Czym jest rak prostaty i jak powstaje?

Rak prostaty jest chorobą bardzo groźną i niestety bardzo częstą: stanowi jedną z głównych przyczyn śmierci. Według statystyk u ludzi występuje ponda sto różnych odmian raka, określanych według narządów lub tkanek, w których powstają. Rak prostaty jest złośliwym nowotworem układu moczowo-płciowego, który atakuje mężczyzn powyżej 45 roku życia.

Warunki anatomiczne i fizjologiczne prostaty sprzyjają rozwojowi raka i utrudniają jego leczenie, ma ona bowiem bardzo złożoną budowę. Jej wnętrze to splot kanałów, kanalików i naczyń krwionośnych, krwionośnych poza nimi prostata zawiera część cewki moczowej i nasieniowód.

Nie wykazano istnienie dziedzicznej predyspozycji do zachorowań na raka prostaty. Mimo to, jeżeli w rodzinie występowały przypadki tego raka we wcześniejszych pokoleniach, wskazane jest okresowe badanie lekarskie.
Pierwszym objawem raka prostaty jest zwiększone parcie na pęcherz i zwiększona częstość oddawania moczu, które staje się w dodatku trudniejsze; w moczu pojawia się krew (w małych ilościach), szczególnie pod koniec misji.

Nie ma specjalnego leczenia właśnie tego raka i dlatego stosuje się metody przyjęte przy innych nowotworach. Leczenie prowadzi urolog. W zaawansowanym raku polega ono na chemioterapii w połączeniu z radioterapią.

Nie znamy jeszcze dokładnie przyczyny powodującej przemianę jednej lub kilku komórek w komórki rakowe (złośliwe), które zaczynają się rozwijać w sposób niekontrolowany przez organizm. Wiemy jednak, że pewne czynniki sprzyjać mogą zezłośliwieniu komórek zdrowych.

Należą do nich przede wszystkim, promienie wysyłane przez aparaturę rentgenowską. Dlatego należy do minimum ograniczać prześwietlania (rakotwórcze jest również promieniowanie wysyłane przez skały, podkłady niektórych minerałów, np. łupki bitumiczne, wodę zawierającą radon).

Nie wykazano istnienie dziedzicznej predyspozycji do zachorowań na raka prostaty. Mimo to, jeżeli w rodzinie występowały przypadki tego raka we wcześniejszych pokoleniach, wskazane jest okresowe badanie lekarskie.

Niektóre choroby zakaźne i zapalenia o przewlekłym przebiegu mogą powodować podrażnienie na poziomie komórkowym, co z biegiem czasu może prowadzić do rozwoju raka. Ponieważ prostata jest narządem wysoce wrażliwym na takie wpływy, należy podejmować odpowiednie kroki zaradcze.

Istnieje wreszcie wiele czynników zwiększających możliwość zachorowania na raka. Należą do nich tytoń, alkohol, narkotyki, związki chemiczne skażające powietrze, którym oddychamy w miastach, a także pewne substancje używane w przemyśle żywnościowym jako barwniki lub konserwanty.




Źródło: www.medisa.pl; www.nowotwory.friko.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

rakprost1
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |