Reumatoidalne zapalenie stawów - leczenie roślinne

Leki roślinne stosowane w reumatoidalnym zapaleniu stawów (gośćcu):



Kora wierzby(Salicis cortex)

Już Dioskurides stosował korę wierzby w stanach zapalnych stawów. W roku 1830 Leroux wyizolował z kory Salix helix L., związek o charakterze fenolowym, i nazwał go salicyną. Farmakopea Polska VI podaje, że surowiec powinien zawierać nie mniej niż 1% glikozydów fenolowych, w przeliczeniu na salicynę. Jako źródło surowca zaleca korę młodych pędów wierzby białej (Salix alba L.), wierzby purpurowej (Salix purpurea L.) lub innych gatunków Salix L., zebraną na wiosnę, w okresie początkowej wegetacji, przed rozwojem liści. Badania fitochemiczne wykazały, że największa ilość związków salicylowych (aż 11%) występuje w korze wierzby purpurowej. W innych gatunkach wierzb zawartość salicylanów jest niższa: Salix fragilis około 5%, Salix caprea 4%, Salix alba 2-3%. Salicyna jest prolekiem i dopiero w górnym odcinku jelita cienkiego ulega enzymatycznej hydrolizie do saligeniny (alkohol salicylowy), która jest dobrze wchłaniana do naczyń włosowatych i dopiero w wątrobie utleniana jest do kwasu salicylowego. Wykazuje on działanie przeciwzapalne (hamuje syntezę prostaglandyn), przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W przeciwieństwie do syntetycznych pochodnych kwasu salicylowego, nie obserwujemy uszkodzeń śluzówki przewodu pokarmowego. Salicyna podawana doustnie, nawet w dawce 5mmol/kg, nie powodowała uszkodzenia błony śluzowej żołądka u szczurów. Kora wierzby zawiera również garbniki i flawonoidy. Garbniki wykazują aktywność przeciwzapalną, przeciwbakteryjną, a także właściwości uszczelniające naczynia włosowate. Flawonoidy działają przeciwzapalnie, są naturalnymi antyoksydantami oraz prawdopodobnie wspomagają działanie salicylanów. W Polsce dostępne są standaryzowane preparaty zawierające korę wierzby (np. Salicortex), zawierające określoną ilość związków farmakologicznie czynnych.


Kwiat wiązówki (Ulmariae flos)

W roku 1839 R. Piria wykrył w kwiatach wiązówki błotnej kwas salicylowy. Obecnie wiemy, że zawierają one również inne związki fenolowe: spireinę (aldehyd salicylowy) oraz salicynę, przenikające do krwi i powodujące działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W surowcu występują również flawonoidy (spireozyd, hyperozyd, rutyna), garbniki oraz olejek. Odwary i napary z kwiatu działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo w stanach zapalnych stawów.

Dzika róża (Rosa canina)

Odpowiednie odmiany rosnące w Danii zawierają substancję o nazwie GOPO, która wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe w dolegliwościach stawowych, potwierdzone badaniami klinicznymi. GOPO jest galaktolipidem (galaktoza + kwasy tłuszczowe). W Polsce, w Czaplinku na Pomorzu, powstanie eksperymentalna plantacja gatunku, zawierającego odpowiednią ilość tego związku. Wysoka temperatura niszczy składniki odpowiedzialne za działanie i dlatego technologia przygotowania surowca musi uwzględnić niskie temperatury.

Topola

Jej kora, liście i pączki zawierają glikozydy fenolowe: salicynę, populinę (glikozyd saligeniny w połączeniu z kwasem benzoesowym), salicylopopulinę. Działanie populiny jest podobne do opisanej powyżej salicyny.

Diabelski pazur

Jego korzeń (Harpagophyti radix) zawiera m.in. harpagozyd oraz harpagid. Harpagozyd wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Harpagid działa przeciwartretycznie u zwierząt z wywołanym doświadczalnie artretyzmem.

Cedr

Olejek z jego drewna (Cedrus deodara), podawany szczurom per os ,hamował rozwój ostrych i przewlekłych stadiów artretyzmu.

Imbir

Jego kłącze (Zingiberis Rhizoma) wykazuje prawdopodobnie działanie przeciwzapalne (przeciwreumatyczne), związane z obecnością gingeroli. Sugeruje się również możliwość hamowania procesów degeneracyjnych w chrząstkach stawowych.

Gorczyca biała, Pieprzowiec

Nasiona gorczycy (Sinapis albae semen), tak jak i owoc pieprzowca (Capsici fructus) korzystnie wspomagają leczenie w stanach zapalnych stawów, o czym wiadomo od dawna. Obecnie zastosowane są miejscowo, np. w postaci maści.




Źródło: www.panacea.pl
Zdjęcie: www.panacea.pl

cedr
wiaz
gorczyca
pieprz
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
24-10-2010 16:36
Witam. rozumiem że stosowałaś w/w nalewki?Tylko zkąd teraz wziąść rzepik i jak go porównujesz? wagowo?
Marcin
Warmia
14-04-2009 18:48
Autorka jak wyzej.

Rzepik pospolity-surowcem leczniczym jest cześć nadziemna:liście i kwiaty(najbardziej skuteczne świezo zerwane)

Nalewka spirytusowa.
1 część rzepiku na 5części spirytusu.Stosować 2 razy dziennie po 20 kropli przy gośćcu
Warmia
14-04-2009 18:40
Nalewka z żywokostu.

Umyte korzenie żywokostu pokroić,zalać czystą wódką na 10-14 dni,pozostawić w ciepłym miejscu. Pomocna przy uszkodzeniu kręgosłupa,chorobach reumatycznych,bólach stawów.

"Apteka natury,poradnik zdrowia"-Jadwiga Górnicka.
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |