Rośnie liczba zachorowań na raka

Sytuacja w Polsce jeśli chodzi o zachorowania na raka nie jest dobra a będzie jeszcze gorsza. 


 


Za kilka lat liczba zgonów z powodu raka może być w naszym kraju taka sama jak w przypadku chorób układu krążenia, a nawet większa - powiedział na konferencji prasowej prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii w Warszawie. Powodem jest gwałtowny wzrost zachorowań na nowotwory, jaki występuje w Polsce od 30 lat. W 2008 r. zarejestrowano 156 tys. nowych zachorowań i 93 tys. zgonów. W 2025 r. przewiduje się, że na raka zachoruje już 176 tys. Polaków.


Tak nie jest jednak tylko w Polsce. Większa umieralność na nowotwory niż na choroby sercowo-naczyniowe jest już w Kanadzie. Ludzi umiera coraz więcej, zmieniają sie jedynie liderzy chorób które zabijają. W 2005 r. liczba zgonów z obu przyczyn najpierw się tam zrównała, a od 2007 r. mężczyźni zaczęli częściej umierać na raka niż na zawały serca i udary mózgu.


Tak też jest również w Polsce. W ostatnich 20 latach ponaddwukrotnie zmniejszyła się liczba zgonów z powodu chorób układu krążenia, a jednocześnie prawie dwa razy zwiększyła się liczba zgonów z powodu nowotworów złośliwych.


"Nie oznacza to, że rak jest chorobą śmiertelną, na którą niewiele możemy pomóc" - podkreśla prof. Zatoński, szef Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie. U coraz większej liczby chorych jest to choroba przewlekła, z którą żyją oni 10, 15, a nawet 20 lat i więcej, w zależności od typu nowotworu.


Chorujemy coraz częściej ale leczymy się coraz lepiej. Przykładem jest rak piersi. Od 1978 do 2008 r. liczba kobiet, która zachorowała na ten nowotwór w Polsce zwiększyła się dwuipółkrotnie, ale umieralność z tego powodu jest taka sama jak w latach 70. XX w.


"Jednym z powodów jest upowszechnienie badań profilaktycznych, takich jak mammografia, które sprawiło, że rak piersi częściej jest wykrywany" - mówi dr Urszula Wojciechowska z Krajowego Rejestru Nowotworów. Postęp polega na tym, że rak piersi jest częściej wykrywany we wczesnym etapie rozwoju, gdy skuteczność leczenia jest znacznie większa. "Wystarczy, że zostanie wykryty guz o średnicy poniżej 2 cm, a szanse na wyleczenie się wynoszą ponad 90 proc." - mówi Wojciechowska.


Leczymy raka piersi ale i nowotwory typowo męskie. Tak więc na postępie medycyny korzystają też mężczyźni. Zachorowalność na raka gruczołu krokowego i jądra w ostatnich 40 latach zwiększyła się u nich odpowiednio trzy- i prawie pięciokrotnie. Nadal jednak umieralność z powodu obu nowotworów jest podobna (przypadku raka jądra jest nawet mniejsza). Podobnie jest z rakiem pęcherza moczowego.


Część nowotworów można pokonać odpowiednią profilaktyką. Coraz większa jest wiedza kobiet na temat raka szyjki macicy dlatego spada zachorowalność i umieralność na tego raka u kobiet. Wykrywa go badanie cytologiczne i wykonuje się je w Polsce coraz częściej ale  w porównaniu do innych krajów, ten typ nowotworu nadal występuje w Polsce zbyt często. U obu płci zahamowana została zachorowalność i śmiertelność na raka nerki i białaczki, a także raka jajnika u kobiet.


Niepokojący jest wzrost zachorowań na raka płuca u kobiet. Od 2007 r. jest on już częstszą przyczyną zgonów Polek niż rak piersi. Głównym tego powodem jest palenie papierosów. W ostatnich 20 latach zmniejszyła się liczba mężczyzn uzależnionych od tytoniu, za to wśród kobiet systematycznie rośnie.


Ogólna zachorowalność na raka w Polsce nadal będzie rosnąć z powodu starzenia się społeczeństwa. "Ryzyko tej choroby zwiększa się wraz wiekiem. Każde 20 lat życia to dziesięciokrotnie większe ryzyko zachorowania na nowotwór" - mówi dr Joanna Didkowska.






Źródło: wwwfitness.wp.pl


 

Rośnie liczba...
Autor: Wagina22
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |