Zez - definicja i leczenie

Jest to schorzenie, w którym oczy nie są ustawione prosto i patrzą w różnych kierunkach.

OBJAWY I PRZEBIEG

Zez występuje u około 4% dzieci. Może być to choroba wrodzona lub nabyta. Zez może mieć charakter stały lub też ujawniać się tylko okresowo. Zez może mieć również charakter ukryty – ujawnia się dopiero w momencie zasłonięcia jednego oka, gdy dziecko patrzy drugim okiem na wprost. Przyczyną zeza mogą być wrodzone, pourazowe lub pozapalne zmiany patologiczne w obrębie poszczególnych części oka, wady refrakcji – popularnie zwane wadami wzroku, zaburzenia dotyczące oczodołu, mięśni poruszających gałką oczną, nerwów unerwiających mięśnie gałkoruchowe oraz zaburzenia w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Choroba zezowa wymaga odróżnienia od tzw. zeza pozornego – gdy budowa gałki ocznej stwarza wrażenie zeza – np. u niemowląt, u których odległość między źrenicami jest mała lub przeciwnie – przy dużej odległości między źrenicami. Stan ten nie wymaga leczenia. Odpowiednich pomiarów w celu wykluczenia tej sytuacji dokonuje okulista.

WEZWIJ LEKARZA, GDY...

W każdym przypadku stwierdzenia jawnego lub ukrytego zeza u dziecka przez rodziców lub przez lekarza (np. w czasie profilaktycznych badań przesiewowych) dziecko musi być zbadane przez okulistę. Badanie ostrości wzroku możliwe jest bez współpracy dziecka (nawet u niemowląt) za pomocą tzw. skiaskopii (badanie wymaga przygotowania w postaci zakropienia do oczu kropli porażających akomodację i rozszerzających źrenicę, co może spowodować przejściowe zaburzenie widzenia u dziecka). Nieleczony zez powoduje powstanie trwałego niedowidzenia zezującego oka, co na stałe upośledza zdolność widzenia przestrzennego przez dziecko. Dzieje się tak ponieważ mózg „broniąc się” przed nienaturalnym podwójnym widzeniem przedmiotów występującym w zezie, dokonuje wyłączenia odbioru bodźców wzrokowych z jednego oka. Jeżeli sytuacja ta trwa długo, to pomimo prawidłowego ustawienia gałki ocznej np. dzięki wykonanemu zabiegowi operacyjnemu nie uda się już przywrócić prawidłowego widzenia przez to oko.

LECZENIE DOMOWE

Leczenia domowego nie ma. Dzieci nie wyrastają z zeza!! Leczenie należy rozpocząć natychmiast po wykryciu zeza, niezależnie od wieku dziecka. W zależności od przyczyny zeza stosuje się zasłanianie zdrowego oka, celem zmuszenia oka chorego do pracy, korekcję wady wzroku za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych, specjalne ćwiczenia wzroku (tzw. ortoptyczne), wstrzyknięcia botuliny celem wybiórczego porażenia mięśni gałkoruchowych, zabiegi operacyjne.






Źródło: www.forumpediatryczne.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

zez
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |