Choroba Perthesa - opis choroby

Choroba Perthesa (martwica Legg-Calve-Waldenstrom-Perthesa, Coxa plana, Osteochondrosis coxae iuvenilis) jest idiopatyczną młodzieńczą, niedokrwienną martwicą głowy kości udowej. Jest to samoistnie przemijające schorzenie biodra dziecięcego, charakteryzujące się czasowym obumarciem głowy i szyjki kości udowej (martwicą). Choroba Perthesa występuje 4-5 razy częściej u chłopców, głównie w wieku 3-14 lat przy czym objawy najczęściej pojawiają się między 5 a 8 rokiem życia. Najczęściej dotyczy jednego biodra chociaż w 10-20% przypadków występluje obustronnie.


Choroba Perthesa jest chorobą kości i najcięższą z tak zwanych jałowych martwic kości i tylko wczesne jej rozpoznanie a co za tym idzie odpowienie leczenie mogą doprowadzić do wyleczenia a także zmniejszenia bardzo poważnych powikłań. Nieleczona choroba prowadzi do dużego ograniczenia ruchów nogi w biodrze i zmian zwyrodnieniowych.


Przyczyny


Przyczyny choroby nie są do końca ustalone a wyniki badań wykazują, że choroba zaczyna się od niewielkiego, podchrząstkowo położonego pola martwicy a potem się rozwija. Istnieje wiele opiii co do rozwoju choroby. Obecnie za przyczynę choroby uważa się zaburzenia procesu kostnienia.


Czynniki sprzyjające zachorowaniu:



  • przebyta dysplazja stawu biodrowego w niemowlęctwie

  • stosowanie leków sterydowych

  • nadwaga

  • szybki wzrost organizmu w okresie dojrzewania

  • płeć męska

  • wiek między 5 a 8 rokiem życia


Objawy


Choroba zaczyna się od utykania. Ból pojawia się wcześniej i zazwyczaj jest ignorowany choc powoduje ograniczanie ruchu biodra. Dość często dzieci uskarżają się na ból kolana, po stronie chorego biodra. Bardzo często chora noga ulega skróceniu a mięśnie nogi i pośladka zanikają.


Przebieg choroby


Przebieg choroby jest długtrwały, (trwa około 3-4 lata) i jak w większości chorób, dzieli się go na okresy:



  1. Okres "synovitis" - Ten okres jest wynikiem niedokrwienia i trwa zwykle kilka tygodni. Pojawia się ból w wyniku zapalenia błony maziowej. Badanie USG pokazuje zmiany w przeciwięństwie do badania radiologicznego. USG pokazuje płyn w jamach stawowych.

  2. Okres nekrozy lub zapadnięcia - w tym czasie trwającym od 6 do 12 miesiecy, głowa kości ulega zmianą, zmniejsza się.

  3. Okres fragmentacji - następuje deformacja głowy kości udowe i trwa to od roku do 2 latj.

  4. Okres odbudowy - następuje proces formowania się nowej kości. Okres ten trwa od paru miesięcy do 2 lat.


Powikłania


Bagatelizowanie dolegliwości i opóźnianie leczenia zawsze prowadzi do poważnych powikłań takich jak:



  • ciężkie zniekształcenia stawu biodrowego

  • skrócenie długości chorej kończyny

  • znaczne ograniczenie zakresu ruchu biodra

  • utrwalone przykurcze

  • zaburzenia chodu

  • stany zapalne chorego biodra


Rozpoznanie


Chorobę mozna rozpoznac na podstawie stwierdzonej ograniczonej ruchowości kości w biodrze jednak ostatecznie chorobę rozpoznaje się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego biodra, które uwidacznia charakterystyczne zmiany martwicze które opisane były juz w powyższych stadiach choroby. Wcześniej zmiany te można wykazać badaniem rezonansu magnetycznego (NMR).


Leczenie


Leczenie polega głównie na odciążaniu kości i ochronie jej przed wycieraniem i zgniataniem. Ogranicza to powstawanie zniekształceń głowy i stwarza najlepsze warunki do jej odbudowy. Ruch w chorym biodrze bez odbciążenia jest nie tylko nie szkodzący lecz przyśpiesza odbudowę kości. Podstawą tego leczenia które powinno trwać od pól roku do roku jest zakaz chodzenia, leżenie w łóżku i kontrolowany ruch.


 


 

Autor: Marcelek6
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |