Gdy bolą zatoki

Męczą cię zatoki i nie dają żyć? Dowiedz się jak możesz sobie pomóc łatwymi sposobami. O to metody na zatoki.


Ból zatok to efekt stanu zapalnego, który sprawia, że drożne zwykle zatoki zaczynają produkować zbyt dużą ilość wydzieliny i nie radzą sobie z jej usuwaniem. To powoduje, że stosunkowo wąskie ujścia zatok zatykają się, a naciskający na ściany zatok śluz staje się sprawcą uporczywego bólu głowy. Problem jest istotny – dotyka aż 15 proc. polskiej populacji. Objawom tym można jednak zaradzić. Wystarczy skorzystać z metod stosowanych już przez nasze babki.

Ciepłe okłady


Ciepły kompres ma za zadanie ukoić ból. Żeby odniósł pożądany skutek, należy go stosować przynajmniej kilka razy dziennie i pamiętać, by po nagrzaniu okolic zatok nie wyziębiać ich. Jak wykonać kompres? Wystarczy mieć pod ręką kilka garści ziarenek gorczycy lub ugotowane ziemniaki. Gorczycę podgrzewamy na patelni (ziemniaki gotujemy). Wsad (czyli gorczycę lub ugotowane ziemniaki) przekładamy do lnianego woreczka (można to wszystko zawinąć w kuchenny ręcznik lub pieluchę tetrową) i przykładamy do czoła, w okolice zatok.

Inhalacje


Pozwolą nam udrożnić zatkane zatoki, co zdecydowanie ułatwi oddychanie. Inhalacja powinna trwać około 10 – 20 min. i należy ją powtarzać 2 – 3 razy dziennie. Aby ją wykonać potrzebna nam będzie miska, gorąca woda, olejki inhalacyjne (w tym wypadku najlepiej sprawdzi się rumianek, eukaliptus oraz ziele macierzanki i kamfora). Przyda się także ręcznik, którym należy zakryć głowę w trakcie trwania inhalacji (taki zabieg sprawia, że cenne opary kumulują się i nie rozpraszają tak łatwo).

Maści rozgrzewające


To połączone działanie dwóch poprzednich metod. Maści, dzięki swoim właściwościom rozgrzewającym niwelują ból głowy, a kompozycje olejków zapachowych w nich zawarte sprawiają, że udrażniają zatkane drogi oddechowe. Maści te można nabyć w aptece. Ich cena waha się od kilku do kilkunastu złotych. Dla niektórych osób wydzielają one jednak zbyt intensywny zapach, który podrażania oczy, powodując łzawienie.

Napar malinowo – lipowy

Maliny, lipa oraz miód znane są ze swoich właściwości leczniczych. Zwykle wykorzystuje się je przy okazji grypy i przeziębienia, tymczasem taka mieszanka ma też swoje zastosowanie w leczeniu chorych zatok – nie tylko działa antyseptycznie i rozgrzewa, ale też zmniejsza obrzęk błon śluzowych. Taki napar warto posłodzić miodem, który mniejszy ból głowy spowodowany zapaleniem zatok. Co prawda mieszankę ziołową najlepiej jest wykonać samemu, ale w przypadku braku takiej możliwości, można skorzystać z gotowych mieszanek, dostępnych w aptekach.

Leczniczy czosnek


Czosnek, jak wiadomo, jest jednym z najlepszych źródeł naturalnego antybiotyku. A ponieważ to właśnie antybiotykoterapię stosuje się często w leczeniu zapalenia zatok, więc i leczenie go za pomocą czosnku ma swoje uzasadnienie medyczne. Z czosnku można przygotować specjalny syrop, który zażywa się kilka razy dziennie: należy posiekać kilka ząbków czosnku i doprawić je kilkoma łyżeczkami miodu. Następnie syrop odstawia się w ciemne miejsce na dwa, trzy dni. Należy przyjmować dwie łyżeczki syropu dziennie.

Nie ignoruj problemu!


Nieleczone, przewlekłe zapalenie zatok prowadzić może do groźnych powikłań. Objęte mogą być nimi oczy i oczodoły, a także szpik kostny czaszki. Ropnie, zapalenia, zakrzepy – to konsekwencje nieleczonych zatok. Jeśli więc domowe sposoby nam nie pomogą, a zapalenie nie mija po tygodniu – koniecznie należy wybrać się do lekarza. Kiedy domowe sposoby zawiodą, zaleci on inne metody leczenia.



Źródło: www.fitness.wp.pl

Gdy bolą zatoki
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |