Powstawanie raka

Czy zastanawialiście się kiedyś jak i dlaczego powstają zmiany nowotworowe? Zachorowań jest coraz wiecej.


160 tys. osób każdego roku w Polsce dowiaduje się, że cierpi na jakiś rodzaj nowotworu. Tylko u 20 proc. spośród nich nowotwór wykrywany jest we wczesnym stadium, kiedy podejmowane leczenie ma szanse przynieść najlepsze efekty. Czy jesteśmy skazani na choroby nowotworowe?

Choć nazywane są epidemią naszych czasów, nie jest prawdą, że nowotwory dopiero teraz zaczęły być tak powszechne.  Są one równie wiekowe jak sam człowiek. Każdy organizm zbudowany z komórek był, jest i będzie na nie narażony – jest to wynik samej genezy nowotworu jako takiego. Obecny wzrost zachorowań na nowotwory związany jest zarówno ze starzeniem się społeczeństwa (to właśnie wiek jest jednym z czynników nowotworowych), ale też z niewłaściwym trybem życia.
 
Czym jest nowotwór?


Nowotwór jest wynikiem nieprawidłowości w procesie cyklu komórkowego, jaki ma miejsce w naszym organizmie.  Cykl ten jest zjawiskiem niezwykle skomplikowanym. Miliardy komórek z jakich składa się nasze ciało podlegają nieustającym przemianom i wymianie. Na straży prawidłowego przebiegu podziałów komórkowych stoją geny.  To właśnie zaburzenie mechanizmów regulacyjnych prowadzi do przekształcenia prawidłowych komórek organizmu w komórki nowotworowe.

Dzieje się tak, kiedy komórka pozbawiona kontroli genetycznej zaczyna dzielić się i rozsiewać w sposób niepohamowany i niezwykle intensywny, a w dodatku nie poddaje się apoptozie – czyli tzw. śmierci komórki (zużyte komórki obumierają, by dać miejsce nowym).

Genetycznie obciążeni


Rozwojowi chorób nowotworowych sprzyjają dwa zasadnicze czynniki.  Są to predyspozycje genetyczne oraz czynniki środowiskowe. Oba te elementy są równie ważne. Jakikolwiek wpływ mamy tylko na drugi z nich.

Stan wiedzy medycznej jest coraz lepszy i coraz więcej wiemy na temat powiązania genetyki i chorób nowotworowych. Obecnie znanych jest już kilkadziesiąt genów, które odpowiedzialne są za rozwój raka.

Najwięcej wiemy w tej chwili na temat genów odpowiedzialnych za powstawanie raka piersi, jelita grubego, raka prostaty oraz czerniaka (złośliwego nowotworu skóry).

Istnieje już możliwość wykonania badań genetycznych w kierunku rozpoznania obciążenia genetycznego.  Jest to szczególnie ważne dla osób,  w rodzinach których zdarzały się przypadki zachorowań na różnego typu nowotwory. Predyspozycje takich osób do zachorowania na raka są zdecydowanie większe niż u osób, u których nie odnotowano takich zachorowań pośród najbliższych krewnych.

8 najważniejszych przyczyn środowiskowych


Sama wiedza na temat obciążenia genetycznego bądź jego braku nie jest jednak wystarczająca, by uchronić się przed nowotworem. Bagatelizujemy często informacje o tym, że czynniki środowiskowe są równie istotną przyczyną powstawania nowotworów, co predyspozycje genetyczne. Wydaje się nam, że w kwestii zachorowań niewiele możemy zrobić.

Tymczasem badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówią coś zupełnie innego.  Na liście WHO znalazło się osiem czynników, które są jednymi z najczęstszych przyczyn zachorowań na różne rodzaje nowotworów.  Jak zwykle najistotniejsze okazują się rzeczy najprostsze, o których słyszeli już chyba wszyscy i… do których nadal niewiele osób się nie stosuje (może należałoby jednak wypisywać je na recepcie i kazać za nie płacić, by nabrały wartości w naszych oczach).

A oto i lista wskazań:


1. Rzuć palenie (unikniesz raka płuc, krtani, przełyku, jamy ustnej, ale też piersi, żołądka, wątroby, trzustki, szyjki macicy, a nawet białaczki)
2.  Zadbaj o swoje codzienne menu – jedz więcej warzyw i owoców, unikaj cukrów, słodyczy i tłuszczu zwięrzęcego
3. Nie doprowadź swojego organizmu od otyłości, by uniknąć raka jelita grubego, piersi, pęcherzyka żłółciowego czy nerek
4. Zadbaj o codzienną aktywność ruchową – już pół godziny ruchu na świeżym powietrzu pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, prostaty czy nowotworu piersi
5. Ogranicz spożycie alkoholu. Nie musisz z niego rezygnować zupełnie. Piwo wspomaga przecież trawienie i oczyszcza nerki, a czerwone wino świetnie wpływa na serce
6. Ostrożnie korzystaj z kąpieli słonecznych, zwłaszcza, jeśli masz jasną karnację, a na Twojej skórze widoczne są znamiona oraz tzw. pieprzyki. Nie zapominaj o kremach z filtrem.
7. Uważaj na substancje rakotwórcze – należy do nich między innymi azbest, ale też inne.
8. Skorzystaj ze szczepionki na wirusowe zapalenie wątroby oraz wirusa HPV, który jest jedną z głównych przyczyn raka szyjki macicy

WHO szacuje, że zastosowanie się do powyższych wskazówek zmniejszyłoby liczbę zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi aż o jedną trzecią w skali roku!

 


Źródło: www.fitness.wp.pl

Powstawanie raka
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
16-08-2011 08:51
nowotwór to stwór , który nie wiadomo tak do końca dlaczego powstaje i chyba jest wiele czynników na to wpływających ale chemoprewencja potrafi te czynniki zniwelować
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |