Choroba krążka międzykregowego (dyskopatia).

 


Jedną z najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa jest dyskopatia, czyli choroba krążka międzykręgowego. Z upływem czasu ulega on zmianom degeneracyjnym. Zanikają naczynia krwionośne przebiegające w pierścieniu włóknistym obejmującym jądro miażdżyste, pozostają natomiast puste kanały. Maleje stopień jego uwodnienia, co powoduje zmniejszenie sprężystości. Obciążenia kręgosłupa powodują przemieszczanie jądra miażdżystego do kanałów w pierścieniu włóknistym i dalej do powstawania szczelin i pęknięć. Te miejsca o zmniejszonej wytrzymałości mogą być wrotami, przez które fragmenty jądra miażdżystego "dysku" mogą się wpuklać do kanału kręgowego i powodować ucisk struktur nerwowych tam przebiegających. Opisany proces ma charakter przewlekły, na jego przebieg mają wpływ osobniczo zmienne czynniki konstytucjonalne, genetyczne, jak również sposób i tryb życia. W odcinku lędźwiowym kręgosłupa opisane zmiany najczęściej dotyczą krążków międzykręgowych znajdujących się między czwartym i piątym kręgiem lędźwiowym (L4-L5) oraz piątym kręgiem lędźwiowym a kością krzyżową (L5-S1).


Dolegliwości i objawy


Najczęściej "dyskopatia lędźwiowa" objawia się bólami okolicy lędźwiowo krzyżowej promieniującymi do jednej lub obu kończyn dolnych. Takie dolegliwości spowodowane są uciskiem na korzenie nerwowe będące składową nerwu kulszowego (rwa kulszowa). Dokładne umiejscowienie bólu zależy od tego, które korzenie nerwowe znajdujące się w kanale kręgowym są szczególnie uciskane przez uwypuklone fragmenty "dysku". W przypadkach bardziej zaawansowanych przewlekła kompresja powoduje zaburzenia ukrwienia korzenia nerwowego, co może doprowadzić do jego obumarcia. Przejawia się to niedowładem kończyn dolnych (zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśniowej zaniki mięśni i opadanie stopy). W skrajnych przypadkach może wystąpić utrudnienie w oddawaniu moczu lub w wypróżnianiu.


Leczenie


Choroba nieleczona postępuje, co związane jest z rozwojem zmian zwyrodnieniowych i rozprzestrzenianiem się ich na sąsiednie przestrzenie międzykręgowe oraz inne odcinki kręgosłupa. Trudność terapii natomiast wynika z faktu, że nie istnieje jeden "złoty" środek ani metoda, która zapewni pełne wyleczenie. W większości pacjenci z bólami "krzyża " leczeni są zachowawczo (fizykoterapia, rehabilitacja, farmakoterapia). Jej celem jest zmniejszenie bólu, bez usuwania przyczyny, którą pozostaje ucisk struktur nerwowych przez przemieszczone fragmenty krążka międzykręgowego. Wadą pozostaje fakt, że wszystkie środki przeciwbólowe przyjmowane regularnie szkodzą organizmowi (żołądek, wątroba, nerki). Bezwzględnym wskazaniem do leczenia operacyjnego są objawy deficytu neurologicznego świadczące o uszkodzeniu układu nerwowego. Trudność podjęcia decyzji o leczeniu neurochirurgicznym wynika z obawy, że miejscem operacji jest kręgosłup, dlatego pewnym ułatwieniem może być użycie w terapii procedur małoinwazyjnych, takich jak:
przezskórna laserowa dekompresja dysku (PLDD),
termonukleoplastyka krążka międzykręgowego (IDET), mikrodiscektomia endoskopowa (ME).

Każda z wymienionych metod charakteryzuje się dużą skutecznością terapeutyczną pod warunkiem przestrzegania ściśle określonych wskazań.
Kwalifikacja do zastosowania konkretnej procedury odbywa się na podstawie badania neurologicznego i badań

A co z pacjentami cierpiącymi z powodu dolegliwości bólowych, nieustępujących po leczeniu objawowymi niekwalifikującymi się do leczenia operacyjnego? W takich przypadkach istnieje możliwość zastosowania terapii opracowanej przez jednego z amerykańskich anestezjologów, polegającej na bezpośrednim podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w okolice podrażnionych nerwów.


 


Źródło: dyskopatia-leczenie.pl


 

 
Autor: Marta
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
borek
09-06-2011 14:45
moja dyskopatia to odcinek w klatce piersiowej,trudno mi jest oddychac nawet mam problem gy w nocy sie chce przekrecic na drugi bok to mnie jakby uwieralo cos tam .do tego odczuwam jakby mnie plecy swedzialy i dretwialy .juz wzielam mase tabletek i 20 zabiegow zastrzyki tez mialalm oferowane .teraz mam wizyte na 28 06 ,i mam nadzieje ze cos dobrego uslysze chociaz po moch odczuciach niewiem gdzie mnie skieruje tym razem lekarz bo znow odczuwam to dretwienie i swedzenie .jakis czas temu myslalam ze mam przed zawal tak to dokuczalo a dzis juz wiem ze to od kregoslupa te bole sa ...
Lublin
23-04-2011 14:13
Bardzo proszę o wypełnienie anonimowej ankiety. Ankieta posłuży do celów naukowych, do napisania pracy magisterskiej. Jej wypełnienie zajmuje do 5 minut.
Oto link http://www.ankietka.pl/ankieta/59690/wplyw-rehabilitacji-na-zmniejszenie-dolegliwosci-bolowych-i-poprawe-codziennego-funkcjonowania-u-osob-z-dyskopatia-w-odcinku-ledzwiowym.html
Warmia
25-04-2009 09:55
Objawy dyskopatii szyjnej
Objawy dyskopatii szyjnej zależą od poziomu, na którym dochodzi do przemieszczenia, obrzęku lub ucisku. W typowym obrazie choroby pojawiają się bóle barku promieniujące do okolicy międzyłopatkowej. Tego typu dolegliwości należy różnicować z takimi groźnymi jednostkami chorobowymi jak zawał mięśnia sercowego i pęknięcie tętniaka rozwarstwiającego aorty (bóle w okolicy międzyłopatkowej "schodzące" coraz niżej w miarę jak rozwarstwia się ściana tętnicy). W przypadku ucisku na szyjne nerwy rdzeniowe (zespół korzeniowy) pojawiają się zaburzenia czucia (parestezje), ubytki czucia oraz bóle w okolicach unerwionych przez uciskane włókna nerwowe.

Dyskopatia szyjna ma charakter przewlekły. Ostry zespół korzeniowy leczy się podając niesterydowe leki przeciwzapalne (diclofenac, nimesulid), miorelaksanty (np. baclofen) i leki z grupy benzodiazepin. W niektórych przypadkach stosuje się czasowe unieruchomienie szyjnego odcinka kręgosłupa.
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |