Światowy dzień łuszczycy

Zbliża się światowy dzień wszystkich osób zmagających się z chorobą skóry jaką jest łuszczyca.


29 października został ogłoszony dniem chorych na łuszczycę, aby zwrócić uwagę społeczeństw na całym świecie na schorzenie, które dotyka 5-10% populacji.

Czym jest łuszczyca


Łuszczyca to najczęściej występująca choroba skóry, która wbrew panującej opinii nie jest tylko schorzeniem dermatologicznym, ale również schorzeniem ogólnoustrojowym. Może przybrać także postać dolegliwości reumatologicznych. Łuszczycę dzieli się na skórną i stawową (ŁZS).
Łuszczyca skórna jest dobrze rozpoznana, a jej w większości przypadków nie przysparza problemów. Łuszczycowe zapalenie stawów bywa trudne do rozpoznania ze względu na mało charakterystyczne objawy i podobieństwo do innych chorób stawów.

Czy łuszczyca może być dziedziczna?


Podłoże choroby nie jest znane, ale wiadomo, że jest to schorzenie dziedziczne, którego objawy mogą być wywołane przez różne czynniki zewnętrzne, np. infekcje, leki, stres, zaburzenia hormonalne, nieprawidłowa dieta oraz używki.
Prawdopodobieństwo zachorowania na łuszczycę dziecka, którego jedno z rodziców jest chore, wynosi około 25%. Gdy oboje rodzice mają łuszczycę, ryzyko zachorowania dziecka wzrasta do 70%. Natomiast w przypadku zdrowych rodziców, którzy mają już jedno dziecko chore na łuszczycę, ryzyko rozwoju choroby u rodzeństwa wynosi około 20%.

Łuszczyca skórna

Polega na nadprodukcji naskórka, którego komórki namnażają się znacznie szybciej niż u zdrowych osób. Skutkiem tego jest nawarstwienie naskórka w postaci wykwitów na skórze głowy, kolan, łokci i pleców. Zmiany mogą również pojawić się na dłoniach, stopach lub na całym ciele. 80% pacjentów cierpi na łuszczycę młodzieńczą, która ujawnia się nagle, w wieku 16 - 25 lat. Rzadsza łuszczyca dorosłych przebiega łagodniej, a jej pierwsze objawy pojawiają się po 40 roku życia.

Zmiany skórne mogą przypominać grzybice lub inne choroby skóry, dlatego czasem nawet doświadczeni lekarze mogą postawić błędne rozpoznanie.

Łuszczyca stawowa

Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) występuje bez zmian skórnych u ponad połowy chorych. Wówczas wykrycie prawdziwej przyczyny dolegliwości jest bardzo trudne, ponieważ zapalenie stawów nie różni się znacząco od chorób stawów o innych przyczynach. Zaczyna się złym samopoczuciem, gorączką, bólem i obrzękiem stawów. Przebiega z okresami poprawy i nasilenia dolegliwości.

U 50-70% pacjentów zapalenie dotyczy kilku drobnych stawów. U kobiet choroba może przypominać reumatoidalne zapalenie stawów z zajęciem jednocześnie wielu stawów rąk i stóp. U mężczyzn dolegliwości występują głównie w stawach biodrowych i kręgosłupa. Często dochodzi do zapalenia przyczepów więzadeł i ścięgien, szczególnie ścięgna Achillesa.

Objawy skórne
•    grudki i krostki na skórze
•    wykwity pokryte charakterystyczną srebrzystą łuską
•    łuszczące się plamy
•    rozległe zmiany zapalne, zajmujące duży obszar skóry
•    paznokcie „naparstkowe“- drobne, punktowe wgłębienia w płytce paznokcia
•    punktowe krwawienie po lekkim zadrapaniu lub próbie usunięcia łuszczącej skóry
Objawy stawowe
•    zapalenie ścięgien, szczególnie ścięgna Achillesa
•    palce „kiełbaskowate”- zapalenie i obrzęk całego palca
•    sztywność, bóle, obrzęk i wrażliwość wokół stawów
•    ból jednego lub wielu stawów jednocześnie
•    problemy z poruszaniem się
•    nocne bóle kręgosłupa, sztywność poranna i zmęczenie
Inne objawy
•    zapalenie oka: spojówek, tęczówki, rogówki
•    zapalenie aorty wstępującej
•    wysokie OB, CRP, IgA
•    brak czynnika reumatoidalnego i przeciwciał anty-CCP w surowicy krwi
•    obecność markerów genetycznych np. gen HLA-Cw6

Diagnostyka

Niestety brak badań jednoznacznie potwierdzających łuszczycę, dlatego rozpoznanie stawiane jest na podstawie wyglądu zmian skórnych, rodzaju dolegliwości, wyników badań obrazowych stawów oraz badań laboratoryjnych. Ze względu na udowodnione dziedziczne występowanie choroby obecnie wykonywane są badania genetyczne. Wykrycie genów związanych z łuszczycą ułatwia i przyspiesza postawienie diagnozy oraz rozpoczęcie właściwego leczenia.
Test Microarray HLA-B27
Badanie genetyczne pozwala stwierdzić, czy w Twoim genomie obecny jest gen związany z łuszczycą: HLA-Cw6.
Obecność genu HLA-Cw6:
•    wskazuje na chorobę skóry o szybkim początku i cięższym przebiegu
•    umożliwia postawienie właściwej diagnozy w trudnej do rozpoznania łuszczycy stawowej bez zmian skórnych
•    pozwala szybko rozpocząć leczenie
•    u krewnych osób z rozpoznaną łuszczycą wskazuje na predyspozycje do choroby
Test genetyczny Microarray HLA-Cw6, może być przydatny w doborze chorych do terapii biologicznej, której skuteczność jest zależna od obecności HLA-Cw6.
Źródło: EUROIMMUN POLSKA Sp. z o. o.

Dodatkowe informacje

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę „Psoriasis” organizuje w Bydgoszczy bezpłatne konsultacje „Skóra oknem ciała” dla osób chorych na łuszczycę.
Do dyspozycji uczestników będą lekarze dermatolodzy, specjalista badań genetycznych, psycholodzy, dietetyk, specjaliści dermokosmetyki, którzy umożliwią zapoznanie się z preparatami wspomagającymi leczenie chorób skóry oraz przedstawiciele stowarzyszenia chorych na łuszczycę „Psoriasis”.
Będzie to okazja do skorzystania z porad specjalistów i porozmawiania z innymi chorymi.
Miejsce: Wojewódzka Przychodnia Dermatologiczna w Bydgoszczy, ul. Kurpińskiego 5
Termin: 29.10.2011, rozpoczęcie godz. 11.00

Światowy dzie...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7592
filmów425
blogów194
postów50356
komentarzy4198
chorób514
ogłoszeń23
jest nas18832
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu1
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Organiczne suplementy diety dla wegan , jako składnik pokarmów. | Preparat pomagający w leczeniu tarczycy swanson , to idealne zioło do nabycia w naszym sklepie. |