Nie lekceważ nadciśnienia

Choroba tak dotyka ludzi w coraz młodszym wieku. Lekarze apelują: Nie lekceważcie nadciśnienia!


Nadciśnienie tętnicze to przewlekła choroba cywilizacyjna, której głównym objawem jest wzrost ciśnienia przepływu krwi w naczyniach tętniczych.  Jej występowaniu nie towarzyszą zazwyczaj żadne objawy, dlatego rzadko jest przyczyną obniżenia jakości życia chorego... do czasu, ponieważ jej konsekwencje mogą być śmiertelne.                     

U zdrowego człowieka w sile wieku ciśnienie tętnicze nie powinno przekraczać wartości 140/90mmHg. Najlepiej, gdy jego wartość jest zbliżona do 120/80mmHg. Podwyższone ciśnienie rzadko daje objawy kliniczne i są one niespecyficzne. Mogą być to np.: bóle głowy, niepokój czy zmęczenie. W przeciwieństwie do tego niskie wartości ciśnienia bardzo szybko dają się we znaki  w postaci ospałości, zaburzeń koncentracji, a nawet omdleń. Jednak na dłuższą metę nadciśnienie sieje znacznie większe spustoszenie w naszym organizmie.                                               

Prawidłowy pomiar

Niezmiernie ważna jest umiejętność prawidłowego pomiaru ciśnienia. Nie znaczy to tylko umiejętności sprawnego posługiwania się aparatem do pomiaru, ale również znajomością kilku podstawowych zasad.  Przed pomiarem pacjent powinien co najmniej pięć minut siedzieć spokojnie w cichym pomieszczeniu i z ramieniem podpartym na poziomie serca. 

Na godzinę przed pomiarem nie powinno się jeść obfitych posiłków, pić kawy i alkoholu oraz palić papierosów. Mankiet do mierzenia ciśnienia powinien być dopasowany do chorego, ponieważ zbyt duży, albo zbyt mały mogą dać fałszywe wyniki pomiaru.                     

Przyczyny nadciśnienia                                   

Istnieją dwa rodzaje nadciśnienia – pierwotne oraz wtórne.  Tzw. nadciśnienie wtórne to objaw innych chorób toczących się w naszym organizmie. Leczenie choroby podstawowej powinno całkowicie wyleczyć nadciśnienie. Choroby, które mogą przebiegać ze wzrostem ciśnienia tętniczego to głównie choroby nerek i gruczołów dokrewnych, takich jak nadnercza, tarczyca, przytarczyce i przysadka.

Nadciśnienie pierwotne jest samoistne i dotąd nie znaleziono przyczyn jego powstawania. Wiadomo jednak, że na jego wystąpienie mają wpływ czynniki genetyczne i środowiskowe, takie jak dieta i masa ciała. Dieta bogata w sól sprzyja wzrostowi ciśnienia, podobnie mogą działać fast foody, tytoń, produkty zawierające kofeinę lub inne pochodne tauryny, alkohol oraz wiele leków przeciwbólowych, stosowanych na przeziębienie, a także sterydy i tabletki antykoncepcyjne.               

Groźne objawy

Samo nadciśnienie nie jest zbyt uciążliwe. Objawy pojawiają się rzadko. Może to być poranny ból głowy, częste oddawanie moczu w nocy, chrapanie przez sen, krwawienia z nosa i pogorszenie wzroku. Charakterystyczne jest też zmniejszenie tolerancji wysiłku fizycznego, obrzęki w okolicach stóp i podudzi oraz duszność wysiłkowa, które mogą być już spowodowane chorobą serca, jako konsekwencją nieleczonego nadciśnienia. 

Bardzo groźne dla życia objawy pojawiają się po długo nieleczonej chorobie nadciśnieniowej. Prowadzą one do nieodwracalnych zmian w naczyniach oka, pogrubienia ściany lewej komory i niewydolności mięśnia sercowego oraz przyspieszonego rozwoju miażdżycy, a co za tym idzie wzrostem ryzyka zawału mięśnia sercowego.

Długotrwały wzrost ciśnienia może również prowadzić do udaru mózgu oraz niewydolności nerek. Obecność którejkolwiek z wyżej opisanych zmian stwarza zagrożenie życia i obliguje do intensywnego leczenie przeciwnadciśnieniowego. 


                                                                               
Do warzywniaka zamiast do apteki     
                  

Pamiętajmy o częstej kontroli ciśnienia i dbajmy o nasze zdrowie, by opóźnić pojawienie się tej choroby. Zdrowa dieta bogata w świeże owoce i warzywa, ograniczenie spożycia soli oraz alkoholu i lekki wysiłek fizyczny pomogą nam w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i zmniejszą wartości ciśnienia.     





Źródło: www.fitness.wp.pl

Nie lekceważ ...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |