Pokrzywka słoneczna - świetlna

Jedną z chorób alergicznych typowych dla lata jest pokrzywka słoneczna zwana nieraz także świetlną. Polega ona na powstawaniu pęcherzy bardzo przypominających wyglądem bąble wywołane oparzeniem pokrzywą. Wykwity te powodują silne swędzenie, po-wstają szybko, utrzymują się przez kilka godzin i znikają, nie pozostawiając żadnych śladów na skórze. Takie bąble są charakterystyczne dla różnych odmian pokrzywki, z których każda ma odmienne przyczyny.

Mogą więc być wywołane przez jaja kurze, truskawki, penicylinę, aspirynę i wiele innych pokarmów czy leków. Niektóre powstają pod wpływem zmęczenia, zdenerwowania, zimna lub drapania. Jedna z tych odmian bywa wywoływana głównie przez promienie słoneczne.

Pokrzywka słoneczna występuje w różnych krajach, ale geograficznie najbardziej związana jest z basenem Morza Śródziemnego. Badania moje i moich kolegów grupy 1700 pacjentów wskazują, że w Polsce pokrzywka słoneczna stanowi około 1% ogółu chorych z pokrzywką przewlekłą. Zmiany skórne rozpoczynają się nieraz wiosną (wielu pacjentów mówi, że szkodzą im pierwsze promienie wiosenne), a występują zwykle przez całe lato. Choroba ta utrzymuje się bardzo długo (przeciętnie około 5 lat), a niekiedy nawet przez całe życie. Intensywność jej u poszczególnych osób jest różna. Do ogromnie rzadkich należą sytuacje, kiedy zmianom skórnym towarzyszy ciężki stan ogólny, który w zupełnie wyjątkowych sytuacjach może zakończyć się zgonem.

To ostatnie opisywano u pacjentów śpiących (zwykle w stanie nietrzeźwym) w czasie opalania się na plaży. Jednak większość chorych ma tylko różne silnie swędzące i w niejednakowym stopniu szpecące bąble i obrzęki twarzy. Mężczyźni chorują rzadziej od kobiet, a najczęściej pacjenci, w chwili wystąpienia pierwszych objawów, mają od 20 do 35 lat.

Promienie słoneczne mają różną długość fal. Dla badań pokrzywki nadaje się im podział na trzy grupy:
- widzialne krótsze: ultrafioletowe A (z ang. zw. UV-A)
- najkrótsze: ultrafioletowe B (z ang.  zw. UV-B.)

Każdy rodzaj promieni może uczulać, a niektórzy pacjenci są nadwrażliwi na dwa, a znacznie rzadziej nawet na trzy rodzaje fal. U tych ostatnich pokrzywka ma dużo cięższy przebieg. Promienie UV-B szkodzą tylko w czasie bezchmurnego nieba osobom przebywającym na zewnątrz domu, gdyż nie przenikają one ani przez szyby, ani przez ubranie. Promienie UV-A wywołują pokrzywkę także w dni częściowo pochmurne. Poza tym przenikają one przez szyby (często szkodzą w czasie jazdy samochodem) i przez ubranie. W następstwie tego ostatniego bąble występują na całym ciele. Uczulenie na światło widzialne (bardzo typowe dla Japonii) najmniej zależy od pogody, a w pewnym stopniu też i od pory roku.

U silnie uczulonych na te ostatnie promienie zmiany skórne mogą być wywołane także przez lampy jarzeniowe.

Leczenie pokrzywki słonecznej (świetlnej) jest trudne. Kremy ochronne z filtrami są najbardziej skuteczne u uczulonych na promienie UV-B. Opracowane metody odczulania są dostępne tylko dla niewielkiej grupy chorych. Polegają one na wypracowaniu tolerancji na określone promienie i nie mają nic wspólnego z immunoterapią, choć niekiedy postępowanie to nazywane jest odczulaniem swoistym. W czasie wysiewu bąbli ulgę przynoszą leki steroidowe i przeciwhistaminowe.

Jednak większość chorych jest zmuszona latami unikać promieni słonecznych co jest niesłychanie uciążliwe.

Źródło: www.alergia.pl
Zdjęcie: www.alergia.pl

y
y1
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50417
komentarzy4200
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18880
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu1
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Elektryczne grzejniki łazienkowe to hit sprzedaży. | W leczeniu najważniejsza jest odporność na koronawirusa zwłaszcza u dziadków. | Stacjonarny rodzinny sklep zielarski już otwarty. | Amerykański i Japoński sprzęt stomatologiczny kupujemy w cenie z wysyłką. |