Handra czy depresja

Objawy tej choroby łatwo pomylić z czymś nie groźnym i przejściowym ale właśnie łatwiej leczyć ją na początku.


Funkcjonujesz na zwolnionych obrotach, świat jest pozbawiony barw, masz kłopoty ze snem? Mogą to być objawy zwykłej chandry. Jednak bądź czujny i obserwuj się dokładnie. Może się bowiem okazać, że to początek depresji. Między tymi dwoma stanami jest zaledwie cienka linia, która oznacza zmianę złego nastroju w niebezpieczny dla zdrowia stan.

Nie ma chyba człowieka, który nie zaznał uczucia chandry. Ten stan przygnębienia, zmęczenia i smutku dopada nas od czasu do czasu. Z punktu widzenia medycyny chandra nie jest określeniem specjalistycznym i nie ma wiele wspólnego z diagnozą depresji.

Bo depresja to niebezpieczna choroba.


Każda jej postać uniemożliwia normalne funkcjonowanie i wykonywanie nawet prostych czynności. Od chandry różni się przede wszystkim tym, że jej objawy trwają dłużej niż dwa tygodnie. Po tym czasie bez wahania powinno się zasięgnąć porady lekarskiej, gdyż depresję można wyleczyć tylko pod kontrolą lekarza psychiatry.

Kryzys motywacji


Stan, w którym nic się nie chce, nie jest stanem normalnym. Może jednak trwać krótko i minąć tak szybko, jak się pojawił. Przyczyną chandry, bo o niej mówimy, może być stres powodowany różnymi sytuacjami w życiu prywatnym lub zawodowym. Może być to również długotrwałe zmęczenie.

Czasami chandra przychodzi bez powodu, co wielu osobom może przypominać depresję. Jednak pamiętajmy, że to za mało, by postawić diagnozę. Poza tym, nie jest wykluczone, że zwykła kilkudniowa chandra może w depresję się przerodzić.

To nie katar


Depresja to choroba, która dotyka co dziesiątą osobę na świecie. Bez wątpienia nie można jej lekceważyć ani się jej wstydzić, bowiem wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), to czwarty, najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Co ją powoduje? Jak ją rozpoznać? Dlaczego trzeba o niej mówić?

WHO donosi, że depresja dotyczy ponad 980 mln naszej populacji. Najwięcej chorych (ok. 12 proc.) zamieszkuje kraje rozwinięte, w tym 2-3 razy częściej choroba dotyka kobiety niż mężczyzn.

Zazwyczaj zaczyna się niewinnie. Objawy wiele osób ignoruje. Tymczasem przygnębienie, które nas dopada często rozciąga się w czasie, nie chce nas opuścić nawet w tych pozytywnych momentach, może przerodzić się w groźną chorobę, z która sami sobie nie poradzimy.

Gdy smutek często ogarnia cały umysł, wszystko przestaje mieć kolory, zapachy, jest szare i nijakie, to czas by koniecznie udać się na konsultacje do specjalisty. Bo depresja to nie katar, nie poradzimy sobie z nią domowymi sposobami. Pamiętajmy przy tym, iż nieprawdą jest, że choroba dotyka tylko osoby słabe psychiczne, nieśmiałe i zagubione. Depresja nie omija także osób przebojowych i odnoszących sukcesy.

W stronę słońca


Przyczyną depresji może być brak światła słonecznego. Szczególnie zimą, kiedy dni są krótsze. Zimowe zaburzenia nastroju, to przede wszystkim wynik niedoboru światła słonecznego. W ciemności nasz organizm produkuje więcej melatoniny - hormonu, którego nadmiar powoduje, że czujemy się senni i apatyczni. Światło słoneczne hamuje wydzielanie „nasennej” melatoniny i przywraca nas normalnej aktywności. Do wiosny jednak daleko. Jak więc pokonać zimową melancholię?

Po pierwsze, warto przeznaczyć na sen około 8 godzin na dobę. Ponadto dobrze jest wstawać
o tej samej porze, najlepiej pół godziny wcześniej, by mieć czas na łagodne przebudzenie. Po drugie – plany. Szczegółowo zaplanowany w kalendarzu dzień, zmusi do działania. Warto zainwestować kilka złotych w… paprotkę. Kwiat postawiony w sypialni będzie ujemnie jonizował powietrze, co również poprawia nastrój.

Lekarze przestrzegają przed słodyczami. Szczególnie uważać należy na węglowodany i potrawy zawierające dużo skrobi. Rzeczywiście poprawiają samopoczucie, jednak na krótko. Zamiast tej przyjemności, lepiej „łapać” słońce regularnie spacerując lub skorzystać z fototerapii.





Źródło: www.fitness.wp.pl

Handra czy de...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |