Partnerka chora na raka piersi

Rak piersi ciężko doświadcza chorujące na tę chorobę kobiety ale także mężczyźni przeżywają chorobę swojej partnerki.


Partnerzy kobiet cierpiących na raka piersi są narażeni na poważne zaburzenia nastroju wymagające pobytu w szpitalu, jak ciężka depresja czy psychoza maniakalno-depresyjna - wynika z badań, które publikuje pismo "Cancer". Zdaniem autorów pracy, dowodzi to, że lekarze prowadzący pacjentki z rakiem piersi powinni zwracać uwagę na możliwość pojawienia się problemów psychicznych również u ich bliskich.

Naukowcy z Instytutu Epidemiologii Nowotworów w Kopenhadze w Danii przeanalizowali dane zebrane wśród ponad 1 mln panów w wieku 30 lat i starszych, którzy w przeszłości nie byli leczeniu szpitalnie z powodu zaburzenia afektywnego (inaczej zaburzenia nastroju), jak depresja czy psychoza maniakalno-depresyjna. Każdy z nich przynajmniej od pięciu lat mieszkał z tą samą kobietą. W ciągu 13 lat raka piersi zdiagnozowano u partnerek ponad 20 tys. badanych mężczyzn.

Analiza wykazała, że panowie, których to spotkało niemal o 40 proc. częściej trafiali do szpitala z powodu zaburzenia afektywnego. Bardziej narażeni na to byli mężczyźni, których partnerka miała szczególnie ciężką postać raka lub jego nawroty. Panowie, których ukochana zmarła z powodu raka piersi byli o 260 proc. bardziej narażeni na poważne zaburzenie nastroju, w porównaniu z tymi, których partnerka wygrała z chorobą.

- Diagnoza "rak piersi" poważnie zmienia nie tylko życie pacjentek, ale też ich partnerów - komentuje prowadzący badania dr Christoffer Johansen. Dlatego, badacz sugeruje, że niezbędne są badania w kierunku wykrywania objawów zaburzeń nastroju - zwłaszcza depresji - u panów, których ukochana zachorowała na raka piersi. Specjalista zaleca też, by lekarze angażowali partnerów w przebieg terapii pacjentek.Źródło: www.kobieta.wp.pl

Partnerka cho...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50417
komentarzy4198
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18867
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu6
zalogowani0
online (ostatnie 24h)1
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Szpitalne mocne torby bawełniane służą na narzędzia chirurgiczne. |