Związek czerniaka z opalaniem potwierdzony

Kontakt skóry z promieniami Słońca jest głównym czynnikiem rozwoju jednego z najgroźniejszych nowotworów - czerniaka, wynika z podsumowania 50 lat badań w tym zakresie, opublikowanego w piśmie "Dermatology Surgery".

Choć w rozwoju niektórych typów czerniaka rolę może grać czynnik genetyczny, my uzyskaliśmy miażdżące dowody na to, że kontakt skóry ze światłem słonecznym wpływa zarówno na pacjentów z genetycznymi predyspozycjami do czerniaka, jak i na tych nie obarczonych ryzykiem dziedzicznym - twierdzi Elisabeth K. Shim, dermatolog ze szkoły medycznej University of Southern California w Los Angeles.

Nie jest jednak jasne, czy niebezpieczne jest już krótkie, lecz intensywne naświetlenie, czy też działanie słońca musi się kumulować przez dłuższy czas.

Co więcej, nie wiadomo na pewno, czy za powstawanie czerniaka odpowiedzialne są tylko promienie ultrafioletowe typu B (UVB), czy tylko A (UVA), czy też może oba ich rodzaje łącznie.

Niezależnie od tego, słońce jest czynnikiem inicjującym i pobudzającym powstawanie czerniaka, a także powoduje stłumienie reakcji odpornościowej - zauważa dr Shim.

Zbliża się lato. Ochronę przed szkodliwymi promieniami UV mogą zapewnić nam kremy z silnym filtrem przeciwsłonecznym - a także umiar w korzystaniu z promieni słońca.
Źródło: www.wiadomosci.wp.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

czern4
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50417
komentarzy4198
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18867
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu5
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Szpitalne mocne torby bawełniane służą na narzędzia chirurgiczne. |