Leczenie i objawy raka prostaty

Pierwszym objawem raka prostaty jest zwiększone, naglące parcie na pęcherz i zwiększona częstość oddawania moczu, które staje się w dodatku trudniejsze i towarzyszy mu uczucie niepełnego wypróżnienia, w moczu może pojawić się krew (w małych ilościach) szczególnie pod koniec mikcji.
Objawy takie wskazują na obecność w obrębie prostaty guza, wymagającego badania lekarskiego.

W miarę postępu choroby pojawiają się pierwsze bóle pleców, szczególnie na poziomie kręgów piersiowych i kości krzyżowej oraz spadek masy ciała. Trudności przy oddawaniu moczu stają się coraz częstsze, a krwawienia coraz obfitsze.

W badaniu palpacyjnym przez odbytnicę nowotwór może być wyczuwalny w tylnej i bocznych częściach stercza (guzki lub niesymetryczne obszary stwardnień).

W każdym przypadku pojawienia się pierwszych objawów należy zwrócić się do lekarza, ale ponieważ rak ten, podobnie jak wiele innych, może w pierwszym okresie przebiegać bezobjawowo, powyżej pewnego wieku wskazane są kontrolne badania u lekarza urologa nawet przy braku dolegliwości. Wczesne rozpoznanie ma zasadnicze znaczenie.

Nie ma specjalnego leczenia raka prostaty i dlatego stosuje się metody przyjęte przy innych nowotworach. Leczenie prowadzi urolog. W zaawansowanym raku polega ono na chemioterapii w połączeniu z radioterapią. Jeżeli to leczenie nie wystarcza do całkowitego zniszczenia nowotworu, to wykonuje się operacje usunięcia prostaty. W większości zaawansowanych przypadków jedynym rozwiązaniem jest usunięcie tego gruczołu. Czasami operacja nie jest możliwa i wtedy choremu podaje się leki o działaniu hormonalnym w celu odróżnienia rozrostu komórek nowotworu.

Niewątpliwie, najlepiej jest zapobiegać rozwojowi raka przez unikanie kontaktu ze związkami rakotwórczymi obecnymi w zanieczyszczonym powietrzu, promieniowania rentgenowskiego i niektórych środków dodawanych do żywności; wskazana jest urozmaicona dieta i uprawianie sportu w celach wzmocnienia ustroju do walki z nowotworami.

Konieczne jest kontrolne badanie urologiczne, ponieważ raka prostaty można wykryć przez proste obmacywanie już we wczesnym okresie powstawania nowotworu.




Źródło: www.medisa.pl; www.nowotwory.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

rakprost3
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |