Antykoncepcja vs. opalanie - Ostuda?

Temat ten na pewno i Wam nie jest obcy. Wiele z nas stosuje doustną antykoncepcję hormonalną, ale tylko niektóre wiedzą o tym, że tabletki hormonalne mają właściwości fotouczulające.

A co to właściwie znaczy?

Otóż zawarte w tabletkach hormony przyspieszają uwalnianie melaniny, a gdy dodamy do tego promienie UV może się to skończyć brzydkimi przebarwieniami skóry. U niektórych mogą to być wyłącznie drobniutkie piegi, które mogą zniknąć równie szybko jak się pojawiły. Czasem jednak przebarwienia są o wiele większe i niestety nieodwracalne. Mam tu na myśli tzw. ostudę.

Ostuda (melasma) - zazwyczaj brązowe, symetryczne plamy na policzkach, czole, rzadziej nad górną wargą lub na karku. Ostuda jest bezpośrednio powiązana z następującymi stanami:

- ciąża
- menopauza
- zaburzenia miesiączkowania
- stany zapalne przydatków
- doustne leki antykoncepcyjne
- przewlekła choroba wątroby
- stan wyniszczenia
- stosowanie fenytoiny, hydantoiny, chlorpromazyny
- niektóre kosmetyki, np. olejek bergamotowy

Nie jest to stan nieodwracalny. Takie przebarwienia można leczyć (m.in. środkami wybielającymi, mikrodermabrazją itp.) lecz jest to kosztowne i długotrwałe, a mimo wszystko nie gwarantuje, że przebarwienia znikną całkowicie.

Dlaczego o tym piszę?

Bo sama zażywam tabletki antykoncepcyjne i o możliwości wystąpienia przebarwień poinformował mnie lekarz.
Oczywiście nie jest tak, że u każdej kobiety pojawi się ostuda. Niektóre z nas opalają się zarówno na słońcu jak i w solarium, a nie pojawiły się u nich żadne plamy. ja w każdym razie odkąd o tym usłyszałam - wolę nie ryzykować. Tym bardziej, że ryzyko wystąpienia ostudy jest większe  u osób, które mają jasną karnację, skórę skłonną do przebarwień (piegi, pieprzyki itp.).

Jak się chronić?

Jeśli bierzesz tabletki hormonalne unikaj długotrwałego opalania lub całkowicie z niego zrezygnuj (tym bardziej jeśli korzystasz z solarium!!!).

Oceń (sama bądź u dermatologa) jak bardzo jesteś narażona na przebarwienia (czy pojawiały się już kiedyś, jak Twoja skóra reaguje na słońce itd.)

Wychodząc na słońce zawsze nakładaj na twarz i ciało kremy z wysokimi filtrami.

Zapomnij o piciu herbatki z dziurawca (on także ma właśc. fotouczulające).

Bacznie przyglądaj się swojej skórze.
Źródło: www.clinic-skin.com
Zdjęcie: www.clinic-skin.com

m3
m5
m6
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7567
filmów425
blogów183
postów50079
komentarzy4179
chorób513
ogłoszeń21
jest nas18749
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu13
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Oferujemy w roznych rozmiarach dzieciece materace , wykonane z materialow przeciwodlezynowych. | Oferujemy w roznych rozmiarach majtki, stringi i bokserki , zapraszamy do zapoznania sie z nasza oferta. | Sprzedawana w naszym sklepie pinarka laserowa , posiada certyfikat ISO 9000. | Oferowane przez nasz sklep ubrania tanio ,szyte sa z wysokogatunkowej bawelny. |