Owulacja i menstruacja

Owulacja, menstruacja to pojęcia brzmiące zagadkowo a jednak to część z naszego życia i ciała wiec warto wiedzieć.


 


Znając mechanizmy tych procesów można skutecznie planować ciążę, jednak w kwestii owulacji i określania dni płodnych istnieje wiele fałszywych przekonań, z tego też powodu ostanowiliśmy więc obalić funkcjonujące mity i przytoczyć fakty. W jajnikach każdej kobiety, już w momencie narodzin znajduje się około 2 mln. pęcherzyków pierwotnych z niedojrzałymi komórkami jajowymi. Jednak w całym okresie rozrodczym, który zaczyna się od pokwitania a kończy menopauzą, dojrzałość osiągnie zaledwie około 400 jajeczek. 


Wielokrotna owulacja


Owulacja, czyli uwolnienie jajeczka to powtarzalny proces w ciele kobiety, gdy komórka jajowa zostaje uwolniona z otaczającego ją pęcherzyka do jajowodu. Pęcherzyk pęka i przekształca się w ciałko żółte, wydzielające progesteron. Wysoki poziom progesteronu hamuje wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego i wywołanie jajeczkowania. Dzięki temu niemożliwe jest dojrzewanie innych komórek jajowych w tym samym cyklu.


Zdarza się jednak, że w czasie jednego cyklu owulacji dojrzewają dwa dominujące pęcherzyki i uwolnione zostają dwie komórki jajowe, może nastąpić w ciągu około 24 godzin i w przypadku zapłodnienia dwóch komórek jajowych mamy do czynienia z poczęciem bliźniaków dwujajowych.


Określanie momentu owulacji


Owulacje myli się z dniami płodnymi i zakłada się, ze można samodzielnie ustalić jej początek. Tak naprawdę jajeczkowanie możliwe jest do zaobserwowania jedynie podczas badania USG jajników. U niektórych kobiet występują wskaźniki, które informują o okresie płodnym, jednak nie określają one momentu owulacji. Wszystkie obliczenia są jedynie uśrednieniami ale nie powinno to jednak nikogo martwić, ponieważ faktem jest, że w kwestii planowania rodziny dokładne określenie momentu owulacji nie jest konieczne. W przypadku ciążu dużo ważniejsze jest określenie dni płodnych, czyli czasu, w którym plemniki są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety i dotrzeć do dojrzałej komórki jajowej. Okres ten można wyznaczyć na podstawie kilku metod rozpoznawania płodności. 


Należą do nich:


- Obserwacja śluzu – w czasie owulacji śluz staje się ciągliwy i przezroczysty. Konsystencją przypomina białko jaja kurzego. W czasie dni niepłodnych śluz w ogóle nie występuje, albo jest mętny i nieprzejrzysty.


- Pomiar temperatury ciała – temperatura wzrasta mniej więcej o 2 kreski (0,2° C) zaraz po owulacji i utrzymuje się przez około 2 tygodnie. Na podstawie regularnych pomiarów temperatury można wyznaczyć indywidualne fazy cyklu. Należy jednak pamiętać, że do zapłodnienia może dojść również, jeżeli współżycie nastąpiło przed owulacją (plemniki posiadają zdolność do przeżycia w kobiecych drogach rodnych nawet do 3-4 dni). Tak więc nawet jeżeli temperatura nie jest podwyższona, nie możemy mieć pewności, że nie dojdzie do poczęcia.


- Testy płodności – dostępne w aptekach testy wskazują, czy nastąpił już moment owulacji. Ta metoda, podobnie jak pomiar temperatury sprawdza się do wyznaczania dni płodnych, gdy planujemy zajście w ciążę. 


O poczatkach owulacji może świadczyć kilka objawów:


- ból owulacyjny (z jednej strony podbrzusza), 


- wrażliwość piersi, 


- plamienie owulacyjne (w śluzie występuje niewielka ilość krwi). Wszystkie te symptomy świadczą o trwającym już okresie płodnym. . Jajeczkowanie następuje zwykle 14 dni przed końcem cyklu. 


Długość cyklu liczy się od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia poprzedzającego kolejną miesiączkę. Jeżeli więc np. cykl trwa 30 dni, owulacja najprawdopodobniej nastąpi około 16 dnia. Uważa się, że komórka jajowa może zostać zapłodniona w ciągu 5 dni cyklu – 3 dni przed owulacją, w dniu owulacji oraz dobę po. Jednak tak naprawdę czas owulacji jest trudny do przewidzenia, może przesunąć się w czasie, np. z powodu stresu.






Źródło: www.fittnes.wp.pl


 

Owulacja i me...
Autor: Troglodyta
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |