Żylaki, leczenie i sposoby na nie

Żylaki na poczatku są problemem głównie kosmetycznym jednak z czasem stają się dolegliwością zdrowotną i to poważną.


 


Istnieje kilka różnych i podstawowych przyczyn powstawania choroby żylakowej tak więc  sprzyja jej:


- siedzący tryb życia 


- praca fizyczna w pozycji stojącej, 


- czynniki dziedziczne 


- nadwaga.


To jedna z popularniejszych dolegliwości i, niestety, bardziej narażone na nią są kobiety. Niewydolność żył bo tak należy rozumieć ich zwężanie, to choroba która rozwija się powoli, nawet bezobjawowo ponieważ z początku możesz nawet nie zwrócić uwagi na obrzęki kostek czy podudzi. Jeśli jednak po całym dniu masz uczucie ciężkich nóg albo widzisz opuchliznę, sine lub brązowe przebarwienia na skórze i odczuwasz ból oraz pieczenie, to znak, że trzeba iść do lekarza. Stany zapalne żył są groźne. Skrzep krwi może zamknąć naczynie, a potem oderwać się wraz z krwią i przemieścić, doprowadzając nawet do zatoru tętnicy płucnej. Nie wolno do takiego stanu dopuścić!


 


Jak to się dzieje?


Twoja krew płynie żyłami głębokimi z nóg pionowo w kierunku serca, wraca po tym jak natleniła wszelkie komórki. Jest wypychana skurczami ku górze. Wspomagają ją napięte mięśnie, które powiększają objętość i działają jak pompa. Dzieje się tak, gdy jesteś w ruchu więc sprawa się komplikuje przy jego braku. Mięśnie łydki i stopy kurczą się wtedy rytmicznie i uciskają żyły. Jeśli zaś długo stoisz, siedzisz lub nagle zmienisz pozycję, np. z leżącej na stojącą, dochodzi do gwałtownego przemieszczenia się ok. 0,5 l krwi. Trafia ona do nóg, skąd znów musi się przedostać do serca. Nie ma problemu, dopóki ścianki żył są sprężyste, a zastawki (maleńkie fałdki wewnętrznej błony naczyń) sprawne, bo to one chronią przed cofaniem się raz wypchniętej krwi w dół. Kiedy odchylają się, wówczas krew w żyłach płynie tylko w kierunku serca ale kiedy przestają się domykać, zaczyna zalegać w żyłach głębokich i cofa się do powierzchniowych, i w dół ku stopie, co powoduje zaleganie niedotlenionej krwi i rozpychanie tkanek. Poszerzenia będą się pogłębiały, skóra na nogach stanie się cieńsza, napięta i błyszcząca, aż dojdzie do powstania miniżylaków zwanych pajączkami. Nie są bolesne, mogą swędzieć, a wyjątkowo rzadko ulegają pęknięciu, powodując małe krwawienie. Często są one pierwszym objawem przewlekłej choroby żylnej. Jeśli zaś niewydolność żylna jest większa, na twoich nogach pojawią widoczne i bolesne uwypuklenia – żylaki.


 


Co może medycyna?


Flebolog, to lekarz zajmuje się leczeniem żylaków, ocenia on stopień nasilenia choroby. Może przeprowadzić próbę opaskową i marszową, by ocenić stan zastawek żylnych co jest nie zbędne do wyboru leczenia. Polega to na założeniu pacjentowi gumowej opaski uciskowej, po zwolnieniu której krew cofa się i błyskawicznie pojawiają się żylaki, lub na spacerowaniu z opaską na udzie. Często do tego podpina się również aparat USG. To pozwoli ocenić stan żył głębokich i powierzchownych, i zobaczyć, czy zastawki są sprawne, a w żyłach nie ma zakrzepów. Inny zabieg to warikografia, która poprzez wstrzyknięcie środka cieniującego pozwala na stworzenie mapy nieprawidłowo funkcjonujących naczyń krwionośnych. Niewydolność pokaże też termografia ciekłokrystaliczna, a flebografia uwidoczni głębokie żyły kończyn dolnych.


Aby zmniejszyć nasilenie objawów i opóźnić rozwój choroby, lekarz przepisze ci leki wzmacniające żyły i uszczelniające ich ścianki. Wyciągi z owocu kasztanowca, rutyna, rutozydy, witamina C, algi, esculina, escyna, wyciągi z lipy, ruszczyka kolczastego, arniki i cytryny leczniczej polepszą krążenie w naczyniach włosowatych, zapobiegną zastojom żylnym i obrzękom oraz będą działać przeciwzapalnie.


Mniejsze żylaki zamyka się poprzez wstrzykiwanie do chorych naczyń specjalnego preparatu. Pajączki można niszczyć laserem lub metodą photo-derm (naświetlanie i niszczenie chorego naczynia). Jednak, gdy choroba będzie zaawansowana, tylko operacja da ci gwarancję, że pozbędziesz się żylaków raz na zawsze.


 


Jak sobie pomóc?


Najważniejsze to usprawnić przepływ krwi w żyłach. Wiec spaceruj i lepiej się odżywiaj a także pamiętaj o paru ważnych drobiazgach: 


 unikaj opiętych spodni i spódnic, ciasnych rajstop, pończoch samonośnych, wpijających się podkolanówek, skarpet ze ściągaczami, wyszczuplającej bielizny i butów na wysokim obcasie. Noś rajstopy przeciwobrzękowe.


Zaoferuj sobie ruch który nie musi wcale być sportem wyczynowym:


- Chodź po schodach i po nierównym terenie (szczególnie na bosaka), aby żyły i pompa mięśniowa zachowały elastyczność.


- Kąp stopy w letniej lub chłodnej wodzie. Wciśnij do niej sok z cytryny, to obkurczy naczynka i pozwoli szybciej krążyć krwi.


- Staraj się układać nogi powyżej linii serca. Leż często na lewym boku, bo wtedy krew krąży swobodnie.


- Masuj nogi jak najczęściej. Masażem dla stóp będzie chodzenie po specjalnej macie, tzw. jeżyku, oraz rolowanie na drewnianym przyrządzie z kolcami.


- Unikaj długiego stania i siedzenia. Jeśli jesteś do tego zmuszona, przestępuj w miejscu lub przenoś ciężar z nogi na nogę, wspinaj się na palcach, rób przysiady. Siedząc, zwróć uwagę na to, by ciężar ciała opierał się na pośladkach, a nie na udach.


Dbaj o linię. Im więcej ważysz, tym trudniej o dobre krążenie krwi. Jedz warzywa i owoce – dzięki zawartym w nich bioflawonoidom uszczelnisz naczynia i wzmocnisz żyły – oraz ryby, bo dobre tłuszcze ochronią przed miażdżycą i zakrzepami. Dużo pij i nie obawiaj się, że obrzęki będą większe. W nawodnionym organizmie żyły sprawniej działają.


 


Żylaki mogą pojawić się, gdy:


• dużo czasu spędzasz w pozycji siedzącej – krew ma utrudnioną drogę do serca, nie pracują mięśnie nóg, istnieje więc ryzyko zastoju krwi w żyłach;


• przebyłaś kuracje hormonalne, które mogły osłabić strukturę ścianek naczyń;


• mocno przytyłaś w ciąży;


• chorujesz na zakrzepicę lub zapalenie żył, stawów kolanowych, macicy i jajników lub cukrzycę;


• cierpisz na płaskostopie lub inne wady postawy;


• często się opalasz, wylegujesz w gorącej kąpieli, w saunie – pod wpływem ciepła żyły rozszerzają się i krew w kierunku serca płynie wolniej, co sprzyja jej zaleganiu;


• pracujesz przez wiele godzin na stojąco;


• masz nadwagę – zbędne kilogramy zwiększają obciążenie nóg – szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna, bo nadmiar tkanki tłuszczowej w tych partiach utrudnia krążenie krwi;


• palisz papierosy – nikotyna przyspiesza niszczenie ścianek naczyń krwionośnych, przyczynia się do zwężenia żył i ich wapnienia.


 


Przeciwwskazania do operacji żylaków: 


• niedrożne żyły głębokie, a to właśnie one, po usunięciu żył powierzchownych powinny przejąć ich pracę,


• choroba zakrzepowo-zatorowa, nadczynność tarczycy, cukrzyca, przebyty zawał serca


Anna Augustyniak






Źródło: www.zdrowie.onet.pl


 

 
Autor: Troglodyta
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |