Gdy serce zwalnia i przyśpiesza

Czasem czujemy, że nasze serce zaczyna bić szybciej lub wolniej niż zwykle. Dlaczego?


 


Arytmia, czyli zaburzenie rytmu serca najczęściej odczuwana jest jako nierówne bicie serca. Serca zwalnia i przyśpiesza. W wielu przypadkach przyczyna arytmii pozostaje nieznana a serce może zmieniać rytm z wielu powodów sercowych jak i niesercowych.                                                         


Serce przewodzi prąd


Serce działa jak pompa i opiera się o impulsy elektryczne które powstają w węźle zatokowo- przedsionkowym, który stanowi naturalny rozrusznik serca. To on decyduje o tempie pracy serca. Następnie, impulsy płyną przez przedsionki aż do węzła przedsionkowo - komorowego i przez komory, drogą tak zwanych odnóg pęczka Hissa, by ostatecznie dotrzeć do mięśnia komór i pobudzić go do skurczu.


Tachykardia, bradykardia                                


W normalnych warunkach liczba uderzeń serca na minutę wynosi od 60 do 100. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego nawet do 200 uderzeń na minutę. Tachykardia (częstoskurcz) występuje, gdy liczba uderzeń serca na minutę jest wyższa od 100, a bradykardia (rzadkoskurcz), gdy jest niższa od 60. Bradykardia bardzo często występuje u wyczynowych sportowców.                                                                


Przyczyny arytmii                                       


Arytmię to jej nie prawidłowe tempo dlatego może powodować ją każda choroba serca - zawał mięśnia sercowego, wady zastawek, kardiomiopatie. Rozpoznanie stawia się na podstawie elektrokardiogramu- graficznego zapisu zmian wielkości i kierunku potencjału elektrycznego wytwarzanego przez serce. Gdy winne jest serce, pojawiają się objawy takie jak duszność, kołatanie serca, szybkie męczenie się, ból w klatce piersiowej, a nawet utrata przytomności. Bardzo często arytmie powstają na podłożu nie sercowym. Najczęściej powodowane są przez wszelkie zaburzenia elektrolitowe, szczególnie przy niskim poziomie potasu, magnezu i wapnia we krwi.       


Zrób to sam- domowe sposoby na arytmię                    


Na szczęscie istnieje wiele sposobów leczenia arytmii w zależności od jej rodzaju i przyczyny a część nawet możemy zastosować samodzielnie. Należą do nich: masaż zatoki szyjnej, prowokowanie wymiotów, zanurzenie twarzy w zimnej wodzie, wstrzymanie oddechu, kaszel.  Zawsze jednak, lepiej skonsultujmy nasz problem z lekarzem. Samodzielne stawianie diagnozy i podejmowanie leczenia może być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a może nawet życia.                                                                                 


Leczenie farmakologiczne                                


Istnieją cztery klasy leków antyarytmicznych, więc możliwości farmakoterapii są względnie duże. Niestety, wiele leków działających antyarytmicznie może paradoksalnie zaostrzyć przebieg arytmii.       


Rozrusznik serca i defibrylator                         


Rozrusznik i defibrylator to malutkie urządzenia wszczepiane podskórnie w okolicy lewego obojczyka, połączone z sercem elektrodami, które w razie arytmii przywracają prawidłową akcję serca gdyż jak wspomnielismy, rytm pracy serca wyznacza elektryczność. Rozrusznik działa w przypadku bradykardii natomiast defibrylator przywraca prawidłowy rytm serca w przypadku tachykardii. Zabiegi wszczepiania tych urządzeń są prowadzone w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa około godziny, a bateria w rozruszniku zapewnia pracę urządzeniu na około 10 lat. 


 


 




Źródło: www.fitness.wp.pl


 

Gdy serce zwa...
Autor: Troglodyta
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |