Chłoniaki nieziarnicze

Pod pojęciem choroby nowotworowej rozumiemy stan, w którym komórki organizmu zaczynają się dzielić w szybki, niekontrolowany sposób.  Bardzo często rozrost dotyczy jednej, konkretnej grupy komórek (na przykład komórek nabłonkowych danego narządu). W przypadku chłoniaków nieziarniczych, rozrost dotyczy tzw. limfocytów B, T lub naturalnych komórek cytotoksycznych (NK, natural killers).

Są to komórki, które w normalnych warunkach odpowiadają za procesy obronne organizmu.
Większość nowotworów ma swoją ściśle określoną lokalizację pierwotną (czyli miejsce, w którym nowotwór się rozrasta) i jedną wyodrębnioną grupę komórek, wśród których dochodzi do zmian rakowych. W przypadku chłoniaków nieziarniczych sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana, ponieważ komórek, z których nowotwór może powstać jest kilka rodzajów oraz komórki te znajdują się w wielu narządach. To powoduje, że istnieją liczne rodzaje chłoniaków nieziarniczych, zarówno ze względu na ich lokalizację, jak i nazwę komórek, z których się wywodzą (przykład: pozawęzłowy Chłonia NK/T-komórkowy nosowy).

Chłoniaki nieziarnicze zajmują 6. Miejsce wśród nowotworów pod względem częstości występowania. Występują u ok. 10 osób na 100 000. Najczęściej powstają z limfocytów typu B. Częściej wystepują u mężczyzn. U chory na AIDS chłoniak nieziarniczy występuje 1000 razy częściej.

Nie jest znana jednoznaczna przyczyna powstawania chłoniaków. Opisano jednak czynniki mogące zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia chłoniaków:

- Osoby mające kontakt z czynnikami chemicznymi (farby, pestycydy, herbicydy, azbest)
- Zakażenia wirusowe (Epstein i Barr, HIV, HCV)
- Zakażenia bakteryjne i wirusowe (zapalenie żołądka wywołane Helicobacter Pyroli)
- Upośledzona odporność organizmu

Ze względu na różnorodność rodzajów chłoniaków, poniższe objawy nigdy nie występują razem. W części przypadków podstawowych objawem może być powiększenie węzłów chłonnych, w innych ból brzucha.

Powiększenie węzłów chłonnych

Węzły są zazwyczaj niebolesne, rosną powoli, często zrastają sięw  pakiety
Ból brzucha – z powodu powiększania się śledziony i wątroby (w części chłoniaków)
Zaburzenia morfologii krwi – przy nacieczeniu szpiku (gdzie elementy krwi są wytwarzane), lub przy powiększeniu śledziony biorącej udział w przemianie elementów krwi – niedokrwistość, leukopenia, małopłytkowość

Żółtaczka – przy uszkodzeniu wątroby

Krwawienia z przewodu pokarmowego, ból brzucha, zaburzenia trawienia – przy chłoniakach rozwijających się w  przewodzie pokarmowym
Objawy neurologiczne – w przypadku naciekania opon mózgowo rdzeniowych lub kręgosłupa

Objawy ogólne:
- Poty nocne
- Gorączka
- Utrata masy ciała

Rozpoznanie

Podstawowym sposobem rozpoznania chłoniaka nieziarniczego jest badanie histologiczne – pobranie zmienionego narządu (np. węzła chłonnego) i oglądnięcie go pod mikroskopem.
Dodatkowo wykonuje się specjalistyczne badania krwi (oznaczanie przeciwciał monoklonalnych), celem określenia dokładnej linii komórkowej, z której chłoniak się wywodzi. 

Istotne z punktu widzenia dalszego postępowania jest określenie stopnia zaawansowania chłoniaka. Wykorzystuje się do tego dwa zestawy oznaczeń: cyfry: I-IV oraz litery A, B. E
Stopień:
I – zajęcie jednej grupy węzłów chłonnych
II – zajęcie dwóch lub więcej  grup węzłów chłonnych po jednej stronie przepony
III – zajęcie dwóch lub więcej grup węzłów chłonnych po obu stronach przepony
IV – zajęcie szpiku lub narządu nie wchodzącego w skład narządów limfatycznych

A – objawy ogólne nieobecne
B – objawy ogólne obecne – gorączka, poty nocne, szybka utrata masy ciała

Leczenie

Leczenie chłoniaków zależy od ich rodzaju, a ze wzgledu na ogromną różnorodność chłoniaków jest bardzo dużo schematów leczenia. Do podstawowych form należą naświetlanie i chemioterapia, w części przypadków stosuje się zabiegi chirurgiczne (np. konieczność wycięcia śledziony przy jej zajęciu).

Chłoniaki o małej złośliwości wzrastają długo, czas przeżycia wynosi od kilku do kilkunastu lat, niestety (z małymi wyjątkami) nie ma możliwośic wyleczenia tego typu chłoniaków.

Chłoniaki o dużej złośliwości, nieleczone dają czas przeżycia od kilu tygodni do kilku miesięcy, jednak odpowiednie wcześnie wdrożone leczenie może pozwolić na pełne wyleczenie choroby (w kilkudziesięciu procentach).




Źródło: www.futuramed.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

chlon2
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |