odczuwanym w samym środku klatki piersiowej, za mostkiem (z reguły ból ten nie jest zlokalizowany z boku). Ból ten promieniuje do szyi lub żuchwy, bądź do ramienia i nadgarstka (pacjent ma wrażenie, że ma założone kajdanki), najczęściej po lewej stronie. Czasem ból zlokalizowany jest nieco niżej, w okolicach dołka brzucha. Bólowi wieńcowemu towarzyszy uczucie ściskania (uczucie, jakby klatkę piersiową ściskało imadło), choć niektórzy opisują swoje dolegliwości jedynie jako dyskomfort z niewielkim bólem. Innym objawem (oprócz bólu), który może wskazywać na chorobę wieńcową to uczucie braku powietrza, zatykania, pojawiające się w tych samych okolicznościach co dusznica.

Najbardziej typową postacią dusznicy bolesnej jest stabilna dusznica bolesna (=dusznica stabilna, dusznica wysiłkowa).

Tę postać dusznicy bolesnej określa się mianem "stabilnej", gdyż dolegliwości wieńcowe pojawiają się za każdym razem przy okazji danego wysiłku, a przynajmniej w tych samych okolicznościach. Dolegliwości wywoływane są przez wysiłek o stałym natężeniu, lecz również przez zimno czy emocje. Osoby z dusznicą stabilną dobrze radzą sobie z umiarkowanym wysiłkiem, jednak gdy osiągnie on odpowiednio wysokie nasilenie, pojawia się (spodziewany zresztą) ból! Osoby te nie radzą sobie jednak już tak dobrze z wysiłkiem o mniejszym nasileniu przy niskiej temperaturze lub wietrze.

Stabilna dusznica bolesna bardzo rzadko występuje w spoczynku.

Ból w klatce piersiowej nie zawsze jest bólem dusznicowym: Dusznicowe podłoże bólu w klatce piersiowej potwierdzić może wyłącznie lekarz - często z pomocą badań dodatkowych. Ból w stabilnej dusznicy bolesnej ustępuje zwykle po 1-5 minutach od przerwania wysiłku fizycznego.

Ostry zespół wieńcowy

Jeżeli ból dusznicowy pojawia się w spoczynku i nie ustępuje pomimo przerwania wysiłku, mamy do czynienia z OSTRYM ZESPOŁEM WIEŃCOWYM.Pod tym pojęciem może się kryć:

1. Niestabilna dusznica bolesna: jest to nic innego jak epizod dusznicy bolesnej, który trwa znacznie dłużej niż zwykle, lub pojawia się w spoczynku. Może wystąpić u osoby, u której nigdy wcześniej nie występowała dusznica wysiłkowa. Ból w niestabilnej dusznicy bolesnej może ustąpić samoistnie. Największym jednak zagrożeniem jest to, że może przerodzić się w zawał mięśnia sercowego.

 
2. Zawał mięśnia sercowego: dochodzi do niego w wyniku całkowitej niedrożności tętnicy wieńcowej prowadzącej do obumarcia części mięśnia sercowego. Zawał objawia się dokładnie takim samym bólem, jak dusznica bolesna, z tą jednak różnicą, że pojawia się w spoczynku, trwa dłużej i często jest bardziej nasilony niż dotychczasowe bóle wieńcowe. Zawał mięśnia sercowego może rozwinąć się u osoby, która nigdy wcześniej nie miała bólów dusznicowych w krajach anglosaskich zwany zawałem "inauguracyjnym").

Skutki zawału są dużo bardziej poważne: jeśli nie zostanie natychmiast (w ciągu 4 godzin) wdrożone odpowiednie leczenie, istnieje duże zagrożenie trwałym uszkodzeniem części mięśnia sercowego.

Niektóre zawały nie od razu zostają zdiagnozowane. Mogą być wykryte przypadkowo - podczas kontrolnego badania elektrokardiograficznego (EKG). Szczególnie często ma to miejsce u osób chorych na cukrzycę (tzw. nieme zawały).

 
OJedynie badanie elektrokardiograficzne i badanie krwi umożliwia odróżnienie wymienionych dwóch przyczyn ostrego zespołu wieńcowego od siebie.

Należy zatem podjąć natychmiastowe kroki zmierzające do wykonania tych badań możliwie jak najszybciej.

 
Niewydolność serca stanowi późny objaw choroby wieńcowej. Może być skutkiem rozległego zwału, może też mieć wiele innych przyczyn, powodujących stopniowe słabnięcie mięśnia sercowego.

Choroba wieńcowa może też nie dawać żadnych objawów, które pacjent byłby w stanie wychwycić - tylko badanie lekarskie, a zwłaszcza badanie elektrokardiograficzne (EKG) może ujawnić uszkodzenie mięśnia sercowego. Stan ten określa się mianem niemego niedokrwienia.
Źródło: www.dbajoserce.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

db2
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50417
komentarzy4200
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18880
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu1
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Elektryczne grzejniki łazienkowe to hit sprzedaży. | W leczeniu najważniejsza jest odporność na koronawirusa zwłaszcza u dziadków. | Stacjonarny rodzinny sklep zielarski już otwarty. | Amerykański i Japoński sprzęt stomatologiczny kupujemy w cenie z wysyłką. |