Nadciśnienie tętnicze w Polsce

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia która dotyka coraz młodszych nawet ludzi.


 


Skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego w Polsce jest nadal bardzo niska. Z tego względu nawet w czasie tak odprężającym jak wakacyjny urlop, zarówno osoby cierpiące na tę chorobę, jak i te zagrożone jej wystąpieniem powinny pamiętać o odpowiedniej profilaktyce i stosowaniu się do zaleceń lekarskich mogących pomóc w utrzymaniu prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego. Nadciśnienie tętnicze jest najważniejszym czynnikiem odpowiedzialnym za zgony na całym świecie.

W Polsce cierpi na nie aż 8,6 mln ludzi, natomiast drugie tyle jest zagrożonych jego wystąpieniem.

Ze względu na zagrożenie jakim jest ta choroba, ważne by nie zapominać o niej nawet w trakcie wakacyjnego wypoczynku. „Okres wakacyjny to czas marnego przestrzegania zaleceń lekarskich. Znane jest zjawisko zwane po angielsku „drug holiday” – wielu chorych wyjeżdżając w podróż robi sobie tzw. wakacje od leków. Pacjenci przez roztargnienie nie zabierają ze sobą leków w podróż, albo na skutek odmiennego rytmu życia wakacyjnego, zapominają o zażywaniu tabletek lub zupełnie je odstawiają.” - wskazuje prof. Andrzej Tykarski z Katedry i Kliniki Hipertensjologii, Angiologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Wakacje to nie urlop od diety

Jedną z podstaw zdrowego stylu życia u pacjenta z nadciśnieniem tętniczym jest przestrzeganie odpowiedniej diety. Najbardziej popularne zalecenia dotyczą ograniczenia spożycia soli, unikania tłustego pożywienia, a także ograniczenia spożycia alkoholu. Podczas wakacyjnych podróży mamy wiele okazji by wcielić w życie powyższe wskazówki. To od nas samych zależy co wybierzemy na obiad – hamburgera czy świeżą rybę bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 skutecznie redukujące ciśnienie krwi.

Rzuć palenie i wybierz rower zamiast plaży

Kolejnym krokiem ku zdrowiu jest rezygnacja z papierosów. Palenie tytoniu prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi i przyspiesza czynności serca. Z każdym wypalonym papierosem nasila się rozwój miażdżycy. Po pięciu latach od zaprzestania palenia ryzyko chorób sercowo-naczyniowych zmniejsza się do poziomu osoby niepalącej. Oprócz zerwania z nałogiem palenia ważne jest, aby zadbać o aktywność fizyczną. Serce jest mięśniem i z tego powodu potrzebuje regularnego treningu. Wysiłek usprawnia jego pracę, a także poprawia przepływ krwi w naczyniach. Wycieczki rowerowe lub inne formy aktywnego spędzania czasu w trakcie wakacyjnego wyjazdu zamiast wylegiwania się na plaży pomogą w zachowaniu kondycji, a tym samym zmniejszą ryzyko wystąpienia choroby.

Stosuj się do zaleceń lekarza – nie zapominaj o lekach!

Zmiana trybu życia podczas wakacyjnych podróży często wpływa na odejście od codziennych przyzwyczajeń. Z tego powodu, osoby leczące się na nadciśnienie często zapominają o swojej terapii. Tymczasem regularne przyjmowanie leków jest ważne dla każdego chorego bez względu na to, czy jest to czas wakacyjnego odpoczynku czy każdy inny dzień w roku. Dla wielu „nadciśnieniowców” stanowi to niestety problem – lecząc się wieloma preparatami, nie dość, że zmuszeni są do zabrania całego zestawu leków ze sobą w wakacyjną podróż, to jeszcze powinni pamiętać, by każdy z nich regularnie przyjmować. W rozwiązaniu tego problemu pomóc może terapia złożona polegająca na zastosowaniu gotowej kombinacji leków w jednej tabletce. Dzięki niej możliwe jest zastąpienie kilku osobno stosowanych leków jedną pigułką zawierającą substancje aktywne obecne w uprzednio przyjmowanych preparatach. Ten sposób leczenia pomaga uzyskać właściwe wartości ciśnienia tętniczego przyspieszając osiągnięcie celów terapeutycznych. Dobrym przykładem na powodzenie stosowania terapii złożonej jest Kanada, gdzie w ciągu kilku lat udało się zwiększyć kontrolę ciśnienia z 16% do 66%.

Wybierając się na wakacje pamiętajmy zatem o tych kilku prostych zasadach wchodzących w skład profilaktyki i leczenia nadciśnienia tętniczego. Przestrzeganie zdrowej dla serca diety, niepalenie papierosów, wysiłek fizyczny, a u chorych regularne przyjmowanie leków pomogą w utrzymaniu prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego i nie dopuszczą do zaostrzenia choroby podczas letniego wypoczynku.

Nadciśnienie ...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Już oceniłeś ten Artykuł.
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |