Kampania Prostata na lata

Z rakiem prostaty można walczyć i warto bo to grożna choroba ale można ją pokonać!


 


Rusza ogólnopolska kampania edukacyjna dotycząca nowotworu prostaty pod hasłem „Prostata na lata”

Zainaugurowana w czwartek, 16 czerwca, kampania „Prostata na lata” powstała z inicjatywy Fundacji „Wygrajmy Zdrowie” im. prof. Grzegorza Madeja. Program został objęty patronatem merytorycznym towarzystw naukowych, działających w polskiej onkologii – Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, Polskiej Unii Onkologii oraz Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

„W naszej kampanii najważniejsze, aby jak najwcześniej dotrzeć do mężczyzn z przekazem, że rak prostaty stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia, ale można się go ustrzec!” – mówi Szymon Chrostowski, Prezes Fundacji. Celem kampanii jest więc zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat raka gruczołu krokowego, przełamanie wstydu i tabu, związanego z chorobami gruczołu krokowego oraz wsparcie pacjentów onkologicznych w ich walce z chorobą. Brak dostatecznej wiedzy na temat choroby oraz możliwości jej leczenia, a także skrępowanie spowodowane wizytą u lekarza urologa, to główne przyczyny tak dużej zachorowalności na nowotwór prostaty w Polsce.


Z danych zawartych w raporcie Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2008r. na 100 000 mieszkańców Polski u 850 występował nowotwór, natomiast tylko u 350 był on zdiagnozowany! To dowodzi, że w Polsce nadal znaczna część osób z rozpoznaniem choroby nowotworowej umiera zbyt wcześnie z powodu późnej diagnozy i utrudnień w dostępie do nowoczesnych metod leczenia. „Polskie Towarzystwo Urologiczne od lat działa na rzecz zwiększenia wiedzy w kwestiach urologicznych oraz rozpowszechniania skutecznych metod leczenia” – powiedział prof. Wojciech Pypno – Wojewódzki Konsultant ds. Urologii.

„Cenna jest każda sekunda życia. Dlatego nie wolno zwlekać z podjęciem odpowiedniego leczenia natychmiast po rozpoznaniu, choć warto rozumieć jakie korzyści i zagrożenia niesie za sobą terapia przed która stoimy. Inna kwestią jest fakt, że na szczęście choroba nowotworowa, choć nie zawsze uleczalna, staje się często chorobą przewlekłą i wtedy niezwykle ważne jest jak wyglądają dni, tygodnie, miesiące czy lata pacjenta onkologicznego. Okazuje się bowiem, że wielu chorych z rozpoznaniem choroby nowotworowej przez długie lata może dobrze żyć i cieszyć się każdą chwilą”- mówi dr n. med. Iwona Skoneczna z warszawskiego Centrum Onkologii.

Rak prostaty jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadają mężczyźni. Według najnowszych danych zachorowania na raka stercza stanowią 12,5% wszystkich zachorowań wśród mężczyzn. Wyleczalność chorób nowotworowych wzrasta systematycznie, ale w największym stopniu nadal zależy od momentu, w jakim choroba zostanie wykryta. „Długość i  ciążliwość leczenia onkologicznego są dla pacjenta tym mniejsze, im niższe stadium choroby” - mówi dr Iwona Skoneczna. „Dlatego tak istotne jest wykonywanie regularnych badań profilaktycznych, które mogą wykryć raka w bardzo wczesnym stadium i zwiększyć szanse na wyleczenie” – dodaje dr Skoneczna.

W odpowiedzi na potrzeby pacjentów z rakiem prostaty, w ramach kampanii „Prostata na lata”, powstał szereg materiałów edukacyjnych, m.in: kompleksowy poradnik dla pacjentów, który będzie dystrybuowany do placówek medycznych na terenie całej Polski, ulotka edukacyjna na temat choroby oraz strona www.prostatanalata.pl, na której pacjenci i ich rodziny znajdą wyczerpujące informacje na temat choroby, sposobów jej leczenia oraz porady z zakresu psychoonkologii. „Wsparcie psychiczne w walce z chorobą nowotworową ma ogromne znaczenie, ponieważ rak prostaty nie jest chorobą samego mężczyzny. Na ten nowotwór choruje cała rodzina”, mówi Mariola Kosowicz, psychoonkolog z Centrum Onkologii w Warszawie.

„Nie możemy dopuścić do tego, aby choroba rozwinęła się w nas. Najważniejsze jest to, aby nie bać się rozmawiać o nowotworze ze swoimi najbliższymi. Trzeba przezwyciężyć wstyd, aby rak prostaty przestał być w końcu tematem tabu” – apeluje Szymon Chrostowski, który sam był pacjentem onkologicznym.

Integralnym elementem kampanii będzie również zbieranie podpisów pod nową inicjatywą, dotyczącą ustanowienia w Dniu Ojca, 23 czerwca, Ogólnopolskiego Dnia Świadomości Raka Prostaty. „Nie bez przyczyny chcemy, aby ten dzień przypadał właśnie w Dniu Ojca. Pragniemy przełamać wreszcie temat tabu i skończyć ze wstydem, jaki wiąże się z rakiem prostaty, tak jak wiele lat temu zrobiły to Amazonki z rakiem piersi. W tej kampanii nie ma miejsca na wstyd, jest miejsce tylko na odwagę. Pragniemy zaangażować młodzież do wspierania swoich Rodziców w zachowaniach prozdrowotnych oraz w świadomych decyzjach o poddaniu się badaniom nakierowanym na wczesne wykrywanie nowotworów. Marzymy o tym, by nauczyć się rozmawiać otwarcie o chorobach, a zwłaszcza o tym jak ich unikać. Chcemy lansować modę na nowoczesnego Ojca, który dba o zdrowie swoje i całej rodziny” – mówi Szymon Chrostowski. Podpisy pod inicjatywą można składać na specjalnie przygotowanym profilu na Facebooku oraz na stronie www.prostatanalata.pl. Związanie tematu raka prostaty z Dniem Ojca ma uświadomić ludziom, jak ważną rolę w rodzinie pełni mężczyzna – jako ojciec rodziny, opiekun, wychowawca i nauczyciel. Jest to również wielka odpowiedzialność za siebie i bliskich, która powinna przejawiać się także w trosce o swoje zdrowie.


Ważnym elementem kampanii będą spotkania edukacyjne w samorządach lokalnych na terenie całego kraju. Mają one za zadanie popularyzowanie wiedzy na temat nowotworu prostaty zarówno wśród mieszkańców, jak i przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, którzy mogą następnie wykorzystać tę wiedzę na rzecz lokalnych społeczności. Uczestnicy spotkań otrzymają pakiety materiałów edukacyjnych, poznają podstawowe zasady z zakresu profilaktyki, a także dowiedzą się jak wygląda leczenie oraz wsparcie psychologiczne pacjentów. Spotkania w regionach planowane są m.in. w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Lublinie oraz Krakowie.


Partnerem organizowanej przez Fundację „Wygrajmy Zdrowie” kampanii „Prostata na lata” jest firma Sanofi.

O Fundacji

Fundacja „Wygrajmy Zdrowie” im. prof. Grzegorza Madeja to organizacja pozarządowa, która powstała w 2004 roku przy Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie z inicjatywy pacjentów i lekarzy onkologów. Działa w obszarze edukacji i promocji profilaktyki zorientowanej na różne środowiska takie jak młodzież, grupy zawodowe czy media. Fundacja ma na celu tworzenie i prowadzenie kampanii edukacyjnych, promocyjnych, programów profilaktycznych oraz konferencji naukowych i prasowych oraz wspieranie pacjentów chorych na nowotwory urologiczne.

Dodatkowych informacji udzielają:
Szymon Chrostowski,
Prezes Fundacji „Wygrajmy Zdrowie”
s.chrostowski@wygrajmyzdrowie.pl
Tel. 0 507 087 347
Beata Ambroziewicz,
Dyrektor Biura Fundacji „Wygrajmy Zdrowie”
b.ambroziewicz@wygrajmyzdrowie.pl
Tel. 0 509 478 984

Kampania Pros...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7592
filmów425
blogów193
postów50345
komentarzy4198
chorób514
ogłoszeń23
jest nas18832
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu1
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Organiczne suplementy diety dla wegan , jako składnik pokarmów. | Preparat pomagający w leczeniu tarczycy swanson , to idealne zioło do nabycia w naszym sklepie. |