Co to jest Cysta naskórkowa?

Cysta naskórkowa (torbiel łojowa) to choroba, którą potocznie nazywamy kaszakiem. Cysta to guz, który rośnie powoli w obrębie skóry. Jest guzem łagodnym, o charakterze torbieli, który wypełniony jest masą łojową i rogową. Cysta naskórkowa może również zawierać elementy mieszków włosowych. Zmiany te pojawiają się zwykle na twarzy, karku, oraz na skórze głowy.
Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje cyst: kaszaki oraz prosaki (drobne, powierzchowne torbiele, zlokalizowane w obrębie twarzy lub moszny).

Cysty po pewnym czasie powiększają się i zmieniają barwę białą lub żółtawą. Pojawieniu się cysty nie towarzyszy uczucie bolesności ani żaden fizyczny dyskomfort. Dopiero przy powtórnym zakażeniu cysty stają się bolesne i zaczerwienione- jej zawartość może sączyć się na zewnątrz.

Najlepiej udać się do lekarza od razu po pojawieniu się cysty. Nie każda bowiem nadaje się do samodzielnego usunięcia. Należy regularnie robić peelling, gdyż większość zmian może zostać usuniętych w trakcie codziennego, dokładnego mycia twarzy (cysty tworzą się w porach o zatkanym ujściu). Niektóre cysty można likwidować poprzez ich nakłucie oraz wyciśnięcie. Jednak większość przypadków wymaga interwencji chirurgicznej. Lekarz nacina zmianę za pomocą skalpela, lub wręcz wycina zmianę w całości. Możliwe jest również wymrożenie zmiany, oraz uszkodzonych tkanek, które po pewnym czasie ubumierają i samoistnie odpadają. Usunięcie cysty naskórkowej zapobiega nawrotom choroby.

Torbiel łojowa jest niczym innym, jak łagodnym nowotworem skóry. Występuje przeważnie u ludzi młodych, którzy chorują na aktywny trądzik. Zmiany zlokalizowane bywają zwykle w skórze właściwej- wypychając nad sobą naskórek, stają się napięte i twarde. Zdarzają się przypadki, gdy choroba ta dotyka starszych.Źródło: www.cai.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

cyst1
cyst2
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7567
filmów425
blogów183
postów50079
komentarzy4179
chorób513
ogłoszeń21
jest nas18749
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu13
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Oferujemy w roznych rozmiarach dzieciece materace , wykonane z materialow przeciwodlezynowych. | Oferujemy w roznych rozmiarach majtki, stringi i bokserki , zapraszamy do zapoznania sie z nasza oferta. | Sprzedawana w naszym sklepie pinarka laserowa , posiada certyfikat ISO 9000. | Oferowane przez nasz sklep ubrania tanio ,szyte sa z wysokogatunkowej bawelny. |