Co robią z Tobą papierosy

Czy wiesz co tak na prawde dzieje się w Twoim ciele gdy palisz papierosy?


Paląc papierosy wciągasz do płuc prawie 4000 związków chemicznych, które rozprzestrzeniają się po całym organizmie, czyniąc ogromne zniszczenia. Zobacz, jak to dokładnie przebiega.

Działanie nikotyny


Po wciągnięciu dymu papierosowego do ust, nikotyna wchłaniana jest błyskawiczne przez błonę śluzową górnych dróg oddechowych i pęcherzyki płucne. Przedostaje się do płucnego krwioobiegu, a następnie do serca, skąd wędruje dalej do krwioobiegu obwodowego. Dostając się do naczyń mózgowych, stymuluje receptory, które uwalniają hormony takie jak adrenalina. Akcja serca zostaje przyspieszona, przez co wzrasta ciśnienie tętnicze krwi.

Porcja nikotyny , która dostaje się do organizmu przy jednorazowym wciągnięciu dymu do płuc wynosi średnio 1-2 mg. Organizm z takiej jednej dawki może oczyścić się przez kilka godzin poprzez poddanie jej procesom metabolicznym w wątrobie. Częściowy rozpad nikotyny następuje już po pięciu minutach. Dziesięć procent nikotyny pozostaje w niezmienionym stanie i zostaje wydalone przez nerki. Duże obciążenie wątroby i nerek przez palenie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zmian nowotworowych w tych organach.

Nikotyna działa destrukcyjnie na cały organizm, jednak najbardziej obciążone są:


- Układ krążenia – przyspieszona zostaje praca serca, następuje wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz skurcz naczyń obwodowych;
- Ośrodkowy układ nerwowy – płytkie zaciągnięcie papierosowym dymem prowadzi do pobudzenia, głębokie zaciągnięcie do uspokojenia nerwów. Mechanizm ten powoduje fizyczne uzależnienie od papierosów;
- Układ oddechowy – nikotyna zwiększa się częstotliwość i głębokość oddechów;

Dym papierosowy to nie tylko nikotyna. Przyjrzyjmy się więc jak działają jego inne składniki.

 
Tlenek węgla (czad)


Dym tytoniowy zawiera 1-5% CO. Jest to jeden z bardziej niebezpiecznych składników. Gaz ten wiąże się z hemoglobiną tworząc karboksyhemoglobinę, związek chemiczny, który nie przenosi tlenu. Stężenie hemoglobiny obniża się nawet o 15%. Tlenek węgla utrudnia oddychanie i wymianę gazową komórek. CO zakłóca również dopływ tlenu oraz składników odżywczych do serca, co może doprowadzić do zawału, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia.

Substancje smołowate (rakotwórcze)


Dym tytoniowy zawiera około 60 substancji rakotwórczych. Podrażniają one tkankę płuc i mogą prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych i nowotworów. Substancje te znajdują się zarówno w głównym, jak i w bocznym strumieniu dymu, co naraża osoby palące biernie.

Substancje drażniące


Są to substancje, działające głównie w drogach oddechowych. Zaliczają się do nich:
•    Związki, które zwężają oskrzela i powodują kaszel;
•    Związki, które upośledzają ruch rzęsek w drogach oddechowych, zaburzając funkcję samooczyszczania oskrzeli oraz płuc, co prowadzi do częstych infekcji;
•    Związki, które pobudzają wydzielanie śluzu. Nadmiar śluzu może być przyczyną częściowego lub całkowitego zamknięcia oskrzeli, co powoduje niemożność dostania się świeżego powietrza do pęcherzyków płucnych.Źródło: www.fitness.wp.pl

Co robią z To...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50416
komentarzy4198
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18858
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu2
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Szpitalne mocne torby bawełniane służą na narzędzia chirurgiczne. |