Pieprzyki pod lupą

Masz za sobą upalny, pełen słońca urlop? Wybierz się do dermatologa, który oceni, czy ze znamionami i przebarwieniami nie dzieje się nic niepokojącego.

Lubimy, gdy nasze ciało nabiera czekoladowego koloru. Kiedy skóra straci już złotobrązowy od­cień, zaczynamy dostrzegać skutki opalania. Zwykle jest ona tylko nieco przesuszona i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Czasami się okazuje, że po powrocie z wakacji przybyło nam piegów czy pieprzyków. Musimy zachować czujność, jeśli znamiona barwnikowe, które mamy od dawna, po lecie zaczęły w jakikolwiek sposób się zmieniać (chodzi nie tylko o ich wielkość, kolor czy kształt, ale również takie objawy, jak swędzenie czy krwawienie - wówczas konieczna jest natychmiastowa wizyta u dermatologa bądź onkologa).

Znamiona barwnikowe tworzą się z komórek wytwarzających brązową ochronną melaninę. Ponieważ są wrażliwe na słońce, pod jego wpływem łatwo ulegają uszkodzeniom. Dermatolodzy radzą więc, by absolutnie nie wystawiać ich na działanie promieni UV. A to, zwłaszcza podczas urlopu, nie zawsze jest możliwe. Dlatego, mimo, że w trakcie opalania smarowałaś się preparatami o wysokim SPF (nawet 50+), wróciwszy z wakacji, musisz dokładnie obejrzeć całą skórę, nawet ukrytą pod włosami na głowie, w zagłębieniach pach, pachwin, między palcami i w miejscach intymnych.

Na taki przegląd lepiej jednak pójść do dermatologa, który zbada cię dermoskopem. To specjalny przyrząd, pozwalający lekarzowi podświetlić określone miejsca na ciele i obejrzeć je pod wielokrotnym powiększeniem. W ten sposób specjalista zagląda w głąb znamion i może ocenić, czy są one łagodne, podejrzane, czy też złośliwe. W niektórych klinikach wykonuje się nowocześniejszą wideodermoskopię. Podczas badania zmiany widoczne są na monitorze i mogą być analizowane komputerowo, a następnie zapisane oraz archiwizowane (zarejestrowane obrazy przechowuje się, by porównać je podczas następnych badań kontrolnych). Do diagnozy stosuje się skalę: A + B + C + D, czyli:

A jak asymetria - zwykłe znamiona mają kształt owalny i są symetryczne. Niepokojące jest, jeśli jakaś ich część nadmiernie się rozrasta w którąś stronę.

B jak brzeg - powinien być równy i łagodnie odcięty od skóry.

C czyli kolor (z ang. colour) - najmniej podejrzane są zmiany jasne i o jednolitej barwie oraz ciemnobrązowe. Niebezpieczne zaś są te, które mają wiele odcieni, zwłaszcza szaroniebieskie bądź o barwie mleczno-czerwonej i białej).

D to inne cechy (z ang. different) - konsultacja lekarska jest konieczna, jeżeli zmiana skórna ma powyżej 5 mm długości czy szerokości, stała się wypukła lub utworzyła się na niej jakaś grudka.











Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Pieprzyki pod...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |