Miopatie genetyczne wrodzone - obraz kliniczny i morfologiczny

PROF. DR HAB. N. MED. ANNA FIDZIAŃSKA WarszawaBadania genetyczne, histochemiczne i mikroskopowo-elektronowe ostatnich lat przyczyniły się do wyodrębnienia miopatii wrodzonych o swoistym obrazie morfologicznym. Schorzenia te cechuje występowanie rodzinne, wczesny początek występowania objawów chorobowych, często łagodny przebieg, współistnienie cech hipoplazji mięśni z dysmorfizmem kostnym.


Ze względu na podobieństwo obrazu klinicznego, badaniem umożliwiającym rozpoznanie rodzaju miopatii jest ocena morfologiczna i genetyczna. Do miopatii wrodzonych o znanym defekcie genetycznym należą: miopatia z ośrodkowo ułożonymi jądrami (myotubular/centronuclear myopathy). Wśród trzech znanych postaci schorzenia najcięższą postacią jest miopatia miotubularna dziedzicząca się w sposób recesywny sprzężony z płcią, z lokalizacją genu w proksymalnej części Xq28. Produkt genu białko miotubularne wykazuje podobieństwo do fosfataz tyrozynowych - grupy enzymów biorących udział w procesach różnicowania się komórek, ich proliferencji i wzrostu. Tę postać miopatii cechuje uogólnione osłabienie siły mięśni, zajęcie mięśni twarzy, ptoza, objawy opuszkowe oraz zaburzenia oddechowe. Włókna mięśniowe bardzo małe z ośrodkowo ułożonymi jądrami i brakiem różnicowania metabolicznego są charakterystyczną cechą morfologiczną schorzenia. Postać autosomalna dominująca i postać dorosłych sporadyczna z późnym początkiem ujawniania się schorzenia, nie znaną lokalizacją genu, cechuje ksobno-odsiebne osłabienie mięsni kończyn, zajęcie mięśni twarzy, dysmorfizm kostny i ośrodkowe ułożenie jąder we włóknach mięśniowych metabolicznie zróżnicowanych z hypoplazją włókien typu I. Miopatia typu "central core" - schorzenie o dziedziczeniu autosomalnym dominującym w genie zlokalizowanym w chromosomie 19q12-13.5. Charakterystyczną cechą kliniczną jest opóźniony rozwój ruchowy, często współistnienie wrodzonego zwichnięcia stawu biodrowego, cechy dysmorfizmu kostnego, uogólniona wiotkość i ksobno-odsiebne osłabienie siły mięśni kończyn.

Charakterystyczną cechą morfologiczną jest w części centralnej włókien mięśniowych okrągłych struktur 9 core) o odmiennej aktywności enzymatycznej. Miopatia nitkowata - schorzenie o dziedziczeniu autosomalnym dominującym i autosomalnym recesywnym. Gen NEM 1 został zlokalizowany w chromosomie 1q21-23 w postaci dominującej, a gen NEM 2 w chromosomie 2q21-22 postaci recesywnej. Znane są trzy kliniczne postacie schorzenia - niemowlęca, dziecięca i postać dorosłych. Ciężka postać dziecięca kończy się śmiercią w ciągu pierwszych miesięcy życia. Schorzenie cechuje się uogólnioną wiotkością i osłabieniem siły mięśni z zajęciem mięsni twarzy i mięśni oddechowych, cechy dysmorfizmu kostnego. Włókna mięśniowe wykazują cechy niedojrzałości i obecności licznych struktur nitkowatych. Postać dziecięca obok cech klinicznych właściwych dla miopatii wrodzonych cechuje się zajęciem mięśni twarzy, gałkoruchowych i skrzywieniem kręgosłupa. Opisano także zajęcie mięśnia sercowego. W postaci dorosłych obserwowano zajęcie mięśni tułowia i ksobnych mięśni kończyn. Struktury nitkowate widoczne zarówno w mikroskopie świetlnym i elektronowym są specyficzną cechą morfologiczną we wszystkich trzech postaciach schorzenia



Źródło: www.zanikmiesni.org.pl

 
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3.5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |