Otoskleroza uleczalna

Otoskleroza jest przewlekłym, postępującym schorzeniem ucha środkowego, którego struktury ulegają anatomicznej i czynnościowej degradacji. W stawach kosteczek słuchowych tworzą się nieprawidłowe ogniska kostnienia. Ta nietypowa tkanka kostna odkłada się w uchu środkowym. Objawami choroby są narastający niedosłuch jednostronny lub obustronny, a także szumy uszne i zawroty głowy.

Domniemanych przyczyn otosklerozy istnieje wiele, choć o żadnej nie można powiedzieć, że jest to absolutnie pewna. Lekarze rozumieją zjawisko rozwoju tej choroby. Jeżeli zostanie rozpoznana wcześnie, wyniki leczenia operacyjnego będą pomyślne w 99 procentach. Obecnie najwięcej takich operacji w świecie wykonywanych jest w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie. - Najmłodsi moi pacjenci operowani, z powodu obustronnej dziedziczonej od matki otosklerozy mieli cztery lata. Najstarsi więcej niż siedemdziesiąt lat. Szanse na leczenia operacyjne mają wszyscy, u których zachowana jest tak zwana rezerwa słuchowa wykorzystana po usunięciu ruchomych części łańcucha kosteczek słuchowych - powiedział "Naszemu Dziennikowi" profesor Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie. - Epidemiologia nie jest dokładnie poznana. Ja sam wykonuję ponad tysiąc takich operacji rocznie. Muszę przyznać, że wdrożenie powszechnych badań przesiewowych słuchu u dzieci w wieku szkolnym przyczyniło się do wczesnego rozpoznania tej choroby.

Drugi ważny kierunek napływu naszych pacjentów to rozpoczęcie na szeroką skalę terapii szumów usznych. Są to objawy znacznego zaawansowania choroby - dodał profesor. Przyczyny otosklerozy nie są do końca znane, więc nie ma też gotowej recepty, jak zapobiegać samej chorobie. Natomiast można, dzięki wczesnemu rozpoznaniu, z wielkim powodzeniem leczyć jej skutki. W praktyce oznacza to pełny powrót słuchu do normy. Podstawą jest operacja zwana stapedotomią. Nieruchomą kosteczkę zastępuje się protezką. Zabieg wykonywany jest zwykle poprzez przewód słuchowy zewnętrzny, podobnie jak czyszczenie ucha. Dzięki temu na zewnątrz pozostają niewidoczne ślady czy blizny.

Protezki są bardzo małe i lekkie, dzięki czemu pacjent nie odczuwa ich w środku ucha. Wykonuje się je z tworzyw sztucznych, głównie teflonu lub metali szlachetnych, takich jak złoto czy platyna. Protezki są całkowicie obojętne i bezpieczne dla organizmu ludzkiego, co wynika z rygorystycznych testów dopuszczających. - Niestety, wielu pacjentów zgłasza się na leczenie operacyjne za późno. Dopiero stały, natrętny szum w uchu zmusza ich do podjęcia decyzji o leczeniu operacyjnym. W efekcie wyniki słuchowe są gorsze i mniej stabilne.
W oparciu o ogromny materiał, obejmujący ponad 30 tysięcy operacji poprawiających słuch w ostatnich dziesięciu latach, mogę powiedzieć, że otoskleroza nie powinna być dla nas problemem klinicznym - stwierdził profesor Skarżyński.Źródło: www.ichs.pl

Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50417
komentarzy4200
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18880
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu1
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Elektryczne grzejniki łazienkowe to hit sprzedaży. | W leczeniu najważniejsza jest odporność na koronawirusa zwłaszcza u dziadków. | Stacjonarny rodzinny sklep zielarski już otwarty. | Amerykański i Japoński sprzęt stomatologiczny kupujemy w cenie z wysyłką. |