Zespół Gilberta inaczej nazywany okresową żółtaczką młodocianych.

Zespół Gilberta inaczej nazywany okresową żółtaczką młodocianych jest łagodnym zaburzeniem przemiany materii, objawiające się nieznacznym podwyższeniem stężenia bilirubiny pośredniej we krwi. W przebiegu choroby nie występują poważne zaburzenia czynności wątroby jednak każda, nawet łagodna żółtaczka wymaga diagnostyki w celu wykluczenia innych poważnych schorzeń. Zespół Gilberta występuje u co 20 osoby, częściej u mężczyzn i zwykle objawia się w 2 lub 3 dekadzie życia. Zespół Gilberta zwykle wykrywa się przypadkowo, w wyniku kontrolnych badań laboratoryjnych.
Zespół Gilberta ma przebieg łagodny, nie stanowi zagrożenia dla życia chorego.

Bilirubina jest związkiem powstającym w wyniku rozpadu krwinek czerwonych, który następnie jest sprzęgany w wątrobie przy udziale enzymu UDP-glukuronylotransferazy. W wyniku tego procesu powstaje bilirubiny bezpośrednia, która jest wydalana do przewodu pokarmowego. W przypadku zespołu Gilberta, występuje zmniejszona zawartość enzymu, przez co zwiększa się stężenie bilirubiny wolnej powodując typowe dla tej choroby żółte zabarwienie oczu, błon śluzowych i skóry.

Najczęściej występuje niewielkie zażółcenie oczu, a niekiedy i skóry, którego intensywność okresowo zwiększa się lub zmniejsza co zależy od stężenia bilirubiny w surowicy krwi. Charakterystyczne jest nasilanie się żółtaczki po dłuższym (np. trzydniowym) okresie głodowania.

Nie istnieją żadne specjalne metody zapobiegania chorobie.

Chorobę rozpoznaje się na podstawie podwyższonego stężenia bilirubiny pośredniej do 5 mg% przy braku innych nieprawidłowości czynności wątroby.

Zespół Gilberta nie wymaga leczenia. Ważne jest jednak przestrzeganie poniższych zaleceń.

Wzrost stężenia bilirubiny i nasilenie żółtaczki obserwuje się na skutek niejedzenia, po dużych wysiłkach fizycznych, w czasie gorączki, chorób zakaźnych oraz po nadużyciu alkoholu i zabiegach operacyjnych. Odradza się więc dłuższe okresy głodzenia się oraz spożywanie większych ilości alkoholu. Aktywność fizyczna poza wyczerpującymi wysiłkami nie powinna mieć wpływu na nasilenie objawów.

U osób z zespołem Gilberta wiele różnych leków, zwłaszcza przyjmowanych przez dłuższy czas, może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, co również może objawiać się żółtaczką. Zalecane środki ostrożności nie różnią się w tym przypadku od ogólnie stosowanych.


Źródło: www.mediweb.pl

Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |