Osteoporoza u dzieci

Osteoporoza choć kojarzy się nam ona z osobami starszymi to jednak może dotknąć nawet dzieci.


Osteoporoza to układowa choroba szkieletu, która charakteryzuje się niską masą kostną, co w konsekwencji prowadzi do zwiększonej podatności na złamania. Schorzenie to kojarzy nam się ze starszymi osobami chodzącymi z laską, którym należy ustąpić miejsca w tramwaju lub autobusie. Tymczasem osteoporoza może dotyczyć osób w każdym wieku, w tym również dzieci.                                                                      

Funkcjonowanie szkieletu
 
Szkielet człowieka cały czas podlega licznym przemianom i przebudowie. Jest to konieczne, aby mógł on spełniać swoje podstawowe funkcję - podporową i magazynową dla licznych minerałów i witaminy D oraz wapnia.

Procesy produkcji nowej kości- sklerotyzacji i niszczenia- osteolizy kośćca są kontrolowane przez liczne hormony i czynniki miejscowe takie jak- parathormon, kalcytonina, insulina, hormon wzrostu, witamina D3, glikokortykosterydy i cytokiny prozapalne (IL-6, TNF), dzięki którym nasz układ kostny jest w stanie spełniać swoje funkcje. Wpływ na szczytową wielkość masy kostnej mają również czynniki takie jak płeć, aktywność fizyczna, dieta, czynniki genetyczne i środowiskowe.  Nieprawidłowe działanie czynników kontrolujących, powoduje zaburzenie przebudowy kości i może prowadzić do osteoporozy.         
                                                                                   
Jak dbać o kości dziecka?
 
O układ kostny powinniśmy dbać już od urodzenia. Szczyt masy kostnej przypada na około 30. rok życia, to znaczy, że wtedy nasza masa kostna jest największa, a potem już tylko stopniowo się zmniejsza o ok. 0.5% rocznie, dlatego ważne jest, żebyśmy mieli co tracić. Największym wrogiem kości są fastfoody wypełnione cukrem i tłuszczem, ale bez białka i witamin. Dodatkowo gazowane, słodkie napoje wypłukują wapń z kości.
 
Siedzący tryb życia i mało ruchu na świeżym powietrzu zaburzają niezbędna dla prawidłowej budowy kośćca syntezę witaminy D3. Dzieci powinny spożywać 1500mg wapnia dziennie. Produkty bogate w ten pierwiastek to przetwory mleczne (sery, kefir, jogurt naturalny), a także niektóre warzywa takie jak brokuły czy fasola. Wapń słabo się wchłania i niezbędna jest do tego obecność witaminy D3, która syntezowana jest w naszym organizmie na słońcu.

Jest to skomplikowany, trójetapowy proces, który można wspomóc podając produkty bogate w tę witaminę - tłuste ryby i przetwory mleczne. Długie unieruchomienie i siedzący tryb życia znacząco wpływają na rozwój osteoporozy, dlatego warto zadbać o aktywny wypoczynek dla naszych dzieci. Bardzo dobry dla ogólnego rozwoju nie tylko masy kostnej, ale i koordynacji ruchowej będą: taniec, tenis, piłka nożna i sporty walki.     
 
Objawy

U dzieci osteoporoza może przebiegać nieco inaczej niż u osób starszych. Już przy niskim ubytku masy kostnej, dziecku często towarzyszą bóle zlokalizowane najczęściej w stopach, kręgosłupie lędźwiowym i kolanach. Obniża się również siła mięśniowa, a chory przyjmuje patologiczną postawę. Zauważyć można także obniżenie wysokości ciała rosnącego jeszcze dziecka.            
                                                            
Polekowe zrzeszotnienie          
                     
Osteoporoza (zrzeszotnienie) u osób młodych to przede wszystkim osteoporoza wtórna. Najczęściej jest ona powodowana przez szeroko stosowane leki- glikokortykosterydy. Dolegliwości wynikające z osteoporozy mogą być dla osoby młodej bardziej uciążliwe niż objawy choroby podstawowej. Przy stosowaniu glikokortykosterydów, a także innych leków takich jak np.: heparyna, leki przeciwnowotworowe, przeciwgruźlicze czy przeciwpadaczkowe, należy systematycznie kontrolować gęstość kości za pomocą badania tzw. densytometrii.  

 
 

Źródło: www.fitness.wp.pl
 

Osteoporoza u...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |